Dlaczego pupa niemowlęcia wymaga ochrony i pielęgnacji?

Dlaczego pupa niemowlęcia wymaga ochrony i pielęgnacji?

Każdy rodzic przygotowujący się na przyjście swojego dziecka na świat z pewnością natknie się na termin „pieluszkowe zapalenie skóry”. Okazuje się, że niemowlaki są wyjątkowo narażone na powstawanie w okolicach intymnych tzw. odparzeń. Opiekunowie powinni więc szczególnie dbać o odpowiednią pielęgnację oraz higienę pupy maluszka. Dlaczego to jest tak ważne?

Dlaczego pupa maluszka wymaga ochrony?

Skóra niemowlaka jest wyjątkowo wrażliwa. Warto pamiętać, że mechanizm zatrzymywania wody nie działa jeszcze u niego w sposób dojrzały, przez co skóra szybko wysycha i staje się szorstka. Nie pomaga także to, że maluszek nosi niemal na okrągło pieluszkę. Przylega ona ściśle do skóry, utrudniając jej oddychanie, a wykonywane przez dziecko ruchy mogą naskórek obcierać i podrażniać. Najgorzej jednak jest, kiedy maluszek przez dłuższy okres pozostaje w wilgotnej i zanieczyszczonej pieluszce. Prowadzi to do namnażania się patogenów, a w efekcie tego do rozwoju stanu zapalnego, czyli słynnych odparzeń. Rozpoznać je można poprzez zaczerwienioną i łuszczącą się skórę, na której mogą pojawiać się także pęcherze i krosty. W takim przypadku dziecko odczuwa duży dyskomfort jak pieczenie i swędzenie, co z pewnością będzie sygnalizować swoim zachowaniem.

Jak prawidłowo dbać o skórę dziecka?

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry niemowlęcia? Przede wszystkim należy postawić na częstą wymianę pieluch. Po usunięciu zabrudzonej pieluszki powinno umyć się okolice intymne dziecka, a następnie delikatnie osuszyć. Następnie należy nałożyć na nią specjalistyczny krem, który działa ochronnie i przeciwzapalnie. Oprócz tego warto jak najczęściej wietrzyć pupę maluszka. Dobrze jest także zaopatrzyć się w ubranka z przewiewnych i miękkich materiałów, które pozwalają skórze oddychać, a także jej nie podrażniają. Na rynku dostępne są różne pieluchy, nie wszystkie jednak cechują się dobrą jakością. Należy zwracać uwagę na ich skład i unikać tych ze sztucznego tworzywa. Nieodłączną częścią dbania o higienę są oczywiście kąpiele. Rodzice powinni być czujni, jeśli chodzi o skład kosmetyków do mycia i pielęgnacji. Nie należy także osuszać skóry dziecka poprzez energiczne pocieranie jej ręcznikiem, co może być dodatkową przyczyną podrażnień naskórka. Zamiast tego, lepiej jest delikatnie przykładać ręcznik do skóry dziecka, aby mógł on wchłonąć wilgoć.

Jaki krem na odparzenia stosować?

W codziennej pielęgnacji pupy dziecka dużą rolę odgrywa maść na odparzenia. Powinna ona cechować się bezpiecznym i skutecznym składem. Oba te warunki spełnia Sudocrem. Produkt cieszy się pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych. Najlepiej stosować go przed każdym założeniem nowej pieluszki. Maść utworzy na skórze dziecka barierę ochronną, a także załagodzi występujące już podrażnienia. Sudocrem zawiera w swoim składzie tlenek cynku, który ma działanie regenerujące i przeciwzapalne. Ważnym składnikiem jest również lanolina, która ma właściwości nawilżające oraz alkohol benzylowy, który działa dezynfekująco i znieczulająco. Nie istnieją żadne limity, jeśli chodzi o aplikację maści - można jej używać tak często, jak to jest tylko potrzebne. Warto mieć jednak na uwadze, że krem jest bardzo wydajny, nie ma sensu nakładać go więc w dużych ilościach. Więcej informacji o produkcie można znaleźć na stronie https://sudocrempolska.pl/.

Nie ma co ukrywać: pupa maluszka powinna być przedmiotem dużej troski. Skóra dziecka jest niezwykle wrażliwa i delikatna, a jednocześnie nie potrafi jeszcze zadbać o odpowiedni stopień nawilżenia. Dlatego tak ważna jest higiena oraz częsta zmiana pieluszek. Należy również stosować specjalistyczny krem, który pomoże utrzymać właściwą kondycję naskórka. Przestrzeganie tych zasad w większości przypadków w zupełności wystarczy, aby zapobiec wystąpieniu odparzeń. Opiekunowie, którzy chcieliby się więcej dowiedzieć o pielęgnacji okolic intymnych dziecka, mogą zajrzeć tutaj: https://sudocrempolska.pl/poradnik-rodzica/dlaczego-pupa-niemowlecia-wymaga-pielegnacji-i-ochrony.

Komentarze:

Dlaczego pupa niemowlęcia wymaga ochrony i pielęgnacji?