Jesień w ogrodzie - jak spędzić ciekawie czas z dzieckiem na powietrzu?
Nastała jesień - wyjątkowy czas nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. Ta pora roku przynosi nam mnóstwo pomysłów na wspólne spędzanie czasu na powietrzu. Przydomowy ogród dostarcza nam możliwości, żeby połączyć przyjemne z pożytecznym. Jest w nim wiele pracy jesienią, dlatego każdy kto posiada ogród, powinien się dobrze do niej przygotować. Jak wygląda zatem jesień w ogrodzie z dzieckiem? Taka jesienna praca w ogrodzie może być okazją do spędzenia czasu w gronie rodziny! Dlatego ubierzcie kalosze, ciepłe kamizelki, rękawice i ruszajcie do ogrodu!
Praca w ogrodzie
Praca w ogrodzie to świetny sposób na ciekawe wyzwania i zabawy zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Kto z nas nie lubi pobuszować w stertach liści? No właśnie, ale najpierw trzeba wyposażyć się w niezbędne sprzęty, które pozwolą wykonać takie prace w ogrodzie.
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego we wrześniu to znak, że należy przygotować się do wielkiego porządkowania przestrzeni w ogrodzie. Latem, kiedy słońce oraz sierpniowe opady sprzyjają wzrostowi roślin, pojawiają się także te niechciane chwasty, które wyrastają nie tylko na grządkach, ale także między kostką brukową. Pozbądź się ich jak najszybciej. Wrześniowa wilgoć sprzyja także rozprzestrzenianiu się bakterii i chorób, również na powierzchni roślin. Więc jeśli jeszcze długo chcesz cieszyć się pięknymi kwiatami doniczkowymi w swoim ogrodzie czy na tarasie, wykonaj odpowiednie opryski. Ochronią one rośliny przed robakami i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Najlepsze rośliny doniczkowe, które możesz mieć w swoim ogrodzie aż do pierwszych przymrozków, to przede wszystkim surfinie i pelargonie.
Dla dzieci każda praca przyniesie mnóstwo satysfakcji - pamiętaj więc o tym, aby nie odsuwać ich od pracy w ogrodzie i aby wspólnie spędzony czas nie polegał tylko na zabawie. Dzieci chcą być angażowane w takie zadania, za które mogą być później sowicie nagrodzone. Ciepłe kakao będzie idealną nagrodą!
Jesienne warzywa
Nie wszystkie jesienne warzywa i owoce kończą się wraz z pojawieniem się pierwszych wrześniowych dni. To okres zbioru warzyw, np. pomidorów, marchewek, czy włoszczyzny. Są też takie rośliny, które w tym czasie dopiero rozpoczynają tworzenie zawiązków kwiatowych. To czas na sadzenie szpinaku, rukoli, roszponki czy rzodkiewki. Nawet późną jesienią można cieszyć się świeżymi warzywami z ogrodu. Ale oprócz takich darów natury, trzeba pomyśleć o przyszłym sezonie. Dlatego czas na wysadzanie cebulek roślin wiosennych, np. narcyzów, które uważane są przez niektórych za jedne z najpiękniejszych oznak wiosny. Należy pamiętać, aby stale dbać o wilgotność wszystkich roślin, znajdujących się w ogrodzie.
Prace jesienne: pielęgnacja drzew
Drzewa we wrześniu obradzają w piękne, dojrzałe owoce, które później można wykorzystać do zimowych przetworów. Są to m. in. jabłonie, śliwy i grusze. Ale drzewa i krzewy wymagają przycinania, aby jeszcze bardziej obrodzić na przyszły rok. Nie należy tego robić ani zbyt wcześnie, ani zbyt radykalnie, ponieważ może to osłabić ich odporność. Większość krzewów i drzew przycina się na zimę i wiosnę, ale są takie gatunki, na których wykonuje się ten zabieg jesienią. Już od września można zacząć przycinać krzewy malin oraz leszczynę i orzech włoski. Niestety, ten ostatni prawdopodobnie przycinać się będzie już z owocami, ale w przyszłym roku obrodzi ponownie. Są różne techniki pielęgnacji i przycinania drzew, najczęściej usuwa się najbardziej uszkodzone gałązki. Nie można pozostawić także pędów zbyt gęstych lub krzyżujących się, bo to utrudni im wzrost w przyszłym sezonie.
Taras przy domu: aranżacja tarasu
Taras przy domu to wyjątkowe miejsce, szczególnie jesienią. To tam z książką, pod ciepłym kocem, możesz odetchnąć po ciężkim dniu pracy. Dlatego warto zaaranżować sobie taras tak, aby był jak najbardziej w Twoim guście. Jeśli masz wokół niego piękny, zadbany ogród, połowa pracy za Tobą. Jesienna aura sprzyja wyjątkowej atmosferze, dlatego warto dopełnić ją jeszcze latarniami, ustawionymi wokół tarasu. W jesienne chłodne wieczory świece zapalone w lampionach ocieplą klimat i sprawią, że czas spędzony na tarasie, będzie idealną chwilą wytchnienia. Stół możesz przystroić wrzosami w ozdobnych doniczkach, a wokół tarasu poukładać dojrzałe już dynie. Dynia jest symbolem późnej jesieni, ponieważ jej zbiór przypada właśnie na ten okres. A więc do dzieła! Ciepła herbata z imbirem pozwoli cieszyć się zadbanym ogrodem oraz tarasem przez całą piękną złotą jesień.
Poprzedni artykuł
Świąteczna zakładka z muliny
Jesień w ogrodzie - jak spędzić ciekawie czas z dzieckiem na powietrzu?