Ciąża tydzień po tygodniu - drugi trymestr
Drugi trymestr ciąży trwa 13 tygodni, podczas których (podobnie jak w pierwszym trymestrze) wiele się dzieje. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak rozwija się w tym czasie Twoje maleństwo, przeczytaj nasz artykuł! Dowiesz się, także jak te zmiany będą wpływać na Twoje samopoczucie. Miłej lektury!
14 tydzień ciąży
Drugi trymestr ciąży jest zdecydowanie przyjemniejszy niż pierwszy - ustają poranne mdłości i masz zdecydowanie więcej energii niż wcześniej. Dokuczać Ci mogą jednak bóle brzucha spowodowane powiększającą się macicą. Twoje dziecko również rośnie - mierzy około 10 cm i waży 30 g. Potrafi już zaciskać małe piąstki, a na jego palcach pojawiają się linie papilarne.
15 tydzień ciąży
Oprócz bólu brzucha może brakować Ci tchu. To znów sprawka macicy, która napiera na przeponę, pozostawiając mniej miejsca dla płuc. Gdybyś odczuwała poważniejszy problem z oddychaniem, koniecznie udaj się do lekarza. Twój maluszek przybiera na wadze - waży już około 50 g, a jego ciało ma jakieś 11 cm. 15 tydzień to czas, kiedy dziecku zaczynają rosnąć włosy i brwi, może miewać też czkawkę.
16 tydzień ciąży
Twoje piersi nieustannie się powiększają - pamiętaj, aby dobrze o nie zadbać! Przyda Ci się dopasowany biustonosz, który będzie odpowiednio przytrzymywał biust, ale także nie podrażni sutków. Dziecko przybiera na wadze coraz szybciej, waży już około 80 g i mierzy 12 cm. Maluch coraz częściej kopie nóżkami i macha rączkami, możesz więc poczuć jego delikatne ruchy.
17 tydzień ciąży
Jeżeli mdłości nie minęły wraz z pierwszym trymestrem ciąży, to może winę za to ponoszą posiłki, które spożywasz? Staraj się jeść w ciąży niedużo, ale często. 6 małych posiłków dziennie to optymalna ilość dla kobiety ciężarnej. I nie martw się rosnącą wagą! Przybranie 1-2 kg miesięcznie jest naturalne i potrzebne. W końcu Twój maluch nieustannie rośnie - w 17 tygodniu waży około 100 g, a mierzy 15 cm.
18 tydzień ciąży
Twój brzuch coraz szybciej rośnie - jeżeli boisz się o swoją formę po ciąży, musisz ćwiczyć! Wysiłek fizyczny poprawi Twoje samopoczucie, doda Ci pewności siebie, złagodzi stres, a także wzmocni mięśnie brzucha. Pamiętaj jednak żeby się nie przeciążać - najlepsze będą spacery, basen lub inne aktywności zlecone przez lekarza. Aktywność fizyczna spodoba się też Twojemu dziecku, ponieważ słyszy już niektóre dźwięki dochodzące z zewnątrz. Rozwija się także jego zmysł wzroku. Maluch ma już około 16 cm długości i ponad 150 g wagi.
19 tydzień ciąży
Uważaj na zawroty głowy! W ciąży zdarzają się one dość często ze względu na spadki ciśnienia krwi przy gwałtownym wstawaniu. Staraj się poruszać rozważnie i nie stać za długo, ponieważ każdy upadek może źle wpłynąć na dziecko. Mierzy ono około 18 cm i waży 200g. Porusza się coraz częściej - przeciąga się, kopie i przekręca, kiedy tylko chce.
20 tydzień ciąży
Jesteś już w połowie ciąży! Gratulacje! Jeżeli udasz się na badanie USG, prawdopodobnie poznasz płeć Twojego dziecka, ponieważ jego narządy rozrodcze są już ukształtowane. Koniecznie zabierz na taką wizytę kogoś bliskiego, a potem myśl nad imieniem. Maluch waży nawet 260 g i mierzy około 20 cm.
21 tydzień ciąży
Drugi trymestr to idealny czas na przygotowania do przyjścia na świat nowego członka rodziny - w końcu czujesz się teraz lepiej niż w pierwszych tygodniach ciąży. Pamiętaj jednak żeby zachować umiar, ponieważ sklepy oferują mnóstwo przedmiotów dla noworodków, które nie zawsze są potrzebne. Zajrzyj do naszej wyprawki i kup tylko to, czego będziesz naprawdę potrzebować! Maluch ma już około 22 cm i waży 300 g.
22 tydzień ciąży
Uwielbiasz słodycze? W ciąży będziesz ich jeść jeszcze więcej - to jedna z najczęstszych zachcianek ciężarnych. Twoje dziecko będzie o tym wiedziało, ponieważ ma już rozwinięte kubki smakowe i może rozróżniać smaki. Ma już też zalążki przyszłych zębów, które pomogą mu gryźć. Maluch mierzy 22 cm i waży 350 g.
23 tydzień ciąży
Uważaj na siebie - wiele kobiet w drugim trymestrze czuje się naprawdę dobrze, jeżeli jednak masz krwawienia, wymiotujesz, męczą się bóle głowy czy brzucha koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Złe samopoczucie może towarzyszyć także Twojemu maluszkowi - wpływ na nie mogą mieć ostre dźwięki czy silny hałas. Staraj się unikać tego typu bodźców. Dziecko ma już 23 cm i waży prawie pół kg.
24 tydzień ciąży
Ponieważ Twój brzuszek i piersi nieustannie rosną, mogą pojawić się na nich rozstępy. Niestety niektóre kobiety mają do nich skłonność, inne nie. Jeżeli należysz do pierwszej grupy, postaraj się używać kremów przeciw rozstępom. Nie przejmuj się nimi za bardzo - w końcu przechodzisz ciążę dla Twojego maluszka, który wart jest takich poświęceń. Dziecko ma już około 24 cm i ważny ponad 0,5 kg.
25 tydzień ciąży
Zdarzają Ci się barwne i ciekawe sny? Wiele ciężarnych również to przechodzi. Jeżeli po nocy budzisz się zmęczona bądź niewyspana, spróbuj słuchać relaksującej muzyki przed snem, pij melisę, zadbaj o ciszę i ciemność w Twojej sypialni. Pamiętaj - zdrowy sen jest potrzebny do prawidłowego rozwoju Twojego dziecka. Maluch ma już 25 cm i waży ponad 700 g.
26 tydzień ciąży
Może być Ci coraz ciężej - w końcu Twój maluch już trochę waży. Skurcze nóg, bóle pleców czy okolic miednicy będą coraz częstsze. Pocieszeniem są jednak Twoje włosy, które będą teraz pełne blasku i objętości. Dziecko ma prawie 33 cm i waży ponad 900 g. Jego mózg bardzo szybko dojrzewa, a tęczówka przybiera błękitny kolor, który może zmienić się kilka tygodni po urodzeniu.
27 tydzień ciąży
Poprzedni artykuł
Bezglutenowe pierniczki i mnóstwo zabawy!
Ciąża tydzień po tygodniu - drugi trymestr