Połóg, czyli co może dziać się z twoim ciałem po porodzie

Połóg, czyli co może dziać się z twoim ciałem po porodzie

Okres połogu to prawdopodobnie ostatnia rzecz, o jakiej myśli każda kobieta będąca w ciąży. W głowie ciężarnej najczęściej odbywa się bowiem walka pomiędzy wyobrażaniem sobie swojego maleństwa we własnych ramionach, a strachem przed porodem, bólem i ewentualnymi komplikacjami. Tymczasem do połogu warto przygotowywać się już od początku ciąży i mieć świadomość, które związane z nim zjawiska są naturalne, a które powinny wzbudzać niepokój.

Co to jest połóg i ile trwa?

Połóg bardzo często definiowany jest jako okres rozpoczynający się bezpośrednio po porodzie i trwający równe 6 tygodni, podczas których w kobiecym ciele zachodzą zmiany, mające na celu przywrócenie go do stanu sprzed ciąży. W praktyce okres ten może trwać jednak znacznie krócej lub znacznie dłużej. Połóg jest bowiem czymś niezwykle indywidualnym, uzależnionym od wielu osobistych czynników. Dochodzi w tym czasie do zmian hormonalnych, zmian w układzie krążenia, w narządach płciowych oraz w macicy. Podczas połogu obniża się stężenie hormonów, które wzrastały w trakcie ciąży, natomiast ilość progesteronu, estradiolu i estronu wraca do normy. 

Jeśli kobieta karmi piersią, zwiększa się także stężenie prolaktyny. Karmienie ma również wpływ na szybkość oczyszczania się macicy oraz tempo zmian jej wielkości. Skurcze, towarzyszące jej zwijaniu się można odczuć szczególnie właśnie podczas przystawiania dziecka do piersi. Zmiany połogowe dotyczą również układu krążenia, a konkretnie objętości krwi, która spada z sześciu do około czterech litrów. Różnice widać też w jej składzie - to przede wszystkim mniejsza ilość krwinek czerwonych, większa ilość krwinek białych oraz niższe stężenie żelaza.

Jak wygląda połóg po porodzie naturalnym?

Pierwsze objawy połogu, z jakimi musi liczyć się kobieta po porodzie siłami natury, to przede wszystkim obecność tak zwanych odchodów oraz bolesność szwów, które mogą wiązać się z uczuciem pieczenia i ciągnięcia. Odchody to wydzielina, która wydobywa się z dróg rodnych od samego porodu do kilku tygodni po nim. Początkowo jest ona krwista i bardzo obfita, jednak z czasem zaczyna być bardziej różowa, brązowawa i stopniowo zanika. 

Dużym dyskomfortem w okresie połogu jest także gojące się krocze, które nie pozwala swobodnie usiąść i utrudnia poruszanie się. Sytuację mogą komplikować także trudności z oddawaniem moczu oraz wypróżnianiem. Kiedy wygasa zastrzyk energii, pojawiający się zaraz po narodzinach dziecka, kobieta może zacząć odczuwać również zmęczenie - zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Niemal przez cały okres połogu możliwe jest występowanie bólów podbrzusza, karku i kręgosłupa oraz uczucia ciągnięcia i "wypadania" macicy.

Jak wygląda połóg po cesarce?

Wiele osób uważa, że połóg po cesarskim cięciu jest znacznie trudniejszy niż połóg po porodzie naturalnym. Przekonanie to wynika z faktu, iż kobieta, która ma za sobą poważną operację musi zmierzyć się nie tylko z bólem i objawami, związanymi z oczyszczaniem się macicy, ale także z bardzo dotkliwym bólem w miejscu nacięcia, uczuciem ciągnięcia szwów oraz skutkami ubocznymi przyjętego znieczulenia. Wiele kobiet po cesarskim cięciu bardzo długo nie jest w stanie wstać z łóżka i samodzielnie się przemieszczać. Do tego dochodzą także zawroty głowy, bóle pleców czy mrowienie nóg. Okres rekonwalescencji jest w tym przypadku znacznie dłuższy i wymaga od młodej mamy większego wysiłku. Co więcej, każda kobieta po cesarce jest szczególnie zachęcana do ruchu, gdyż zapobiega on zakrzepom i zatorom naczyniowym. 

Chociaż połóg w przypadku każdej kobiety może przebiegać nieco inaczej, istnieją jednak objawy, które zawsze powinny być konsultowane z lekarzem. Należy do nich między innymi gorączka, wydzielina o nieprzyjemnym zapachu lub ze skrzepami, obrzęki piersi oraz pojawiające się w nich twarde, bolesne guzy, zaczerwienienie rany krocza oraz ropienie nacięcia po cesarskim cięciu, a także brzęki nóg i silne objawy zmęczenia, takie jak duszności, zawroty głowy czy kołatanie serca. Warto pamiętać, że w okresie połogu niezwykle ważna jest prawidłowa higiena okolic intymnych, a umiarkowana aktywność fizyczna i karmienie piersią to najlepsze sposoby, aby proces ten przebiegł dużo szybciej i sprawniej.

Komentarze:

Połóg, czyli co może dziać się z twoim ciałem po porodzie