Pierwsza miesiączka u dziewczynek - jak pomóc dziecku, które zaczyna dojrzewać?

Pierwsza miesiączka u dziewczynek - jak pomóc dziecku, które zaczyna dojrzewać?

Pierwsza miesiączka jest wielkim wydarzeniem w życiu każdej dziewczynki. Jedne mogą jej oczekiwać, inne być nią nieprzyjemnie zaskoczone. Reakcja dziecka zależy przede wszystkim od świadomości, o którą powinni zatroszczyć się rodzice. Aby pierwsza miesiączka nie stała się przyczyną stresu, strachu czy wstydu, warto przygotować do niej córkę, na długo przed wystąpieniem pierwszego krwawienia.

Pierwsza miesiączka u dziewczynek - kiedy się pojawia?

Standardowo przyjmuje się, że pierwsza miesiączka pojawia się mniej więcej w wieku około 11 - 14 lat. Na jej wystąpienie ma jednak wpływ wiele czynników i uwarunkowań. Duże znaczenie ma w tym przypadku masa ciała oraz stosowana przez dziewczynkę dieta. Nadwaga i otyłość sprawiają, że dojrzewanie rozpoczyna się wcześniej. Z badań wynika również, że szybciej miesiączkują kobiety dorastające na obszarach wiejskich, niż te mieszkające w mieście. Obserwuje się także ogólne przyspieszenie procesu dojrzewania, związane z rozwojem cywilizacyjnym. O konsultacji lekarskiej należy pomyśleć zatem w przypadku braku pierwszej miesiączki po ukończeniu 15 roku życia lub przy krwawieniu, które wystąpi jeszcze przed 10 rokiem życia. Niepokojące dla rodzica powinno być także niewystąpienie żadnych oznak dojrzewania u dziecka, które ukończyło 13 rok życia.

Pierwsza miesiączka - jak rozpoznać objawy?

Pierwsza miesiączka pojawia się zazwyczaj po około 14 miesiącach od skoku pokwitaniowego, tj. rozpoczęcia okresu dojrzewania płciowego. Czas ten wiąże się przede wszystkim z dynamicznym zwiększeniem wzrostu i masy ciała, rozwojem piersi, powiększeniem brodawek sutkowych oraz pojawieniem się owłosienia łonowego i pod pachami. Bardziej kobiecy wygląd nie jest jednak jedynym wyznacznikiem zbliżającej się miesiączki. Jeśli dziewczynka skarży się na osłabienie, obrzmienie piersi czy bóle podbrzusza, mogą to być jedne z najbardziej jednoznacznych wskazówek, świadczących o nadchodzącym krwawieniu. U większości młodych kobiet nastąpi również znaczące zmniejszenie ilości wydzieliny pochwowej, która może przybrać brunatny kolor. Aby rodzic miał świadomość tego typu objawów, musi zadbać jednak o zbudowanie odpowiednich relacji z dorastającą córką, która w przeciwnym razie może wstydzić się rozmawiać o problemach natury intymnej.

Jak budować więź i zaufanie z dojrzewającą córką?

Bliską relację z dziewczynką najłatwiej jest zbudować mamie, która od urodzenia troszczy się o stworzenie więzi, procentującej dużym zaufaniem. Nastolatka może jednak stopniowo oddalać się od swoich rodziców, dlatego im dziecko starsze, tym trudniej zapewnić je o możliwości swobodnych zwierzeń. Mimo wszystko istnieje kilka sposobów, które pomagają w potrzymaniu bliskich relacji. Najważniejszą zasadą jest uważne słuchanie. Szczególnie skuteczne mogą okazać się wizyty w pokoju dziecka, zwłaszcza w godzinach wieczornych, które często wiążą się z większa skłonnością do refleksji. Wystarczy każdej nocy usiąść na brzegu łóżka i zapytać córkę, jak minął jej dzień, czy spotkały ją jakieś przykrości lub może wręcz przeciwnie - czy wydarzyło się coś bardzo przyjemnego. Istotny jest również kontakt fizyczny, czyli chociażby przytulanie czy głaskanie po włosach. Warto umieć także zwyczajnie rozśmieszyć swoje dziecko, aby wiedziało, że trudną rozmowę potrafimy z łatwością pozbawić niepotrzebnego napięcia i stresu.

Pierwsza wizyta u ginekologa - jak przygotować do niej córkę?

Pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się do 20 roku życia kobiety. Warto jednak zapisać na nią córkę znacznie wcześniej - zwłaszcza, jeśli uskarża się na bolesne i obfite miesiączkowanie lub ma chłopaka i możliwe, że rozpoczęła już aktywność seksualną. Mimo zapewnień, że wizyta u ginekologa nie jest bolesna, dziecko może być nią bardzo zestresowane, dlatego dobrze wyjaśnić córce, jak wygląda badanie i czego powinna się spodziewać. Wywiad lekarski przy pierwszej wizycie obejmuje zazwyczaj pytania o datę pierwszej i ostatniej miesiączki, regularność cyklu, aktywność seksualną i dolegliwości menstruacyjne. Ważne, aby dziecko odpowiadało na pytania szczerze, gdyż ma to ogromny wypływ na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i zagrożeń.

Jakie artykuły higieny intymnej warto kupić córce, która zaczyna miesiączkować?

Prawidłowa higiena miejsc intymnych jest niezwykle istotna podczas przebiegu każdej miesiączki. Aby uniknąć ryzyka wystąpienia jakichkolwiek przykrych objawów, warto uświadomić dziecko o konieczności stosowania odpowiednich artykułów higienicznych oraz częstotliwości ich zmieniania. Każda kobieta ma w tym przypadku do wyboru przede wszystkim tampony i podpaski. W przypadku tych pierwszych, dziewczynka może mieć początkowo problemy z aplikacją, jednak po kilku użyciach zapewnią jej one najwyższy komfort i poczucie bezpieczeństwa. Podpaski będą z kolei łatwiejsze w użyciu, jednak dla zachowania komfortu wymagają bardzo częstej wymiany oraz odpowiedniego dopasowania ich chłonności. Dobrze również zachęcić miesiączkującą po raz pierwszy dziewczynkę do częstego podmywania miejsc intymnych wodą z delikatnymi środkami do higieny intymnej.

Komentarze:

Pierwsza miesiączka u dziewczynek - jak pomóc dziecku, które zaczyna dojrzewać?