Hipoterapia i dogoterapia - w jakich schorzeniach mogą pomóc? Jak wygląda rehabilitacja dzieci z wykorzystaniem hipoterapii i dogoterapii?
Zarówno dogoterapia, jak i hipoterapia, zyskują coraz większe uznanie. Badania pokazują, że kontakt ze zwierzętami wpływa kojąco na nasze zdrowie i nerwy. Już w latach siedemdziesiątych psychologowie zauważyli, że dzieci, które cierpiały na autyzm, łatwo nawiązywały kontakt z psami. W tym artykule dowiesz się więcej na temat obu metod rehabilitacji.
Dogoterapia
Nie od dziś wiadomo, że pies ma wyjątkowy kontakt z człowiekiem. To relacja, w której ktoś kocha nas bezwarunkowo i nie ocenia. Pies zmusza również do regularnych spacerów, co ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Poprawiamy kondycję, odporność, pracę mięśni i stawów. Liczne badania pokazują, że pies pomaga człowiekowi w pokonaniu depresji i innych chorób. Do amerykańskich szpitali oraz domów opieki, często można wprowadzać już psy. Niestety w naszym kraju dogoterapia jest jeszcze mało popularna. Osoby, które zajmują się tą metodą, przyprowadzają psy do różnych ośrodków rehabilitacyjnych. Tam dogoterapia pomaga osobom cierpiącym na upośledzenia ruchowe i umysłowe.
Jak wygląda dogoterapia dla dzieci?
Zajęcia zwykle przeprowadza się w małych, cztero- lub pięcioosobowych grupach. Do współpracy terapeuci wybierają pogodne, przyjazne psy. Dzięki temu uczestnicy spotkania chętniej podejmują aktywność i poprawia się ich samopoczucie. Podczas trwania zajęć, terapeuci zachęcają dzieci do wykonywania różnych ćwiczeń, a także wydawania komend psom. Kiedy zwierzę posłusznie wykonuje polecenie, dziecko nabiera pewności siebie. Oprócz tego maluchy uczą się, jak troszczyć się o psa, karmić go i zabierać na spacery. Liczne przypadki pokazują, że dzieci cierpiące na różne schorzenia, biorące udział w dogoterapii, nabierają większej chęci do życia. Kontakt z psami pomaga dzieciom z porażeniem mózgowym, zanikiem mięśni, schizofrenią, czy dotkniętym zespołem Downa.
Dogoterapia rasy psów
Psy, które są wybierane do dogoterapii, powinny przejść szczegółowy egzamin. Zwierzęta muszą zachowywać się przewidywalnie i spokojnie w różnych sytuacjach. Pies musi lubić towarzystwo oraz dotyk innych ludzi. Nie ma jednej rasy, która zawsze sprawdzi się w dogoterapii. Predyspozycje psa należy rozpatrywać indywidualnie. Na pewno nie mogą wykazywać lęku i agresji względem ludzi. Najczęściej do dogoterapii specjaliści wybierają retrivery, labradory czy berneńczyki.
Co to jest hipoterapia?
Hipoterapia to metoda rehabilitacji, której nie możesz porównać do żadnej innej. Celem terapii jest przywrócenie pacjentowi sprawności psychicznej oraz fizycznej, podczas jazdy konnej. Kontakt z koniem daje nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o terapeutyczny wpływ na chorego. Podczas spaceru osoba odczuwa kołysanie i ciepło, które rozluźnia różne partie mięśni.
Jak wygląda hipoterapia dla dzieci?
Standardowo terapia odbywa się jeden lub dwa razy w tygodniu i trwa około pół godziny. Nastaw się, że pierwsze chwile na zajęciach mogą być trudne. Dziecko i zwierzę muszą się poznać i dobrze poczuć w swoim towarzystwie. Czasami zanim dziecko nabierze odwagi, aby wsiąść na konia, mija nawet kilka tygodni. Nie oczekuj również, że pierwsze postępy pojawią się od razu. Rodzice powinni sprawdzić, czy osoba, która prowadzi zajęcia, ma odpowiednie uprawnienia. Koń musi być łagodny i zdrowy i stosunkowo młody. Sukces terapii tkwi w dużej mierze w sposobie poruszania się konia oraz jego usposobieniu.
W jakich schorzeniach może pomóc hipoterapia?
Zanim zapiszesz swoje dziecko na zajęcia, będziesz potrzebować skierowania od lekarza. Czasem stan zdrowia nie pozwala na udział w terapii. Specjaliści potwierdzają, że hipoterapia to bardzo dobra metoda leczenia dla dzieci z różnymi schorzeniami neurofizjologicznych oraz upośledzeniami. Terapeuci odnotowują znaczne postępy, zwłaszcza u dzieci z autyzmem. Zwierzęta sprawiają, że maluchy łatwiej otwierają się na świat. Ćwiczą spostrzegawczość oraz koordynację ruchową. Poruszanie konia uaktywniania poszczególne partie mięśni. Już kilka jazd konnych może przynieść realne korzyści.
Poprzedni artykuł
Zabawki do piaskownicy dla chłopców i dziewczynekNastępny artykuł
Jak działa krem regenerujący?
Hipoterapia i dogoterapia - w jakich schorzeniach mogą pomóc? Jak wygląda rehabilitacja dzieci z wykorzystaniem hipoterapii i dogoterapii?