Smoczki do butelek - jak odnaleźć się w mnogości modeli?
Smoczki do butelek muszą być dopasowane do wieku dziecka i jego indywidualnych potrzeb oraz do rodzaju podawanego pokarmu. Z tego powodu wszystkie znane marki akcesoriów dla niemowląt umożliwiają ich zakup niezależnie od butelek. Jak odnaleźć się w mnogości dostępnych modeli? Podpowiadamy!
Czym różnią się od siebie smoczki do butelek?
Smoczki do butelek różnią się przede wszystkim przepływem, czyli ilością i wielkością otworów. Przepływ decyduje o tym, jak szybko z butelki wypływa pokarm. Prędkość wypływu należy dopasować do wieku dziecka i rodzaju pokarmu (mleko, kaszka, woda itd.). Na rynku dostępne są również smoczki kilkuprzepływowe. W zależności od ustawienia smoczka (butelki), pokarm wypływa wolno, umiarkowanie szybko lub szybko. Specjalnym typem są smoczki do butelek antykolkowe. Dzięki specyficznej budowie zapobiegają one połykaniu powietrza podczas picia mleka, co znacznie rzutuje na uniknięcie ewentualnych kolek na późniejszym etapie. Mogą posiadać np. otwory odpowietrzające, za pomocą których pęcherzyki powietrza wypuszczane są na zewnątrz. Systemy antykolkowe to obecnie standard. Ciekawym rozwiązaniem są smoczki imitujące pierś. Mają przypominać kształt kobiecej brodawki sutkowej, fakturę, a nawet kolor skóry. Ich istotą jest sprowokowanie maluszka do ssania z podobną intensywnością, jak z piersi mamy.
Każda firma oferująca butelki i smoczki posiada nieco inne produkty i systemy oznaczeń. Chociaż na pierwszy rzut oka smoczki poszczególnych marek wyglądają podobnie, to różnice często ujawniają się dopiero w praktyce. Jeśli masz doświadczenie w temacie albo zdążyłaś już otrzymać kilka złotych rad, to doskonale wiesz, że u jednego maluszka sprawdzają się np. smoczki do butelek Avent, a u innego wyłącznie produkty NUK.
Smoczek antykolkowy do butelki Haberman Canpol 0-6m
Rodzaje smoczków – podział na podstawie smoczków do butelek Avent
Podając za obsługą sklepu Babyboom.net.pl, smoczki do butelek Avent są jednymi z najczęściej wybieranych przez rodziców, dlatego na ich przykładzie wyjaśnimy różnice pomiędzy poszczególnymi typami i rozmiarami smoczków. Avent posiada w swojej ofercie dwa typy butelek, a tym samym smoczków:
- Classic + - to elastyczny smoczek, który ułatwia ssanie, przeznaczony głównie dla dzieci karmionych tylko butelką.
- Natural - to miękki i elastyczny smoczek zaprojektowany tak, aby naśladować kształt piersi, dlatego dobrze sprawdza się w karmieniu mieszanym.
Smoczki te różnią się prędkością przepływu pokarmu, który co do zasady zwiększa się wraz z wiekiem dziecka. Na smoczkach znajdują się odpowiednie oznaczenia stopnia przepływu (cyfry):
- 0m - zaraz po urodzeniu (numer 0)
- 0m+ - dla noworodków (numer 1)
- 1m+ - wolny wypływ (numer 2) 3m+ - średni wypływ (numer 3)
- 6m+ - szybki wypływ (numer 4)
Gdy dziecko zacznie jeść z butelki gęstsze posiłki, np. kaszkę, możesz zastosować smoczek o regulowanym wypływie lub do gęstych pokarmów (z większym otworem).
Smoczek antykolkowy do butelek Avent Natural 2.0 6m+ (szybki wypływ)
Ile smoczków do butelek trzeba kupić?
Jeśli karmisz wyłącznie butelką, zaopatrz się na start w 3-4 butelki i tyle samo smoczków. Z czasem możesz dokupić 2 większe butelki ze smoczkami o szybszym przepływie, a także 1 smoczek do gęstych posiłków i 1 o regulowanym wypływie.
Jak często wymieniać smoczki do butelek?
Większość producentów zaleca wymianę smoczków w butelkach co 3 miesiące. Jeśli dziecko przegryzie smoczek lub zauważysz na nim jakiekolwiek ślady uszkodzenia, należy od razu wymienić go na nowy. Ceny smoczków zaczynają się już od kilku złotych za sztukę. Jeżeli kupujesz sam smoczek do butelki i decydujesz się na inną firmę niż ta, która wyprodukowała butelkę, upewnij się, że oba produkty są kompatybilne. Niektóre smoczki pasują tylko do butelek tej samej marki. I koniecznie sprawdź, czy wybrany smoczek nie zawiera szkodliwego BPA (bisfenolu A).
Poprzedni artykuł
Świąteczna zakładka z muliny
Smoczki do butelek - jak odnaleźć się w mnogości modeli?