Zabawki dla noworodków - czyli co kupić maluszkowi w pierwszych tygodniach życia?

Zabawki dla noworodków - czyli co kupić maluszkowi w pierwszych tygodniach życia?

Zabawki dla noworodków i niemowląt wprowadzają je w świat faktur, kolorów, dźwięków. Warto wiedzieć że to, co dla nas wydaje się atrakcyjnym przedmiotem, dla malucha może być nadmiernie stymulujące. Jakie zabawki dla noworodka kupić, a jakich się wystrzegać? W poniższym artykule znajdziesz kilka wskazówek od specjalistów.

Rozwój zmysłów w pierwszych tygodniach życia noworodka

Twój maluch od pierwszych swoich godzin patrzy, słyszy, czuje zapachy, dotyka i i smakuje, jednak jego sposób odbierania rzeczywistości jest inny od tego, jak my postrzegamy świat. Związane jest to z niedoskonałością zmysłów, które potrzebują czasu, aby oswoić się z nowymi warunkami - w końcu ostatnie 9 miesięcy dziecko spędziło w ciepłym, przyjemnym, wygłuszonym miejscu, jakim było dla niego Twoje łono. Dlatego rolą rodziców jest powolne zapoznawanie dziecka z otaczającym go światem, z szacunkiem i uważnością dla potrzeb malucha.

Nim zatem omówimy polecane zabawki dla noworodka, skupmy się przez chwilę na krótkim opisie tego, jak czuje i widzi parotygodniowy maluch. Jego zmysł wzroku działa w specyficzny sposób - widzi świetnie, ale jedynie na 30 cm. Dalej położone przedmioty czy osoby są rozmazane i niemal niewidoczne. Jego zmysł powonienia działa doskonale - to dzięki niemu możliwe jest dotarcie do sutków mamy tuż po porodzie (wydzielają one ten sam zapach, co wody płodowe). Małe dzieci po zapachu są w stanie identyfikować swoją matkę przez długi czas, co wielokrotnie potwierdzono badaniami. Oprócz węchu fenomenalnie działa również dotyk noworodka - chociaż jego ruchy wydają się zupełnie niezborne, to doświadczanie faktur i kształtów pozwala "mapować" rzeczywistość w rozwijającym się umyśle. Dzieci, również te maleńkie, dobrze słyszą - co ciekawe, nawet lepiej, niż dorośli. Ich słuch wyczulony jest na wysokie tony, ale z czasem (ok. 5 roku życia) ta umiejętność zanika.

Jeśli chcesz poznać więcej interesujących informacji na temat pierwszych tygodni życia noworodka, pielęgnacji niemowląt czy okresie ciąży, zajrzyj na https://allegro.pl/strefa/ciazy

Zabawki dla noworodka, które dostarczają optymalnej stymulacji

Już wiesz, jak funkcjonują zmysły w pierwszych tygodniach życia - niektóre są ograniczone, jak wzrok, a niektóre szczególnie wyczulone, jak słuch czy dotyk. Wykorzystaj tę wiedzę, wybierając zabawki dla maluchów, aby faktycznie sprawiały im przyjemność.

Zabawki dla noworodka powinny mieć wyraziste kolory - specjaliści są zgodni, że najlepszym wyborem są kontrastowe barwy jak biel, czerwień i czerń. Dostępne są karty z symbolicznymi obrazkami, które wygodnie można powiesić przy łóżeczku malucha. Najlepiej, by nie zawierały one szczegółów, a jedynie ogólne kształty - ptaszka, kotka, nawet same geometryczne figury. Wieszając je miejmy na uwadze, by znajdywały się w odległości ok. 30 cm od twarzy dziecka, ale jednocześnie nie stanowiły dla niego zagrożenia.

Po drugie, wspaniałym elementem wyposażenia wyprawki dla noworodka będą wszelkie przytulanki, miękkie i puszyste kocyki oraz rożki do zawijania małego ciałka. Chociaż może kocyki i otulacze nie są zabawkami w dosłownym znaczeniu, to ze względu na ilość bodźców sensorycznych, które dostarczają, również są przyjemne i rozwojowe dla maleństwa. Bardzo popularnym rozwiązaniem są misie-szumisie i przytulanki-usypianki, które oprócz dostarczania wrażeń dotykowych emitują również przyjemne dźwięki kojące zmysły i wprowadzające dziecko w krainę snu - https://allegro.pl/kategoria/usypiacze-i-uspokajacze-przytulanki-124323.

Jeśli jesteśmy przy wrażeniach dotykowych, kolejną polecaną przez fizjoterapeutów rozwojowych zabawką są maty sensoryczne. To wykonane z pianki (uwaga na bezpieczny skład!) lub przyjemnych materiałów dywaniki, które kładzie się na podłodze. Noworodki już od pierwszych dni życia powinny być układane na twardym podłożu (podłoga pokryta wspomnianą matą czy dywanem), aby ćwiczyć mięśnie i mieć możliwość podejmowania prób obrotów na brzuszek oraz podnoszenia główki w pozycji na brzuszku. Kontrastowe wzory na macie, jak również specjalne pałąki z kolorowymi przywieszkami umilają dzieciom ten czas "treningu".

Liczy się bezpieczeństwo - czego unikać?

Wybierając zabawki dla noworodka (ale również starszych dzieci), upewnijmy się, że są one dostosowane do danej kategorii wiekowej. Po drugie, warto sprawdzać składy: bezpieczne zabawki nie zawierają żadnych substancji toksycznych jak bisfenol, a do ich produkcji wykorzystane są wyłącznie atestowane farby i barwniki. W pierwszych tygodniach życia unikajmy głośnych, migających światłami, grających zabawek o intensywnych barwach - natężenie emitowanych przez nie bodźców może doprowadzić do rozdrażnienia i przytłoczenia malucha. Pamiętajmy, że w pierwszych tygodniach po porodzie naszemu maleństwu potrzeba przede wszystkim kojącego dotyku rodziców, wiele przytulania i mnóstwo snu - zabawki dla noworodka z pewnością są istotne, ale nic nie zastąpi bliskości mamy i taty.

Komentarze:

Zabawki dla noworodków - czyli co kupić maluszkowi w pierwszych tygodniach życia?