Cukrzyca ciążowa - objawy, przyczyny i oraz prawidłowa dieta

Cukrzyca ciążowa - objawy, przyczyny i oraz prawidłowa dieta

Cukrzyca ciążowa, nazywana również inaczej nietolerancją węglowodanów, może wystąpić u każdej kobiety - niezależnie od tego, czy miała ona wcześniej z tym problem, czy też nie. Należy regularnie badać poziom glukozy we krwi, ponieważ ten stan może zagrażać matce oraz dziecku.

Cukrzyca ciążowa - czym jest i jakie są przyczyny jej powstawania?

Za cukrzycę ciążową odpowiedzialna właściwie jest nieprawidłowa gospodarka hormonalna. W największej grupie ryzyka występują kobiety, zmagające się z nadwagą oraz otyłością (chociaż nie jest to regułą). Również, jeżeli w bliskim otoczeniu znajduje się ktoś, kto zmaga się z cukrzycą typu II, ryzyko zachorowania bardzo mocno wzrasta. Do innych czynników, zwiększających poziom zachorowania na tego typu cukrzycę, należy wiek, jak również kolejna ciąża. Nieleczona, niekontrolowana może prowadzić do przedwczesnego porodu oraz wielu wad metabolicznych u dziecka, w tym również przerostu mięśnia sercowego. 

 Każda ciężarna musi również zdawać sobie sprawę z tego, że nieleczona cukrzyca ciążowa lub nietrzymanie odpowiedniej diety, może prowadzić do zgonu wewnątrzmacicznego dziecka. Noworodki, urodzone przez mamy z nieleczoną cukrzycą ciążową, mogą mieć również spore problemy z oddychaniem (nawet, jeżeli urodziły się w terminie). Przez to niektóre maluchy wymagają podłączenia do respiratora zaraz po porodzie. 

 Do objawów występowania cukrzycy zalicza się: 

  • zawroty głowy, 
  • silne pragnienie, 
  • omdlenia. 

Występują one jednak rzadko i u wielu kobiet taki stan może nie powodować żadnych objawów, jednak może także prowadzić do wielu powikłań.

Kiedy należy badać poziom glukozy we krwi?

Poziom glukozy we krwi należy badać za każdym razem, kiedy lekarz prowadzący zleci takie badanie. Pierwsze badanie wykonywane jest na ogół do 10 tygodnia ciąży u wszystkich kobiet, w celu rozpoznania podwyższonego poziomu glukozy we krwi, świadczącego o rozwijającej się cukrzycy ciążowej. Drugie badanie wykonywane jest pomiędzy 24 a 26 tygodniem ciąży. 

O ile pierwsze badanie jest bardzo proste (pobierana krew na czczo), o tyle już drugie badanie nie należy do najprzyjemniejszych. W pierwszej kolejności pobierana jest krew. Potem ciężarna musi wypić szklankę glukozy rozmieszaną z wodą. Jest to bardzo słodki napój, który u niektórych kobiet może wywoływać odruch wymiotny. Test diagnostyczny cukrzycy ciążowej wykonuje się, kiedy poziom glukozy nie przekracza 180 mg%. Jest to badanie bardzo podobne do drugiego.

Leczenie cukrzycy ciążowej

Kobiety z rozpoznaną cukrzycą ciążową dostają skierowane do odpowiedniej poradni diabetologicznej. Taki stan u kobiet ciężarnych leczy się pod nadzorem diabetologa, który wskaże kobiecie co powinna jeść, a czego powinna unikać w swojej codziennej diecie. Już na samym początku trzeba powiedzieć jedno - zawsze należy słuchać lekarza. Nie może być mowy o żadnym przemycaniu pokarmów niedozwolonych, ponieważ ich najmniejsza ilość może bardzo mocno zaszkodzić dziecku. 

 Co należy zrobić w takim stanie? Unikamy cukrów prostych, czyli rezygnujemy z wszystkich słodyczy. Dodatkowo eliminujemy ze swojego życia wszelkie szkodliwe tłuszcze w nadmiernej ilości. Bardzo prawdopodobne, że przez cały okres ciąży, który pozostał do rozwiązania, kobieta będzie musiała liczyć wymienniki węglowodanów. Jest to równowartość 10 g węglowodanów przyswajalnych przez organizm. Przyszła mama nie powinna również rezygnować z aktywności fizycznej (jeżeli nie ma przeciwwskazań od lekarza), dzięki czemu przyspieszy i poprawi się spalanie glukozy. 

Sama dieta dobierana jest przez diabetologa indywidualnie, uwzględniając jej wiek, etap ciąży, jak również inne jednostki chorobowe. Warto jednak wiedzieć, że: 

  • musi nastąpić całkowita eliminacja jasnego pieczywa na rzecz razowego 
  • w planie żywieniowym może pojawiać się dużą ilość kaszy gryczanej, owoców oraz warzyw 
  • powinna nastąpić całkowita rezygnacja z ziemniaków. 

W początkowym okresie, kiedy cukrzyca ciążowa została rozpoznana, kobieta będzie musiała dokonywać pomiarów glukozy we krwi cztery razy dziennie - rano na czczo, a potem godzinę po każdym głównym posiłku.

Komentarze:

Cukrzyca ciążowa - objawy, przyczyny i oraz prawidłowa dieta