Maksymalny czas przed ekranem - ile czasu dziecko powinno przebywać przed ekranem?

Maksymalny czas przed ekranem - ile czasu dziecko powinno przebywać przed ekranem?

W domu posiadamy wiele urządzeń elektronicznych, z których w większości korzystają także dzieci. Czy powinny mieć one w jakikolwiek sposób ograniczony dostęp do ekranu oraz zawartości tych wszystkich mediów? Przekonaj się, jakie ograniczenia w korzystaniu z urządzeń elektrycznych powinno mieć dziecko w każdym wieku.

Wpływ ekranu na organizm 

Coraz młodsze pociechy korzystają ze wszelkich dobrodziejstw technologii, rozpoczynając od najmłodszych już lat zapoznawanie się z kanałami w TV oraz wyszukiwaniem bajek w serwisach wideo. Wielu rodziców jest dumnych ze swoich dzieci, że tak szybko weszły w etap urządzeń elektronicznych, do obsługi których potrzeba przecież sporych umiejętności. Wiele razy możemy obserwować, że około 2-letnie dziecko potrafi obsługiwać smartfon. Niestety nie jest to powód do zadowolenia - zbyt szybkie zapoznanie się dziecka z komputerem, telefonem, czy nawet telewizorem, ma absolutnie negatywny wpływ na funkcjonowanie neuronów, układu sensorycznego oraz motoryki u dziecka.  

 Już 20% dzieci w wieku 1-2 lat korzysta z urządzeń z dostępem do internetu. W tym okresie życia mózg dziecka jest niezwykle plastyczny i rozwija się najbardziej intensywnie. Korzystanie ze sprzętu elektronicznego w tym wieku ogranicza percepcję i negatywnie wpływa na stymulację mózgu. Potrzebny jest bowiem zrównoważony rozwój, szczególnie w tym okresie, dlatego dziecko powinno rozwijać sensorykę w każdym aspekcie, korzystając ze wszystkich zmysłów.  

 Niestety dziecko, zagłębiając się w to, co skrywają urządzenia po drugiej stronie ekranu, traci bezpośredni kontakt z rzeczywistością. Mało tego, dla młodszych dzieci to, co jest komputerową imaginacją, wydaje się prawdą. Dlatego właśnie ważne jest, aby każdego dnia kreować wyobraźnię w sposób realny, poprzez dotyk, węch, smak, zapach, a nie wyłącznie wzrok. Pamiętajmy także, że korzystanie z urządzeń i czas spędzony przed ekranem, skraca rozwój psychospołeczny dziecka, który powinien być przeznaczony na budowanie więzi społecznej z rówieśnikami oraz rodziną. 

Ile maksymalnie dziecko powinno przebywać przed ekranem?

Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii, która przeprowadziła badania, na temat spędzania czasu przed ekranem wśród dzieci, czas ten powinien być wyznaczony według takich wytycznych: 

-dzieci do 2 roku życia nie powinny mieć kontaktu z urządzeniami wcale, 

-dzieci od 2 do 6 lat nie powinny spędzać przed ekranem więcej niż 20 minut dziennie, 

-dzieci w wieku 6 do 12 lat nie powinny przekraczać czasu 1-2 godzin, 

-dzieci powyżej 13 roku życia powinny spędzać czas przed ekranem nie dłużej niż 2-3 godziny.  

 Te ostatnie wytyczne dotyczą także starszej młodzieży, tudzież wliczając w to dorosłych, musimy liczyć się z obowiązkami zawodowymi. Jednak biorąc pod uwagę przedział wiekowy, to dzieci do 13 roku życia są najbardziej narażone na skutki korzystania z urządzeń. Zaznaczmy też, że gry komputerowe nie powinny być wprowadzone w życie dziecka wcześniej niż po 6 roku życia. 

Nauka zdalna - jak rozwiązać tę kwestię? 

Pozostaje natomiast jeszcze jedna kwestia, z którą dzieci oraz rodzice borykają się obecnie, mianowicie nauka zdalna, spowodowana warunkami epidemicznymi. Ten czas przed ekranem powinien być absolutnie wliczony w ustalony przez rodziców zakres, a dodatkowy czas, np. na rozrywkę, powinien być ustalony na przestrzeni całego tygodnia. Łatwiej bowiem będzie rodzicom wyegzekwować posłuszeństwo wobec ograniczenia czasu przed ekranem.  

 Warto pamiętać, że każda oznaka agresji dziecka wobec rodziców, na skutek ograniczenia urządzeń elektronicznych, jest swoistą lampką bezpieczeństwa dla opiekunów, iż może stanowić to poważny problem psychologiczny. 

Komentarze:

Maksymalny czas przed ekranem - ile czasu dziecko powinno przebywać przed ekranem?