Kącik dla niemowlaka: jak urządzić kącik dla dziecka w pokoju?

Kącik dla niemowlaka: jak urządzić kącik dla dziecka w pokoju?

Czas oczekiwania na dziecko to moment niesamowitych doświadczeń, zarówno dla mamy, jak i taty. Rodzice jeszcze bardziej zbliżają się do siebie, ponieważ wszystkie sprawy schodzą na dalszy plan, a na piedestał wskakuje temat narodzin dzidziusia. Wymieniacie się wtedy doświadczeniami, poradami, inspiracjami, czerpiecie opinie z każdej strony, aby Wasze dziecko miało wszystko, co najlepsze. 

Dużo czasu spędzacie na szykowaniu tego wymarzonego miejsca dla swojego maluszka. Tak więc oto przed Wami kącik dla niemowlaka! Ten jedyny w swoim rodzaju, prześliczny zakątek noworodka, który chcecie urządzić zgodnie z Waszym gustem. Ale czy wiecie, co koniecznie musi się w nim znaleźć i jak powinien wyglądać kącik dla niemowlaka? Koniecznie przeczytajcie nasze porady!

Czym jest wyobraźnia?

Wielu z Was ma swoją indywidualną wizję na wiele aspektów życia, ale zastanawialiście się kiedyś, czym właściwie jest wyobraźnia? To ona pozwala Wam na wymyślanie nieograniczonej ilości inspiracji. Czasami sam człowiek nie wie, skąd wpadł mu do głowy taki fantastyczny pomysł. A jednak! Wyobraźnia może zdziałać cuda! Tak jest też w przypadku kącika dla niemowlaka. Zapewne chcielibyście, aby Wasze dziecko zaraz po powrocie ze szpitala poczuło się w nim bezpiecznie i przytulnie. W końcu to tam będzie spędzać większość dnia i nocy (oprócz ramion mamusi i tatusia). Dlatego wielu rodziców podpatruje, jak swój kącik dla niemowlaka urządzili znajomi czy członkowie rodziny. To bardzo przydatne, nie tylko ze względu na możliwość inspiracji, ale także wyeliminowania błędów i niedogodności, które rzucają się w oczy już po pierwszym spojrzeniu. 

Pierwszym tego typu problemem jest na pewno urządzanie osobnego pokoiku dla noworodka. Oczywiście jest to swego rodzaju luksus, ponieważ niewielu rodziców może pozwolić sobie na taki metraż, aby wystarczył na pokój noworodka. Lecz warto zwrócić uwagę, że taki maluszek budzi się w nocy czasami nawet co kilkadziesiąt minut, więc przychodzenie z sypialni do jego pokoiku jest po pewnym czasie wykańczające dla rodziców. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się na dłuższą metę. Nawet, jeśli zamontujecie niezbędny w dzisiejszych czasach monitor oddechu lub elektroniczną nianię z kamerką, które poinformują Was o każdym najmniejszym ruchu malucha, po pewnym czasie i tak zabierzecie łóżeczko do siebie. Dlatego najlepiej na początku urządzić taki kącik dla noworodka w swojej sypialni.

Kącik dla noworodka w sypialni

Większość rodziców chce mieć swoje nowonarodzone dzieciątko blisko siebie przez 24 godziny na dobę. Dlatego właśnie decydują się oni na kącik dla noworodka w sypialni, obok swojego łóżka. W nocy, kiedy mama musi budzić się często na karmienie, to bardzo wygodne, kiedy wystarczy tylko wyciągnąć maluszka z łóżeczka, nawet nie wstając spod kołdry. Wiadomo, dziecko musi zjeść, ale mamie też należy się odrobina odpoczynku. W ten sposób żadne z nich się nie rozbudzi na tyle, żeby nie móc później zasnąć. W takim kąciku noworodkowym powinno znaleźć się przede wszystkim łóżeczko z wygodnym materacem, osłonki na szczeble, kołderka, przewijak, wszystkie potrzebne produkty pielęgnacyjne, pieluszki, chusteczki oraz ewentualnie szuflada z ubrankami na zmianę. 

Czasami dziecko zalewa się podczas jedzenia, dlatego przebieranie ciuszków bywa częste. Wcześniej wspomniany monitor oddechu pozwoli na bezpieczne zaśnięcie dziecka i rodziców, bez obawy o bezdech nocny, który u noworodków czasami się zdarza i jest bardzo niebezpieczny dla jego zdrowia, a nawet życia. Natomiast elektroniczna niania przyda się w tym przypadku w ciągu dnia. Więcej na temat monitora oddechu, elektronicznej niani oraz całej wyprawki dla noworodka przeczytacie tutaj. Pozostaje jeszcze kwestia wałeczków do spania dla noworodka, aby maluszek nie przesuwał się w łóżeczku oraz aby można było zmieniać jego pozycję z pleców na boki. Baldachim, który często rodzice kupują w zestawie z łóżeczkiem, jest zawsze kwestią sporną. Niektórzy zakładają go, ponieważ wygląda słodko i bajecznie, inni uważają go za zbędny, niemodny gadżet. Z praktycznego punktu widzenia taki baldachim jest magnesem na kurz, którego w pokoju malucha powinno być jak najmniej. Jest on dopełnieniem łóżeczka, jednak nie jest w żaden sposób praktyczny, a nawet może powodować alergię, kaszel i katar u noworodka. Za to bardzo praktyczny jest wygodny fotel dla mamy obok łóżeczka, na którym może odpocząć, ale też nakarmić spokojnie maluszka w ciągu dnia.

Imię dla dziewczynki, imię dla chłopca

Jeśli chodzi o przestrzeń dookoła łóżeczka, bardzo często wielu rodziców umieszcza nad nim imię dla dziewczynki lub chłopca, które nadali swojemu dziecku. Ma to na celu pewne wygospodarowanie miejsca tylko dla niego tak, aby każdy wiedział po wejściu do pomieszczenia, jak noworodek ma na imię. Takie imiona są dostępne w wielu różnych wersjach: papierowych, drewnianych, styropianowych, w formie całego słowa lub pojedynczych literek. Takie imiona można zamówić w wielu kombinacjach kolorystycznych, z różnymi wzorami i czcionkami do wyboru. Dodatkowo rodzice często decydują się na umieszczenie pod imieniem zdjęcia dziecka tuż po porodzie lub fotografii z noworodkowej sesji zdjęciowej. Czasami takie kadry są oprawione w ramkę, a niekiedy wywołane na płótnie o większym rozmiarze. Taka personalizacja jest bardzo popularna w dzisiejszych czasach i wielu rodziców przykłada do takich detali ogromną uwagę.

Kącik dla niemowlaka inspiracje

Kącik dla niemowlaka to ogrom inspiracji zaczerpniętych także ze stron internetowych i różnych czasopism dziecięcych. Każdą własną wizję można w dowolny sposób zmodyfikować, dlatego przygotowaliśmy dla Was kilka pomysłów, jak możecie urządzić swój wymarzony kącik dla niemowlaka. Pamiętajcie, żeby dopasować go do ogólnego wystroju sypialni lub całego domu, aby taka aranżacja dopełniała estetykę Waszego miejsca na ziemi. Miłego inspirowania!

Komentarze:

Kącik dla niemowlaka: jak urządzić kącik dla dziecka w pokoju?