Badania w ciąży

Badania w ciąży

Każda kobieta już od pierwszych tygodni ciąży musi przejść szereg badań, aby upewnić się, że ani jej, ani dziecku, nie zagraża nic złego, a maluch jest zdrowy. Systematyczna kontrola w ciąży jest niezbędna do jej prawidłowego przebiegu. Planujesz ciążę i chcesz wiedzieć, jakie badania czekają Cię w stanie błogosławionym? A może właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży i zastanawiasz się, co teraz robić? Spokojnie, wszystko wyjaśniamy w artykule!

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży

O ciąży kobieta dowiaduje się zazwyczaj około 5-6 tygodnia, dzięki zrobieniu testu ciążowego. Kolejnym etapem jest jej potwierdzenie przez specjalistę i zbadanie płodu, czyli pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży. To podczas tej wizyty lekarz stwierdzi, czy test się nie mylił oraz jak rozwija się płód. To początek zlecenia także podstawowych badań krwi i moczu, ale do tego przejdziemy chwilę później. Teraz porozmawiajmy o tym, kiedy należy zgłosić się do lekarza? Wbrew pozorom wcale nie jest to dowolny termin, ponieważ zasady te określił jasno NFZ. Kobieta powinna zgłosić się do ginekologa do 10 tygodnia ciąży. W tym czasie musi mieć także zlecone i wykonane podstawowe badania laboratoryjne. Lekarz zada Ci wiele kluczowych pytań na temat Twojego organizmu, np. odnośnie ostatniej miesiączki. Zrobi to w celu ustalenia terminu porodu. 

USG

Badanie ultrasonograficzne jest wykonywane w ciąży także w celu ustalenia, jak duże jest dziecko i jak się rozwija w brzuchu mamy. To każdorazowe ważenie i mierzenie dziecka, które pozwala na ustalenie, czy wszystko z maluchem w porządku. Na początku ciąży wykonuje się USG ginekologiczne, po wprowadzeniu głowicy dopochwowej do organizmu kobiety. USG przez powłoki brzuszne to badanie obrazowe, które wykonuje się poprzez prześwietlanie brzucha szeroką głowicą. W ciąży można je wykonywać od 11 tygodnia. Obie metody ultrasonografii obrazowej są w pełni bezpieczne w ciąży.

Mocz do badania w ciąży

Wyniki badania moczu są niezwykle ważne w ciąży. Pokazują, czy pęcherz moczowy kobiety funkcjonuje prawidłowo. To bardzo ważne, ponieważ wszelkie infekcje układu moczowego wpływają negatywnie na układ rozrodczy. Mogą być więc niebezpieczne dla ciąży. Trzeba je jak najszybciej i najskuteczniej leczyć. Mocz do badania w ciąży zanosi się do laboratorium maksymalnie godzinę po jego pobraniu w specjalny sterylny kubeczek.

Badania krwi w ciąży

Badania krwi w ciąży następują zaraz po pierwszej wizycie, zazwyczaj następnego dnia po badaniu, gdyż powinny być robione na czczo. Wyniki pokażą, jaki jest poziom poszczególnych parametrów krwi, przy jednoczesnym określeniu norm. Morfologia wykaże, czy krew kobiety w ciąży jest w pełni „zdrowa” lub jakie niedobory posiada. To początek wszelkiego leczenia.

Test obciążenia glukozą

Wykonuje się go między 24 a 28 tygodniem ciąży poprzez trzykrotne pobranie krwi. Pierwszą krew pobiera się na czczo, kolejne 2 dawki po wypiciu bardzo słodkiego płynu, zawierającego glukozę. Poprzez test obciążenia glukozą sprawdza się, czy kobieta nie jest dotknięta cukrzycą w ciąży. Badanie to kobiety oceniają jako wyjątkowo nieprzyjemne. Wiele z nich po wypiciu płynu doznaje mdłości a nawet wymiotów. Ale spokojnie, dla dziecka jesteś w stanie przezwyciężyć wszystko! Nie nastawiaj się negatywnie.

KTG

KTG to badanie mające na celu monitorowanie czynności serca płodu oraz czynności skurczowe macicy. Wykonuje się je od 25 tygodnia ciąży, jeśli są do tego przesłanki. W innym przypadku podczas trwania ciąży nie jest to badanie konieczne, a lekarz zleca je na krótko przed planowanym terminem ciąży.

Cytologia

Cytologia to pobranie wymazu z szyjki macicy kobiety. Daje ona obraz stanu szyjki macicy, ewentualnych infekcji bakteryjnych i wirusowych oraz występowania bardzo groźnego nowotworu szyjki macicy. Cytologię pobiera się specjalną szczoteczką. Po badaniu może wystąpić lekkie krwawienie, ale jest to normalny objaw, którym nie należy się martwić.

Komentarze:

Badania w ciąży