Bezsenność u dzieci - Mamo! Nie mogę zasnąć…
Bezsenność u dzieci bywa efektem skumulowanej w nich energii, której nie zdążyły w ciągu dnia rozładować. Innym powodem jest brak wyciszenia przed snem i nadmiar bodźców. Rodzice zazwyczaj poświęcają mało czasu wieczornym rytuałom, dzięki którym dzieci uspokajają się i spokojnie zasypiają. Niewyspany maluch ma potem problem ze wczesnym wstawaniem, jest rozdrażniony, a wieczorem znów nie może zasnąć. Jak przerwać takie błędne koło?
Sen niemowlaka
Malutkie dzieci dość często mają kłopot z zasypianiem (cierpią na tym oczywiście również ich rodzice). Dodatkową trudnością jest fakt, iż maluch sam nie powie nam, co mu dolega, należy więc domyślać się przyczyn problemu ze snem. Może być ich parę, a najpopularniejsze to: niewygodna pozycja (np. źle ułożona kołderka), za ciasno zawinięta pieluszka, mokry pampers, maluch jest głodny bądź jest mu zbyt ciepło lub zimno. Gdy niemowlę ma problem z zaśnięciem, powinniśmy stworzyć mu jak najlepszą atmosferę. Bliskość matki i poczucie bezpieczeństwa na pewno pomogą maluchowi zasnąć. Krótki spacer (dotlenienie organizmu), stały rytm dnia i karmienie przed zaśnięciem - to coś, czego malutkie dziecko potrzebuje. Dzięki odpowiedniej dawce snu niemowlę będzie prawidłowo się regenerować i rozwijać, a o to nam przecież chodzi.
Materac do łóżeczka
Materac, na którym śpi nasze dziecko, też ma ogromne znaczenie, ponieważ wpływa na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. W pierwszych latach życia kręgosłup malucha intensywnie się kształtuje i potrzebuje odpowiedniego podparcia. Ponadto dzieci spędzają dużo czasu w pozycji leżącej (noworodki nawet 20 godzin na dobę), warto więc poświęcić trochę uwagi na zakup odpowiedniego materaca. Materac dla dziecka powinien być średnio-twardy, dopasowany do wagi malucha. Istotna jest także jego przewiewność - tylko taki materac prawidłowo odprowadzi wilgoć i zabezpieczy malucha przed nadmiernym poceniem się. Idealny materac jest więc bez wątpienia bardzo istotnym elementem wpływającym na sen, ale także prawidłowy rozwój naszego dziecka.
Dziecko nie chce spać
A może właśnie chce? A przez zaniedbanie rodziców nie może? Według naukowców przyczynami większości zaburzeń snu u starszych dzieci jest nieprzestrzeganie zasad higieny snu. Polegają one na serii punktów, których powinniśmy przestrzegać, aby nasze dziecko szybko zapadało w sen i spokojnie przesypiało całą noc. Należą do nich między innymi: cicha i ciemna sypialnia, zasypianie dziecka we własnym łóżku, ograniczone korzystanie przed snem z urządzeń takich jak: tablet, telefon, komputer czy telewizor, zachowywanie pewnych schematów np. kąpiel 30 min przed położeniem malucha do snu, czytanie bajki na dobranoc, zasypianie i wstawanie o stałych porach. Problemy ze snem mogą mieć dzieciaki, które piją za dużo płynów przed snem (np. czarnej herbaty, kakao, coli, słodkich soków i napojów), jedzą zbyt sytą kolację lub chodzą spać głodne, a także takie, które muszą zasypiać w niemiłej i napiętej atmosferze. Oczywiście istnieją również produkty ułatwiające zasypianie - są to między innymi: mleko i produkty mleczne, banany, pestki słonecznika, produkty zbożowe, a także kasza, makaron i ciemne pieczywo.
Bezsenność u dzieci starszych i młodzieży
W tym przypadku bezsenność może być spowodowana przez rozpamiętywanie negatywnych zdarzeń, które miały miejsce w ciągu dnia. Najczęściej problemy z zasypianiem mają osoby pomiędzy 15 a 19 rokiem życia. Według badań nawet 40% młodzieży cierpi na kłopoty ze snem. Należą do nich:
- bezsenność, ·
- parasomnie (zaburzenia związane z zachowaniem podczas snu np. lunatyzm, lęki nocne, koszmary senne),
- zaburzenia oddychania podczas snu,
- okołosenne zaburzenia ruchowe,
- nadmierna senność, zaburzenia rytmu snu i czuwania.
Bezsenność u dzieci i młodzieży wiąże się z ziemistą cerą, podkrążonymi oczami, problemami z koncentracją, nauką itd. Częsty brak snu powodować może także rozdrażnienie i huśtawki nastroju, a te czasem prowadzą nawet do depresji i nerwic. Jak walczyć z bezsennością u starszych dzieci? Przede wszystkim warto z nim porozmawiać i dowiedzieć się, dlaczego problemy ze snem u niego występują. Kolejne kroki to m.in. wyeliminowanie drzemek, duża aktywność fizyczna, stałe pory wstawania i chodzenia spać, unikanie tłustych potraw przed snem, a także wieczorne wyciszenie i ciemna sypialnia. Gdy bezsenność mimo wszystko się nasili, warto udać się z dzieckiem do poradni leczenia zaburzeń snu.
Następny artykuł
Pokój młodzieżowy: Jak urządzić pokój młodzieżowy
Bezsenność u dzieci - Mamo! Nie mogę zasnąć…