Mdłości w ciąży – sposoby na nudności w ciąży

Mdłości w ciąży – sposoby na nudności w ciąży

Ciąża to najpiękniejszy czas dla kobiety, w którym czas zwalnia i pojawia się moment na przemyślenia i zadbanie o swoje zdrowie. Ale co zrobić kiedy zdrowie w ciąży nie dopisuje? Mdłości w ciąży dotykają co drugą kobietę. Jak więc przejść przez ciążę i uporać się z porannymi nudnościami?

Nudności w ciąży – kiedy?

Jedno z większych dolegliwości ciążowych u kobiet, czyli nudności, pojawiają się na początku ciąży, mniej więcej w okresie pierwszego trymestru. Spowodowane są głównie pojawieniem się w organizmie gonadropiny kosmówkowej, czyli hormonu ciążowego. Wraz z nudnościami może pojawiać się także osłabienie, senność, zgaga, wrażliwość na zapachy, zawroty głowy – organizm przystosowuje się do nowej sytuacji, a Ciebie skazuje na wiele dolegliwości. Więcej na temat pierwszych objawów ciąży znajdziesz tu. Nie wszystkie kobiety dotykają mdłości w ciąży. Wiele z nich przechodzi ciążę nawet bezobjawowo. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji i cech genetycznych. Mdłości w ciąży potrafią jednak kobietom dać do wiwatu. Zdarza się, że zaczynają się już na samym początku ciąży i trwają nawet do drugiego trymestru. Jak im zapobiegać? 

 1. Wyczuj swój organizm i słuchaj go. 
 2. Omijaj potrawy, które wprawiają Cię w mdłości i złe samopoczucie. 
 3. Przejdź na dietę lekkostrawną i nie zawsze ulegaj zachciankom. Niektóre potrawy, szczególnie te ciężkostrawne, mogą powodować u Ciebie mdłości. 
 4. Jeśli masz mdłości podczas jazdy środkami komunikacji, staraj się więcej spacerować, a już na pewno nie siadaj na tylne siedzenie auta. W autobusach i tramwajach także siadaj tak, aby widzieć drogę. 
 5. Unikaj stresu, on także może powodować u Ciebie mdłości i wymioty. 
 6. Jedz posiłki regularnie i nie doprowadzaj organizmu do skrajnego głodu, ponieważ może to doprowadzić do wymiotów.

Poranne mdłości – tylko rano?

Zazwyczaj mówi się o porannych mdłościach. Jednak nie zawsze pojawiają się one wyłącznie o poranku. Wiele kobiet doświadcza nudności w różnych porach dnia, czasami naprawdę niespodziewanie. Wystarczy wejść do sklepu, w którym jest jakiś drażniący Cię zapach i mdłości wywołane. Jeśli bardzo ciężko przechodzisz pierwsze miesiące ciąży, staraj się więcej przebywać w domu i na powietrzu, aniżeli w miejscach publicznych, w których mieszanka zapachów może Cię mdlić. Świeże powietrze Cię dotleni i to właśnie na zewnątrz najmniej będziesz odczuwała dolegliwości.

Sposoby na mdłości w ciąży

Każdy radzi co innego, a mdłości dalej Cię męczą? Nie wszystkie sposoby mogą na Ciebie zadziałać. Czasami kobiety muszą wypróbować kilka metod, żeby zobaczyć, która działa najlepiej. Najlepsze są sposoby naszych mam i babć, które niegdyś musiały pracować w ciąży praktycznie aż do rozwiązania. Musiały radzić sobie ze wszystkimi dolegliwościami prenatalnymi. Zacznij od:

 • porannych spacerów, aby codziennie dotlenić organizm, 
 • zjedzenia plasterka imbiru, 
 • wdychania zapachu imbiru lub dodawania go do potraw i herbaty, 
 • żucia skórki od białego chleba, 
 • jedzenia produktów, zawierających witaminę B6, 
 • częstego wietrzenia mieszkania, aby pozbyć się natrętnych zapachów.

Komentarze:

Mdłości w ciąży – sposoby na nudności w ciąży