Planowanie czasu rodzinnego – jak pogodzić życie rodzinne z pracą?

Planowanie czasu rodzinnego – jak pogodzić życie rodzinne z pracą?

Dorosłe życie weryfikuje umiejętność zarządzania czasem. Gdy przychodzi moment, w którym trzeba zmierzyć się z różnymi obowiązkami, często brakuje dnia na odpoczynek oraz chwile z bliskimi. Aby znaleźć równowagę między pracą a życiem prywatnym, warto wspomóc się sprawdzonymi metodami – jedną z nich jest planowanie. Jak organizować czas i czerpać więcej z życia?

Jak zadbać o balans między życiem rodzinnym a pracą?

Zachowanie równowagi między liczbą obowiązków w pracy oraz w domu to klucz do dobrego zdrowia, samopoczucia i wysokiej skuteczności przy podejmowaniu się nowych działań. Niestety nie każdy dysponuje pokładami energii, które wystarczają do samodzielnej organizacji obowiązków w taki sposób, aby czasu starczyło zarówno dla niego, jak i dla rodziny. Brak motywacji do zmiany swojego planu dnia często skutkuje chronicznym zmęczeniem, może prowadzić do pogorszenia jakości relacji rodzinnych, a tym samym – coraz większego stresu i problemów ze zdrowiem psychicznym. Aby zaradzić takiej sytuacji i zapobiec niekontrolowanemu upływowi czasu, warto planować swój dzień.

Korzyści planowanie czasu rodzinnego

Planowanie czasu to jedna z najstarszych metod pozwalających skutecznie zarządzać czasem w ciągu dnia. Dzięki tworzeniu zapisków zyskujesz możliwość uporządkowania swojego harmonogramu dnia i uwzględnienia w nim czasu na regenerację, chwilę z bliskimi lub rozwój swoich zainteresowań. Zadania i cele przełożone z myśli na papier łatwiej jest również wykonać, dzięki czemu w wielu przypadkach oddanie się tej czynności trwa znacznie krócej.

Planowanie czasu uznaje się również za sprawdzony sposób realizacji celów długoterminowych. Jeśli Twoim celem jest urlop w rodzinnym gronie, przy pomocy planera możesz tak rozpisać swoje obowiązki w perspektywie kilku miesięcy, aby wygospodarować wolny tydzień lub dwa od pracy, które przeznaczysz na wymarzone wakacje.

Jak efektywnie planować czas rodzinny?

Dla lepszej organizacji czasu przyda Ci się planer rodzinny, czyli specjalna tablica ułatwiająca zapisywanie zadań, wydarzeń, spotkań, planów i celów do realizacji. Jak natomiast zmotywować się do planowania? Zadbaj, aby Twój planer zawsze był dostępny dla Ciebie w miejscu, w którym spędzasz najwięcej czasu, co ułatwi Ci tworzenie notatek. Możesz planować czas w perspektywie dnia, tygodnia, miesiąca, a nawet roku. Wybierz odpowiednią porę – w przypadku rannych ptaszków proces porannego planowania jest bardziej efektywny niż u osób, które mają więcej energii w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Praktyczne narzędzia ułatwiające planowanie czasu

Rodzaj planera również ma znaczenie – przede wszystkim ułatwia i uprzyjemnia sam proces. Dzięki rubrykom odpowiadającym Twoim celom będzie Ci również łatwiej zapanować nad zadaniami, spotkaniami lub innymi obowiązkami, które wymagają większej uwagi. Do Twojej dyspozycji jest m.in. planer tygodniowy oraz planer miesięczny. Wymienione planery możesz zakupić w wersji z powierzchnią SUPERścieralną™ w sklepie Planu, dzięki czemu z jednej tablicy możesz korzystać wielokrotnie. Jeśli natomiast brakuje Ci czasu przed każdym wyjściem do sklepu, wybierz magnetyczną listę zakupów na lodówkę z odrywanymi kartkami, która ułatwi Ci dbanie o domowy budżet i pozwoli zaoszczędzić pieniądze na aktywności oraz miły czas w rodzinnym gronie.

Komentarze:

Planowanie czasu rodzinnego – jak pogodzić życie rodzinne z pracą?