Jak spać w ciąży? Czy ułożenie ciała podczas snu ma znaczenie?

Jak spać w ciąży? Czy ułożenie ciała podczas snu ma znaczenie?

Nocny sen oraz odpoczynek w ciągu dnia są dla kobiet ciężarnych niezwykle ważne z punktu widzenia dobrego samopoczucia. Jednocześnie wraz z powiększającym się brzuszkiem, coraz większym problemem staje się komfortowe ułożenie ciała przyszłej mamy. Jak spać w ciąży, aby nie pogłębiać odczuwanych dolegliwości i czy ma to jakiekolwiek znaczenie w kontekście zdrowego rozwoju dziecka? Sprawdź!

Jak spać w ciąży, czyli dlaczego nie na plecach ani nie na brzuchu?

Spanie na brzuchu w ciąży jest dopuszczalne tylko na jej początkowym etapie, czyli dopóki ciążowy brzuszek nie jest jeszcze widoczny - później staje się to utrudnione nawet ze względów fizycznych,a co gorsza, może prowadzić do uszkodzeń płodu. Z kolei sen na plecach odradzany jest ze względu na związane z nim obciążenie jelit i
naczyń krwionośnych. Śpiąc na plecach, ciężarna może doświadczać nie tylko pogorszenia odczuwanego bólu kręgosłupa, ale także problemów z oddychaniem i trawieniem, rozwoju hemoroidów, niskiego ciśnienia krwi czy też spadku krążenia.

Jak spać w ciąży - pozycja na lewym boku

Poszukując informacji na temat tego, jak spać w ciąży, natrafiamy najczęściej na odpowiedź wskazującą jednoznacznie lewy bok. Chociaż spanie na lewym boku nie jest nakazane, to anatomia człowieka dostarcza wielu argumentów, które przemawiają na korzyść właśnie takiego ułożenia ciała. Wiąże się ono przede wszystkim z najlepszym przepływem krwi i składników odżywczych do łożyska. W takiej pozycji lepiej pracują także nerki, które sprawniej usuwają produkty przemiany materii oraz nadmiar wody. Śpiąc na boku, kobieta powinna utrzymywać nogi zgięte w kolanach, a dodatkowo umieszczać między nimi poduszkę. Jeśli problemem są także bóle pleców, korzystne może okazać się włożenie dodatkowej poduszki pod brzuch. W przypadku zgagi poleca się natomiast wypoczynek i sen w pozycji z uniesionym tułowiem, na przykład w podparciu dużymi poduszkami. Warto pamiętać przy tym, że ograniczanie się wyłącznie do lewego boku również nie należy do rozwiązań najbardziej korzystnych, gdyż może doprowadzić do wykształcenia u dziecka asymetrii ułożeniowej ciała, wymagającej rehabilitacji. Optymalną opcją jest zatem naprzemienny sen w pozycjach na lewym i prawym boku.

Jak spać w ciąży - dlaczego warto zasypiać na boku?

W okresie późnej ciąży spanie na boku jest właściwie jedyną dopuszczalną pozycją, pozwalającą na wypoczynek nocny. Kiedy macica kobiety jest naprawdę duża, czyli po 37. tygodniu ciąży, przy ciąży mnogiej oraz w ciąży z przewidywaną dużą masą płodu, sen na plecach może wiązać się z uciskaniem aorty oraz żyły głównej dolnej, czyli naczyń odpowiedzialnych za przepływ krwi. Ciężarna leżąca na plecach może zmniejszyć ten przepływ nawet o 40 - 60%. Jeśli przyjmie taką pozycję w ciągu dnia, prawdopodobnie już po chwili odczuje negatywne konsekwencje w postaci mdłości czy tak zwanych mroczków przed oczami. To naturalny sygnał, ostrzegający organizm o niebezpieczeństwie. W takiej sytuacji przyszła mama z pewnością będzie wiedziała, że powinna podnieść się lub obrócić na bok. 

Co jednak, kiedy nie będzie tego świadoma? Specjaliści wyjaśniają, że najważniejsze jest unikanie zasypiania na plecach - już od 28. tygodnia ciąży. Jeśli natomiast kobieta obudzi się w tej pozycji w nocy, nie powinna panikować. Pomocne może okazać się w takich przypadkach wykorzystanie specjalnej poduszki ciążowej, która pozwoli ułożyć ciało w pozycji pośredniej - pomiędzy leżeniem na wznak i na boku - a jednocześnie zapobiegnie przekręcaniu się na plecy podczas snu.

Komentarze:

Jak spać w ciąży? Czy ułożenie ciała podczas snu ma znaczenie?