Wczesna ciąża w czasach pandemii - czy wizyty kontrolne stały się problemem?

Wczesna ciąża w czasach pandemii - czy wizyty kontrolne stały się problemem?

Pandemia koronawirusa wpłynęła niemal na wszystkie sfery naszego życia. Przez pewien czas musieliśmy nawet pozostać w domach i nie opuszczać ich bez konkretnych powodów. Koronawirus wywołał szereg ograniczeń i utrudnień. Mimo, że sytuacja powoli wraca do normy, epidemia się nie skończyła i wciąż musimy borykać się z pewnymi zmianami i niedogodnościami. Z tego też powodu, w dalszym ciągu placówki ochrony zdrowia w naszym kraju, działają na innych zasadach. Zmiany dotyczą też ginekologów, pod których stałą opieką powinny być kobiety w ciąży. Warto wiedzieć z jakimi trudnościami można się spotkać i czy wizyty kontrolne dla kobiet we wczesnej ciąży stały się problemem.

Koronawirus a wczesna ciąża

Przede wszystkim warto podkreślić, że nie ma żadnych dowodów na to, że kobiety w ciąży są bardziej narażone na zakażenie wirusem. Pewne jest jednak to, że ciąża może wpłynąć na radzenie sobie organizmu z infekcją, dlatego z pewnością nie można lekceważyć problemu. Ciężarne powinny zachować ostrożność i przede wszystkim dbać o przestrzeganie zasad higieny. Co za tym idzie, kobiety w ciąży powinny unikać miejsc, w których znajdują się skupiska ludzi jak np. placówki zdrowia. Aby zmniejszyć ryzyko wprowadzono więc rejestrację telefoniczną, internetową lub nawet teleporadę. Jeżeli więc pacjentka nie ma jasnego wskazania od lekarza, że powinna stawić się na kontroli, wystarczy konsultacja na odległość.

Koronawirus a poradnie ginekologiczno - położnicze

Wczesna ciąża to okres, w którym kobiety powinny udać się do lekarza, wykonać wszelkie niezbędne badania, aby sprawdzić czy z płodem wszystko w porządku. Poronienia najczęściej występują właśnie w pierwszych tygodniach czy miesiącach, dlatego jest to takie ważne. W czasach koronawirusa, wizyty lekarskie są utrudnione. Poradnie pracują indywidualnie, według swoich zasad, ale w oparciu o krajowe wytyczne. Dlatego, z pewnością nie powinno się nigdzie iść, bez wcześniejszej konsultacji telefonicznej. 

Mimo, że sytuacja powoli wraca do normy, wciąż znaczenie ograniczone są wszelkie planowane zabiegi ginekologiczne, czy wizyty ambulatoryjne. Wyjątkiem są jednak nagłe i pilne przypadki. Wszystkim pacjentkom zaleca się korzystanie z porad telefonicznych, aby omówić dalszą drogę postępowania. Pacjentki we wczesnej ciąży, które jednak decydują się na wizytę w poradni ginekologicznej, najpierw powinny umówić się na konkretną godzinę, a następnie zgłosić się do lekarza nie wcześniej niż 15 minut przed terminem. Odwiedziny placówki medycznej powinny się odbywać samodzielnie. 

Młodzi ojcowie naturalnie bardzo chcą być obecni przy pierwszym badaniu USG, jednak nie jest to najlepszy pomysł z uwagi na bezpieczeństwo. Podczas wizyty konieczne jest też przestrzeganie zasad sanitarnych. Koniecznie trzeba pamiętać o dezynfekowaniu rąk, zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oczekujących, a także zakładaniu maseczki.

Wczesna ciąża - po co iść do lekarza?

Wczesna ciąża to moment, w którym kobieta przede wszystkim powinna wybrać lekarza prowadzącego. Po wykonaniu testu i otrzymaniu wyniku pozytywnego, należy udać się do ginekologa. Przede wszystkim po to, aby potwierdzić stan błogosławiony, a także sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Nie ma jednak potrzeby umawiać się na wizytę za wcześnie, ponieważ sprawdzenie czy pacjentka rzeczywiście jest w ciąży może być jeszcze nie możliwe. Pierwsza wizyta powinna mieć miejsce w okolicach 6 tygodnia. Lekarz z pewnością wykona USG, analizę krwi oraz badania ginekologiczne.

Komentarze:

Wczesna ciąża w czasach pandemii - czy wizyty kontrolne stały się problemem?