Kiedy powstają pieluszkowe odparzenia skóry ?
Pieluszkowe odparzenia skóry to powszechny problem. I choć może składać się na niego wiele czynników, wśród nich prym wiedzie niewłaściwa pielęgnacja i rzadka zmiana pieluch. Warto zapoznać się z najczęstszymi powodami podrażnień skóry. Wiedza ta pozwoli na wyeliminowanie lub zmniejszenie czynników ryzyka. Z jakich powodów powstają pieluszkowe odparzenia skóry?
Skóra dziecka jest niedojrzała i delikatna. Nie umie ona skutecznie bronić się przed zagrożeniami. Jednocześnie maluszek niemal cały czas przebywa w pieluszce, której tarcie wywołuje podrażnienia. Pieluszka utrudnia również dostęp powietrza, a jeśli jest zabrudzona, staje się siedliskiem bakterii, które prowadzą do rozwoju infekcji. Dlatego podstawową zasadą profilaktyki odparzeń jest częsta zmiana pieluszek. W czasie zmiany starej sztuki na nową należy także przemyć okolice intymne dziecka. Następnie powinno się nałożyć na nie krem, najlepiej z tlenkiem cynku. Maścią godną polecenia jest Sudocrem Expert, który ma hipoalergiczny skład. Tworzy on na skórze dziecka barierę ochronną, ma również działanie przeciwbakteryjne, łagodzące i nawilżające. Sudocrem posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Więcej o kremie warto przeczytać na stronie producenta: https://sudocrempolska.pl/sudocrem-na-odparzenia/
Przegrzanie dziecka i wysoka temperatura otoczenia
Wysoka temperatura otoczenia sprawia, że skóra dziecka staje się bardziej potliwa. Niestety, nie posiada ona zdolności termoregulacyjnych. Maluszka nie warto więc przegrzewać. Powinien on nosić miękkie i przewiewne ubranka, wykonane z naturalnych materiałów, jak np. bawełna. Dziecko warto ubierać warstwami, co pomoże dobrać ubiór dziecka do temperatury otoczenia. Warto także pupę niemowlaka jak najczęściej wietrzyć. Dostęp powietrza sprawi, że ryzyko wystąpienia odparzeń będzie znacznie mniejsze.
Nieprawidłowy sposób mycia i osuszania skóry
Maluszek powinien być codziennie kąpany w wodzie o temperaturze ok. 37 stopni. Sama kąpiel nie powinna przekraczać kilka minut. Do mycia dziecka należy używać delikatnych i dedykowanych niemowlakom kosmetyków. Niestety, niektóre produkty zawierają substancje uczulające lub są zbyt tłuste, co może wywołać podrażnienia. Naskórek łatwo jest także uszkodzić poprzez energiczne pocieranie go ręcznikiem. Skóra dziecka jest na to zbyt delikatna. Prawidłowa technika polega na przykładaniu ręcznika do skóry i delikatnym dociśnięciu go, tak, aby mógł on wchłonąć wilgoć.
Inne przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry
Pieluszkowe zapalenie skóry bywa czasem wynikiem biegunki czy antybiotykoterapii. Może także wystąpić w trakcie zmiany lub rozszerzania diety dziecka. Dzieje się tak, ponieważ nowe produkty przyczyniają się do zmiany składu stolca. Za częste powody odparzeń uważa się również alergie na substancje użyte do produkcji pieluszek. Warto więc kontrolować ich skład oraz wybierać produkty z wysokim stopniem chłonności. Odparzenie pieluszkowe to czasem wynik infekcji grzybiczej lub bakteryjnej skóry, jak również infekcji układu moczowego. Przyczyn problemu może być wiele, czasem nakładają się one na siebie. Można o nich więcej przeczytać na stronie: https://sudocrempolska.pl/jakie-sa-przyczyny-pieluszkowego-odparzenia-skory/. Choć nie na wszystkie czynniki mamy wpływ, profilaktyka pozwala na znaczne zmniejszenie prawdopodobieństwa pojawienia się odparzeń. Warto więc postawić na prawidłowe nawyki, bo pielęgnacja skóry dziecka to proces długi i powtarzalny.
Kiedy dziecko przychodzi na świat, rozczula rodziców swoją bezbronnością. Dotyczy to także jego skóry. Potrzebuje ona aż 3 lat, aby dojrzeć i samodzielnie bronić się przed zagrażającymi czynnikami zewnętrznymi. Do tego czasu potrzebna jest uważność rodziców i ich troskliwa opieka. Sprawy nie ułatwia to, że maluszek nosi pieluchę, która utrudnia dostęp powietrza, trze skórę, a także staje się zanieczyszczonym środowiskiem. Z tego powodu należy ją często wymieniać, a skórę dziecka wspierać specjalistycznym kremem.
Poprzedni artykuł
Test PAPPA - kiedy warto go wykonać i jakie choroby pozwala wykryć?Następny artykuł
Roczek dziecka - zabawy na urodziny
Kiedy powstają pieluszkowe odparzenia skóry ?