Praca w ogrodzie z dzieckiem – jak zachęcić malucha do pomocy, a jednocześnie zadbać o jego bezpieczeństwo podczas prac przy domu?

Praca w ogrodzie z dzieckiem – jak zachęcić malucha do pomocy, a jednocześnie zadbać o jego bezpieczeństwo podczas prac przy domu?

Wspólne wykonywanie obowiązków domowych uczy dziecko doceniać wysiłek innych ludzi. Pozwala także pogłębiać więź łączącą rodzica i jego pociechę poprzez współpracę czy zwyczajne spędzanie razem czasu. Niezależnie od pory roku warto zachęcać malucha także do pomocy przy pracach w ogrodzie. Kontakt z naturą ma bowiem zbawienny wpływ między innymi na odporność dziecka czy jego dobrą kondycję. Podczas wyrywania chwastów, grabienia liści czy odśnieżania należy pamiętać również o zapewnieniu dziecku bezpieczeństwa.

Praca w ogrodzie z dzieckiem - jakie niesie korzyści?

Ogrodowe obowiązki to połączenie wielu nauk i wykorzystanie wiedzy w praktyce. Praca w ogrodzie z dzieckiem może rozwijać jego umiejętności matematyczne, wiedzę z zakresu biologii, chemii, a nawet fizyki. Podczas uprawy roślin maluch ma szansę obserwować cykl wzrostu od nasionka aż po dorosły kwiat. Jeśli na grządkach znajdują się warzywa i owoce, ich uprawa pozwoli młodemu człowiekowi docenić wkład pracy w produkty spożywcze, które widzi na sklepowych półkach. Praca w ogrodzie z dzieckiem to też okazja do przebywania na świeżym powietrzu oraz zachęta do aktywności. Maluchy, które mają kontakt z ziemią, biegają i bawią się na zewnątrz, cieszą się dużo lepszym zdrowiem, doskonałą kondycją i dobrym apetytem.

Praca w ogrodzie z dzieckiem - jak zachęcić malucha do pomocy?

Podobnie jak w przypadku wykonywania obowiązków domowych, praca w ogrodzie z dzieckiem powinna być czymś, co wpajamy maluchom już od najmłodszych lat. Jest to najlepszy sposób, aby nauczyć pociechę odpowiedzialności, obowiązkowości i szacunku dla pracy innych. Jeśli dziecko samo pragnie pomagać, rodzice nigdy nie powinni odmawiać mu takiej możliwości - nawet, jeśli pracę trzeba będzie wykonać ponownie. W przypadku kiedy młody człowiek nie jest zainteresowany pracą w ogrodzie, warto obowiązki zamienić w zabawę, sprawiając, że staną się dla malucha bardziej atrakcyjne. Pomocne mogą okazać się intrygujące gadżety - dziecięce zestawy małego ogrodnika czy specjalne rękawice. Dla starszaków, które uparcie nie chcą brać udziału w porządkowaniu ogrodu, zachętą może być natomiast rywalizacja. Wyścigi z podlewaniem kwiatów, przekopywaniem grządek czy grabieniem liści pomiędzy rodzeństwem lub rodzicem i dzieckiem staną się motywacją do wykonania pracy szybciej i staranniej. Nagrodą może być natomiast zasłużone po wysiłku ulubione danie lub deser.

Praca w ogrodzie z dzieckiem - w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo?

Praca w ogrodzie z dzieckiem nie powinna opierać się na wykorzystaniu urządzeń mechanicznych, takich jak kosiarka, wertykulator czy nożyce ogrodowe. Nawet jeśli rodzicowi wydaje się, że zachowuje wszelkie środki ostrożności, nieszczęśliwy wypadek może okazać się bowiem czymś niemożliwym do uniknięcia. Jeśli chcemy zaangażować do prac w ogrodzie małe dziecko, znacznie lepiej zaufać narzędziom tradycyjnym. Zarówno czynności, jak i akcesoria, z których maluch będzie korzystał, powinny być dostosowane do jego wieku. Kilkulatkom należy zapewnić zatem zestawy wykonane z tworzywa sztucznego - plastikowe grabie, łopatki, taczkę czy wózek na zgrabione liście lub wyrwane chwasty. Małego człowieka trzeba zabezpieczyć także przed innymi zagrożeniami. Konieczne jest odpowiednie ubranie, w tym między innymi kapelusz, który ochroni głowę przed promieniami słonecznymi oraz rękawice, które zabezpieczą małe dłonie.

Ponieważ praca w ogrodzie z dzieckiem może wiązać się także z ryzykiem ukąszeń, przed przystąpieniem do działania warto zabezpieczyć skórę i odzież malucha środkiem na komary, kleszcze i muszki.

Komentarze:

Praca w ogrodzie z dzieckiem – jak zachęcić malucha do pomocy, a jednocześnie zadbać o jego bezpieczeństwo podczas prac przy domu?