Pokój młodzieżowy: Jak urządzić pokój młodzieżowy

Pokój młodzieżowy: Jak urządzić pokój młodzieżowy

Gdy Twoje dziecko dorasta, domaga się, aby w jego pokoju było już bardziej „dorośle”. Dziwisz się wtedy, dlaczego jeszcze do niedawna bawiło się zabawkami, a teraz już wiesza plakaty swoich idoli na ścianach. Ale czas leci nieubłaganie i przychodzi taki moment, kiedy pokój staje się już zbyt dziecięcy. Szczególnie, gdy do Twojego dziecka przychodzi wielu przyjaciół, mających już swoje pokoje młodzieżowe. Jak urządzić mały lub wąski pokój młodzieżowy dla dziewczyny czy chłopaka? Poznajcie nasze pomysły na aranżacje i sprytne rozwiązania do małych pomieszczeń!

Jak urządzić mały pokój młodzieżowy?

Czego w swoim pokoju potrzebuje każdy nastolatek? Przede wszystkim wygodnego łóżka, pojemnej szafy na ubrania i drobiazgi oraz biurka z wyprofilowanym krzesłem. Tych trzech elementów wyposażenia nie powinno zabraknąć w pokoju młodzieżowym. Do tej podstawy, w zależności od dostępnego miejsca, możesz dobierać różnego rodzaju dodatki, takie jak: komody, półki na książki, dywany, poduszki czy stoliki. No właśnie, ale jak urządzić mały pokój młodzieżowy, żeby wszystko się zmieściło? Przed meblowaniem pokoju zawsze najpierw jest malowanie ścian. Dlatego przy małych pomieszczeniach wybieraj jak najjaśniejsze farby. Bardzo uniwersalnym kolorem jest biel. Do niej możesz dopasować każdy kolor mebli. Ponadto biel świetnie odbija światło, więc idealnie nadaje się do niewielkich pomieszczeń. Do tego można dobrać dodatki w ulubionym kolorze właściciela pokoju. Warto, aby wybrać pojedyncze łóżko sypialniane, ponieważ zajmuje ono najmniej miejsca i bardzo często ma na dole pojemną szufladę na pościel czy inne drobiazgi. Świetnie sprawdzą się na ścianach młodzieżowe obrazy i grafiki, które urozmaicą jednokolorowe ściany.

Jak urządzić wąski pokój młodzieżowy?

Jeśli pokój jest wąski, warto skrócić go optycznie. Przyda się do tego łóżko lub rozkładana kanapa do spania. Wystarczy ulokować ją przy jednej z węższych ścian tak, aby pokój z prostokąta stał się kwadratem. Taki kształt pokoju o wiele łatwiej jest zaaranżować, tym bardziej, że już nie musisz upychać nigdzie łóżka. Pamiętaj, aby do wąskich pokoików kupować węższe meble. Dlatego zamiast dużej szafy, wybierz do takiego pomieszczenia np. dwie komody lub wieszaki na ubrania. Dla biurka też przewidziano świetne rozwiązania, które pozwalają do odrabiania lekcji rozłożyć dodatkowy blat, natomiast po skończonej pracy można go złożyć. Przez to biurko nie przeszkadza podczas poruszania się po pokoju.

Meble młodzieżowe

Teraz wiele rozwiązań młodzieżowych opiera się na stylu industrialnym, a wręcz loftowym. Oznacza to, że meble są chłodne, surowe, z naturalnych materiałów lub wykonane na ich podobieństwo. Niektórzy po prostu chcą czuć się w swoim pokoju, jak w starej fabryce. Ważne, aby ten styl pasował do ogólnego charakteru domu. Jeżeli stawiasz na aranżacje glamour we wszystkich pomieszczeniach, loft nie będzie współgrał z resztą. Zatem meble w pokoju młodzieżowym można dopasować do wizji pomieszczenia, jak i całego mieszkania. Jeśli ściany w pokoju są jednolite, meble młodzieżowe można dobrać już bardziej artystycznie. Zaszalej więc z fakturami, kolorami i wzorami. W stylu loftowym połącz sznurek z betonem i stalą, a w stylu skandynawskim biel, szarość oraz deskę. Jeśli wybierasz styl glamour, to bardziej przeznacz go dla dziewczyny niż dla chłopaka. Oni nie przepadają za świecidełkami, a nawet meblami na wysoki połysk. Jak więc urządzić pokój młodzieżowy dla chłopaka?

Pokój młodzieżowy dla chłopaka

Chłopcy uwielbiają minimalizm. Nie cieszą ich ozdoby, a bardziej elementy street artu czy graffiti czyli coś, co ma dla nich znaczenie symboliczne. Pójście z duchem czasu jest dla młodzieży niezwykle ważne, dlatego niech Twoje dziecko dokładnie wytłumaczy Ci, czego oczekuje od nowego pokoju. Może zabierz go na wspólne zakupy i niech samo zdecyduje, jaki kolor ścian czy tapet będzie odpowiedni. Przy wyborze biurka czy łóżka jest nawet wskazane, aby syn poszedł do sklepu razem z Tobą. Będzie łatwiej zdecydować o wymiarach i wysokościach mebli.

Pokój młodzieżowy dla dziewczyny

Z kolei dziewczyny kochają przytulne wnętrza w stylu glamour. Nie każda chce czuć się jak księżniczka, bardziej jak w pełni dorosła i samodzielna, a przy okazji piękna kobieta. Która młoda dama nie chce mieć w pokoju toaletki z lustrem? Ten element wyposażenia występuje w wielu różnych stylach i aranżacjach, począwszy od stylu skandynawskiego, aż po klasyczne zdobienia. Niektóre z dziewcząt chcą poczuć się w pokoju jak gwiazdy filmowe w garderobie i podoba im się lustro z charakterystycznymi żarówkami. Tam mogą wykonywać swoje pierwsze makijaże i poznawać swoje talenty. W dzisiejszych czasach takie lustro będzie idealne do nagrywania swoich pierwszych vlogów i robienia zdjęć. W pokoju nastolatki przyda się też duża, pojemna szafa lub garderoba, na powiększającą się kolekcję ubrań, butów i torebek. No i nie może zabraknąć stojącego, dużego lustra, żeby przeglądać się w nim w całej okazałości. Postawione w rogu uzupełni pustą przestrzeń i sprawi, że pomieszczenie stanie się bardziej przytulne.

Pokój młodzieżowy aranżacje

Jeśli nie masz wizji, jak urządzić pokój młodzieżowy i potrzebujesz solidnej dawki inspiracji, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka ciekawych pomysłów. Te aranżacje pozwolą Ci uruchomić zmysły i wyobraźnię, a może z połączenia kilku wizji powstanie wspaniały, wymarzony pokój młodzieżowy.

Komentarze:

Pokój młodzieżowy: Jak urządzić pokój młodzieżowy