Pokój dla niemowlaka - kolory ścian, meble i akcesoria

Pokój dla niemowlaka - kolory ścian, meble i akcesoria

Pokój dla niemowlaka powinien być nie tylko ładny, ale także… funkcjonalny! Aranżując sypialnię małego człowieka, warto więc postawić na minimalizm i ograniczyć zakupy do naprawdę najpotrzebniejszych rzeczy. Rozplanowanie przestrzeni warto rozłożyć w czasie - nie będzie wtedy tak męczące, zarówno dla młodych rodziców, jak i portfela.

Kolor ścian w pokoju dla niemowlaka

Otoczenie malucha zazwyczaj jest bardzo kolorowe - ubranka, pluszaki czy kocyki “rzucają się w oczy” dzięki całej palecie barw. Jest tak z jednego bardzo prostego powodu: przedmioty codziennego użytku w kolorze białym nieustannie wędrowałyby do prania. Pośród tak kolorowego towarzystwa, warto pomalować ściany pokoju dziecięcego na biało bądź w kolorach jasnych i pastelowych. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ barwy te stworzą dobrze wyglądające tło nawet dla najbardziej fantazyjnych dodatków i akcesoriów dziecięcych. Innym powodem, dla którego kolory jasne idealnie pasują do dziecięcej sypialni jest ich wpływ na malucha - uspokajają i relaksują dziecko, tworząc atmosferę bezpieczeństwa, w której każdy (nawet mały rozrabiaka) zasypia bez problemu. Ponadto jasne barwy łatwiej będzie w przyszłości przemalować na inny kolor, lepiej odpowiadający potrzebom dorastającego dziecka.

Łóżeczko dla niemowlaka

W pokoju dla niemowlaka najważniejsze jest łóżko - w końcu, dziecko będzie spędzało w nim najwięcej czasu (prawie tyle samo co w ramionach mamy). Łóżeczko to jedna z najtrudniejszych rzeczy, które należy kupić, ponieważ wybór jest naprawdę przeogromny. Najczęściej poleca się te tradycyjne - ze szczebelkami (które po jakimś czasie można wyjąć, aby większy już maluch mógł swobodnie wychodzić z łóżka) i regulowaną wysokością materaca. Takie łóżeczko zapewni maluchowi wygodę przez pierwsze lata życia. Oczywiście istnieją alternatywy dla zwykłego łóżeczka - jest to np. kosz mojżesza bądź łóżeczko dostawne. Oba te rozwiązania powinno się stosować do 6 miesiąca życia. Kosz mojżesza to kołyska wykonana z wikliny, natomiast dostawkę przyczepia się do łóżka rodziców. Oba rozwiązania są mobilne i wygodne, jednak niestety wystarczą tylko na krótki okres.

Materac w pokoju dla niemowlaka

Równie ważnym wyborem jest znalezienie odpowiedniego materaca dla niemowlaka. Przede wszystkim powinien być dostosowany do wieku, wagi, a także ewentualnych wskazań medycznych czy alergii dziecka. Ponadto musi odpowiednio podtrzymywać kręgosłup - do giętkiego kręgosłupa malucha najlepszy będzie taki średnio-twardy bądź twardy materac. Twardość można w łatwy sposób sprawdzić, ponieważ wystarczy postawić go przy ścianie. Jeżeli będzie stał samodzielnie, to jest odpowiedni dla niemowlaka. Ważna jest również sprężystość - dzięki niej materac idealnie dopasuje się do sylwetki dziecka. Przed zakupem materaca warto spojrzeć na atesty i certyfikaty poświadczające o bezpieczeństwie tworzyw, z których został wykonany. Przykładowy certyfikat to np. Oeko-tex Standard 100 lub po prostu pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka bądź Centrum Zdrowia Dziecka. Na każdy materac warto dokupić pokrowiec chroniący go przed ewentualnymi zabrudzeniami. Istnieje kilka rodzajów pokrowców - frotte, bawełniane, syntetyczne itd. Najodpowiedniejsze są oczywiście te przewiewne, gwarantujące prawidłową cyrkulację powietrza, lepiej więc nie kupować wodoodpornych pokrowców. Zamiast nich warto zainwestować w ochraniacz na materac, który nie przepuszcza płynów, ale też nie zaburza wentylacji.

Meble w pokoju dla niemowlaka

Elementy wyposażenia pokoju niemowlaka powinny być przede wszystkim bezpieczne, ale też funkcjonalne. Materiały, z których wykonuje się mebelki dziecięce, muszą spełniać wszystkie normy jakości potwierdzone certyfikatami i atestami. Jednym z ważniejszych mebli w pokoju dla niemowlaka jest komoda, która nie dość, że pomieści wszystkie akcesoria malucha, to jeszcze w łatwy sposób można zmienić ją w przewijak. Przyda się również regał z półkami na ciuszki i kosmetyki dziecka, a potem również na zabawki. Do kąpania malucha idealna będzie wanienka ze stelażem - nie dość, że można postawić ją wszędzie, to jeszcze nie trzeba się schylać podczas kąpania dziecka. W pokoju niemowlaka przyda się też fotel, idealny do karmienia i usypiania malucha, a także rolety, aby zapewnić mu maksymalny komfort snu. Żeby miał zajęcie, warto wyposażyć jego łóżeczko w karuzelę, bądź inną podwieszaną zabawkę. Pluszaki, klocki czy inne akcesoria wewnątrz łóżka są absolutnie zbędne i lepiej unikać pozostawiania ich przy maluchu. Stosując się do tych porad na pewno stworzyć wymarzony pokój dla swojego niemowlaka!

Komentarze:

Pokój dla niemowlaka - kolory ścian, meble i akcesoria