Pierwsza miesiączka po porodzie - kiedy, objawy, ile trwa.

Pierwsza miesiączka po porodzie - kiedy, objawy, ile trwa.

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu kobiety. Ale wiąże się on także z wieloma znakami zapytania. Podstawowym pytaniem kobiet po porodzie jest: „kiedy dostanę miesiączkę”. Aby ustalić wszystkie zasady funkcjonowania organizmu kobiety po porodzie, zdementujemy kilka krążących mitów. Do dzieła!

Macica po porodzie

Każdy poród, czy to naturalny, czy przez cesarskie cięcie, powoduje zmiany w ciele kobiety. W okresie połogu, czyli przez pierwsze 6 tygodni może pojawiać się krwawienie, lecz najczęściej nie jest ono spowodowane miesiączką, a jedynie oczyszczaniem się macicy, czyli tzw. odchody poporodowe. Przy cięciu cesarskim takie krwawienie lub plamienie jest krótsze, ponieważ trwa 1-2 tygodni. 

Natomiast u kobiet, które rodziły siłami natury, krwawienie trwa nawet do 4 tygodni. Lecz warto pamiętać, że wydalanie odchodów poporodowych może u każdej kobiety trwać nawet 6 tygodni i nie należy się za bardzo tym stresować. 

Bardzo ważna jest także w tym czasie kwestia higieny osobistej. Nie należy używać wewnętrznych przyrządów higienicznych w tym czasie. Zrezygnujcie więc z tamponów i kubeczków menstruacyjnych, ponieważ macica się wtedy dopiero obkurcza i drogi rodne są jeszcze szczególnie narażone na infekcje. Zwykłe podpaski w pełni sprawdzą się do tego zadania.

Karmienie piersią a miesiączka

Dlaczego zatem w tym czasie nie powinno dojść do krwawienia spowodowanego miesiączką? Zazwyczaj przez pierwsze miesiące po porodzie kobieta karmi dziecko własnym mlekiem. Karmienie piersią powoduje, że pojawia się podwyższony poziom prolaktyny, który obniża funkcje jajników, czyli produkcji estrogenów. Natomiast estrogeny są odpowiedzialne za wytwarzanie śluzówki macicy, tzw. endometrium, które w potocznym rozumieniu jest wydalane z organizmu w pierwszych dniach cyklu, jako krew miesiączkowa. 

Większość kobiet, która na początku karmi noworodka często, nawet około 10 razy na dobę, właśnie z tego powodu nie powinna dostać miesiączki. Im częściej kobieta karmi, tym poziom prolaktyny jest wyższy i okres się nie pojawia. Oczywiście są przypadki, kiedy kobieta może dostać miesiączkę podczas karmienia, lecz są bardzo sporadyczne sytuacje. Również miesiączka może pojawić się krótko po porodzie u kobiet, które z jakichś powodów nie karmią piersią.  

Kiedy pierwszy okres po porodzie?

Ze względu na to, że wcześniej wspomniane karmienie piersią niejako blokuje pojawienie się miesiączki po porodzie, nie jest do końca sprecyzowane, kiedy zjawi się ten pierwszy okres. Przyjmuje się, że z biegiem czasu, mniej więcej od 6 miesiąca życia dziecka, kiedy rozszerza się jego dietę o nowe produkty, karmienie odchodzi na dalszy plan. 

Większość kobiet karmi piersią już tylko rano i wieczorem, czasami w nocy. Właśnie wtedy poziom prolaktyny się obniża, jajniki zaczynają produkować estrogeny, a te z kolei tworzą endometrium. Już po kilku tygodniach od zaprzestania tak częstego karmienia, może pojawić się pierwsza miesiączka po porodzie. Nie warto dawać wiary mitom, które sugerują, że nie można używać wtedy tamponów czy kubeczków. 

W czasie pierwszej miesiączki po porodzie są one jak najbardziej bezpieczne. Jeśli jednak krwawienie pojawi się przed zakończeniem połogu mimo, że karmisz, skonsultuj się ze swoim ginekologiem. Jeśli nie będą to odchody poporodowe, może to oznaczać nieprawidłowości układu rodnego. Natomiast, jeżeli krwawienie miesiączkowe nie pojawi się po 8 tygodniach od porodu u kobiety, która nie karmi lub u kobiety która całkowicie odstawiła już dziecko od piersi, koniecznie zgłoś to swojemu lekarzowi w celu zbadania wszystkich możliwości.

Pierwsza miesiączka po porodzie: ile trwa?

Pierwsze miesiączki po porodzie mogą być nieregularne. Odpowiada za to proces laktacji, niedostateczna ilość estrogenów oraz proces oczyszczania się organizmu i „dochodzenia do siebie”. Nie warto się tym przejmować i liczyć, ile trwa każda miesiączka. Oczywiście są to ważne informacje dla Twojego lekarza ginekologa, o których warto wspomnieć na wizycie kontrolnej. Jednak, jeśli Twoje miesiączki po porodzie przebiegają inaczej niż dotychczas, nie martw się na zapas. Po prostu poproś ginekologa, aby dokładnie wszystko sprawdził.

Komentarze:

Pierwsza miesiączka po porodzie - kiedy, objawy, ile trwa.