Poronienie - jakie są przyczyny poronienia? Jak poradzić sobie ze stratą dziecka?

Poronienie - jakie są przyczyny poronienia? Jak poradzić sobie ze stratą dziecka?

Poronienie to przedwczesne zakończenie ciąży, w czasie kiedy dziecko nie jest jeszcze przystosowane do życia poza organizmem matki. Dotyka około 20% kobiet w ciąży. Warto zaznaczyć, że za poronienie uznaje się samoczynną utratę zarodka lub płodu przed ukończeniem 22 tygodnia życia. W późniejszym etapie mamy już do czynienia z porodem przedwczesnym. Większość poronień zdarza się na bardzo wczesnym etapie ciąży. W takich przypadkach kobiety często nawet nie zdają sobie sprawy, że były w ciąży. Objawy przypominają bolesną, obfitą miesiączkę.

Dlaczego nie mogę donosić ciąży?

Często bardzo trudno określić przyczyny poronienia. W wielu przypadkach są one nieznane i zupełnie niezależne od kobiety i jej partnera. W najtrudniejszej sytuacji są osoby, których dotyka tzw. poronienie nawykowe. Wtedy kobieta traci dziecko 3 lub więcej razy pod rząd. Uznaje się, że ponad połowa poronień następuje w wyniku wady genetycznej zarodka. Zaburzenia mogą być dziedziczone lub powstawać zaraz po zapłodnieniu. Inne najczęstsze przyczyny poronienia to:

1. Zbyt niska produkcja progesteronu

Zadaniem progesteronu jest ochrona embrionu przed odrzuceniem przez organizm. Jeśli produkcja jest na zbyt niskim poziomie, może dojść do złuszczenia ścian macicy, a tym samym poronienia. 

2. Późne macierzyństwo kobiet 

 W dzisiejszych czasach kobiety chcą zagwarantować sobie stabilność finansową zanim zdecydują się na dziecko. Niestety biologia jest bezlitosna - ryzyko poronień drastycznie wzrasta po 35 roku życia. 

3. Stres psychiczny 

Kortyzol, czyli hormon stresu obniża poziom progesteronu. Jednocześnie organizm kobiety otrzymuje sygnał, że warunki otoczenia są niekorzystne dla ciąży. 

Oprócz tego jako przyczyny poronień należy wymienić infekcje bakteryjne i wirusowe, zaburzenia hormonalne oraz immunologiczne, czynniki anatomiczne, złe nawyki żywieniowe, obciążenia cywilizacyjne, czy wypadki losowe.

Objawy poronienia

Nie każde krwawienie na początku ciąży może oznaczać poronienie. Podczas zagnieżdżania zarodka, delikatne plamienie jest naturalnym objawem. Jeśli jednak krwawienie jest dość intensywne, a dodatkowo odczuwasz silne skurcze, powinnaś jak najszybciej udać się na izbę przyjęć lub wezwać karetkę. To objawy wskazują na poronienie. Kobieta, która doświadcza poronienia w ciąży może zauważyć również:

  • wyciek wydzieliny o biało różowym zabarwieniu,
  • nagłą, niewytłumaczalną utratę wagi,
  • zanik objawów, które są charakterystyczne dla ciąży.
Wyjątkiem jest tzw. poronienie zatrzymane. W tym wypadku organizm nie zauważył, że zarodek obumarł i zachowuje się tak, jakby ciąża trwała dalej. Kobieta dowiaduje się o poronieniu podczas badania USG.

Czynniki psychologiczne po poronieniu

Utrata dziecka to duże wyzwanie dla obojga rodziców. Większość par doświadcza bezsilności oraz ogromnego smutku. Szczególnie ciężko mają kobiety, których organizm jest zaprogramowany na przyszłe zajmowanie się dzieckiem. W krótkim czasie muszą pogodzić się z faktem, że dziecko nie żyje i powrócić do wcześniejszych obowiązków. Kobieta doznaje wtedy szoku i odczuwa silne osamotnienie. 

Do tego często dochodzą wyrzuty sumienia, obwinianie się oraz strach przed kolejną ciążą. Mężczyźni również nie są w prostej sytuacji, ponieważ czują się odpowiedzialni za rodzinę. Często nie chcą pokazywać swojej słabości, przez co trzymają negatywne emocje w sobie.

Jak poradzić sobie ze stratą dziecka?

Nierzadko doświadczenie utraty dziecka przeradza się w traumę i depresję. Dochodzi do wielu trudnych emocji, z którymi ciężko poradzić sobie samemu. Dlatego bardzo ważna jest pomoc z zewnątrz. Duże znaczenie ma zachowanie rodziny oraz przyjaciół. Najbliżsi powinni okazywać parze wsparcie, które ułatwia prawidłowe przeżycie żałoby. Nigdy nie wolno zostawiać kobiety, która poroniła, samej sobie. To może prowadzić nawet do prób samobójczych. 

Jeśli znamy kogoś w takiej sytuacji, warto zaproponować pomoc w zgłoszeniu się do psychologa lub psychoterapeuty. Wiele kobiet znajduje pocieszenie w rozmowach z kobietami, które przeszły przez to samo. Na szczęście powstaje wiele grup wsparcia, które pomagają powrócić do normalnego funkcjonowania. Czasami nawet proste rzeczy, takie jak wyjazd, nowe hobby, pomagają w odzyskaniu równowagi psychicznej.

Komentarze:

Poronienie - jakie są przyczyny poronienia? Jak poradzić sobie ze stratą dziecka?