Mój mąż mnie nie kocha: problemy małżeńskie

Mój mąż mnie nie kocha: problemy małżeńskie

Na początku wszystko jest wspaniale i niepowtarzalnie. Euforia, wynikająca z nowego stanu Waszego związku, napędza uczucia. Ciągle mówicie do siebie „żono” lub „mężu”, ponieważ jeszcze nie dowierzacie, że już jesteście jednością. Mało tego, teraz tworzycie rodzinę i właśnie to jest najbardziej niesamowite. Lecz po jakimś czasie zdarza się, że euforia mija, a przychodzi monotonia. Każdy dzień jest podobny i wydaje Wam się, że już tak będzie zawsze. Wasze zachowanie względem siebie także ulega zmianie. Do głowy kobiety przychodzi pierwsza myśl: „mój mąż mnie nie kocha”. Ale właściwie dlaczego wielka miłość miałaby się nagle skończyć? Co zrobić, jeśli w związku pojawią się problemy małżeńskie?

Jak zachowuje się mąż, który nie kocha?

To że wydaje Ci się, że mąż Cię nie kocha nie oznacza wcale, że masz rację. Kobietą targają różne sprzeczne emocje. Czasami błahostka daje Ci podstawy do wysnuwania tak daleko idących wniosków na temat Twojego małżeństwa. Niekiedy są to problemy wyolbrzymione, ale zdarza się też, że to co odczuwasz, rzeczywiście jest prawdą. 

Wiesz, że w Twoim związku jest problem, ale zupełnie nie masz pojęcia od czego zacząć, żeby go jakoś rozwiązać. To, że mąż zmienił zachowanie w stosunku do Ciebie wcale nie znaczy, że przestał Cię kochać lub szanować Wasze małżeństwo. Może dzieje się coś, o czym nie chce lub nie ma odwagi Tobie powiedzieć. Ale właściwie to jak zachowuje się mąż, który nie kocha żony? 

Na pewno jest ona w stanie wyczuć jego niechęć do siebie. Mąż, który nie kocha, nie szanuje swojej partnerki życiowej i daje jej do zrozumienia, że przestała być dla niego ważna. Jeśli Twój mąż krytykuje Cię więcej, niż powinien, a jego oceną nie jest konstruktywna krytyka, tylko bezczelne komentarze, dotyczące tego co robisz bądź jak wyglądasz, to znaczy, że być może przestał Cię szanować jako kobietę i człowieka. Problem może także leżeć gdzie indziej. Jeśli wyraźnie widzisz, że Twój mąż ukrywa telefon, odbiera smsy w nocy lub spędza czas gdzie indziej niż mówi, być może Waszemu małżeństwu zagraża ktoś trzeci. Ale nie nastawiaj się od razu na zdradę. Może Wasze wspólne problemy zaczęły się w pracy Twojego męża, z którymi on sobie po prostu nie radzi?

Ratowanie małżeństwa

Oczywiście metodą na podejrzenia nie jest sprawdzanie mężczyzny na każdym kroku i robienie śledztwa w jego otoczeniu. Jednak zaufanie w związku musi być. Może na początek zapytaj wprost, a jeśli mąż dalej będzie nawijał Ci przysłowiowy makaron na uszy, udowodnij mu, ze znasz prawdę i masz na to solidne argumenty. Nie zawsze to wszystko ma ten sam scenariusz. Jednak skoro jesteście małżeństwem to znaczy, że połączyła Was niesamowita więź. 

Nie jest tak łatwo ją zerwać nawet wtedy, gdy Wasze szczęście ktoś zakłóca. Zastanów się zatem, czy naprawdę Wasze problemy są aż tak poważne. Może po prostu wystarczy usiąść z mężem przy jednym stole i przegadać to wszystko na spokojnie. Powiedzieć sobie, co przeszkadza każdej ze stron i co zauważyła w ciągu ostatniego czasu. Może to pomoże Wam dojść pamięcią do momentu, kiedy to wszystko aż tak się posypało. Rozmowa jest niezbędna tak naprawdę w każdej sytuacji. Jesteście dwoma różnymi charakterami i nie sposób zgadzać się przez całe życie we wszystkich kwestiach. Ważny jest kompromis, szczerość i zrozumienie tej drugiej strony.

Jak uratować małżeństwo?

Zastanów się więc na początek, jakie Ty popełniasz błędy w Waszym małżeństwie i co możesz zrobić, aby pokazać mężowi, że naprawdę zależy Ci na poprawie sytuacji. Może kiedy zobaczy, że tak bardzo się starasz pomimo jego zachowania, również zacznie to robić. Na pewno strategia „oko za oko” nie jest wskazana w takim przypadku. 

Małżeństwo to przecież sztuka dawania z siebie wszystkiego z całych swoich sił. Na pewno będzie kosztować Cię to wiele wysiłku i cierpliwości, ale być może jest to jedyny sposób, aby coś poszło ku dobremu. Usiądźcie wspólnie i niech każde z Was napisze najpierw listę zalet drugiej połówki, a następnie listę wad i przykrych zachowań. Wymieńcie się nimi i przeczytajcie, co o sobie myślicie. Może to pozwoli Wam odrobinę upuścić emocje i zmiękczyć serca do dalszej rozmowy. Jeśli wad będzie więcej niż zalet, może to być rzeczywiście jakiś poważniejszy kryzys. Ale to także wcale nie znaczy że Twój mąż Cię nie kocha!

Terapia małżeńska

Problemy małżeńskie zdarzają się w każdym związku. Niektóre z nich da się rozwiązać samodzielnie, nieustannie przypominając sobie, jakie uczucia Was połączyły. Jednak czasami zapętlanie się w spiralę wzajemnej nienawiści sprawia, że zapominacie o miłości i sami sobie z tym nie potraficie poradzić. Wtedy sprawdza się terapia małżeńska, która pomaga Wam najpierw rozwikłać problem, a następnie pozbyć się go i na nowo odnaleźć ogień Waszej miłości i szacunku.

Terapia małżeńska to różnego rodzaju techniki komunikacji, poznawania na nowo siebie samych i tej drugiej osoby. To wszystko prowadzi do poprawy Waszych relacji. Oczywiście każda terapia małżeńska jest dostosowana do indywidualnych potrzeb każdej pary i problemów, które występują. W rodzinach, w których są już dzieci, także wygląda to zupełnie inaczej. Najważniejsze jest dobro i bezpieczeństwo najmłodszych. Dlatego zastanów się, jakie w Waszej rodzinie są priorytety. Może to od ich błędnej hierarchii wszystko się zaczęło?

Komentarze:

Mój mąż mnie nie kocha: problemy małżeńskie