Kosze do segregacji – obowiązek czy dobre rozwiązanie dla każdej perfekcyjnej Pani domu?

Kosze do segregacji – obowiązek czy dobre rozwiązanie dla każdej perfekcyjnej Pani domu?

Obowiązek segregacji mobilizuje ostatnimi czasy wiele rodzin, które wcześniej nie miały z tą praktyką do czynienia. Ty z pewnością jesteś odpowiedzialną mamą, która dba o swoje dzieci i chce je nauczyć, dlaczego dbanie o środowisko jest tak istotne. W jaki sposób segregować odpady oraz zachęcić do tego swoje dziecko?

Dlaczego warto segregować śmieci?

Przy obecnym, a właściwie wszechobecnym zanieczyszczeniu środowiska oraz ilości wytwarzanych codziennie śmieci, rozpoczęcie walki z tymi zjawiskami leży w naszym obowiązku. Nasza planeta stale odczuwa skutki działalności człowieka, a w kwestii odpadów najbardziej. My również odczuwamy skutki naszej działalności, choćby poprzez globalne ocieplenie klimatu. Temperatura +21 stopni Celsjusza, która ostatnio została odnotowana na Antarktydzie, jest tego dowodem. Zanieczyszczenie środowiska wywołane przez smog, spaliny, fabryki i ilość odpadów, wpływa na powiększenie dziury ozonowej, a ona wpływa na globalne ocieplenie klimatu i wpływ promieniowania UV na człowieka. Tym samym topnieją lodowce, a to wywołuje podnoszenie poziomu mórz i oceanów, przesunięcia płyt tektonicznych, trzęsienia ziemi i fale tsunami. Jednym słowem błędne koło kataklizmów zatacza się nieustannie i bezpośrednio wpływa na życie ludzi. Jaki z tego wniosek? Szkodzimy tak naprawdę sami sobie i na własnej skórze czujemy to, co robimy źle każdego dnia. Warto więc rozpocząć walkę z destrukcją od segregowania odpadów!

Jak nauczyć dziecko segregacji?

Tak naprawdę dorośli doskonale rozumieją, na czym polega segregacja śmieci. Brak segregacji nie wynika z braku wiedzy czy umiejętności, ale ze zwykłego lenistwa. Ciężko jest zmienić coś, jeśli nie ma się na to najmniejszej ochoty. Jeśli jednak jesteś mamą, która to rozumie i chce dla środowiska jak najlepiej, możesz zarazić tym pomysłem swoją rodzinę. Jak nauczyć dziecko segregacji? Wyjaśnij mu, na czym polega rozróżnianie odpadów na kolory i przedmioty: 

  • żółty kosz - metale i tworzywa sztuczne, 
  • niebieski kosz – papier, 
  • zielony kosz – szkło, 
  • brązowy kosz – odpady biodegradowalne, 
  • czarny kosz – odpady zmieszane. 

Możecie stworzyć indywidualne naklejki na kosze do segregacji, które samodzielnie narysujecie. Niech Twoje dziecko samo narysuje te odpady, jakie należy wrzucać do wybranego kosza. Tym sposobem oboje doskonale zapamiętacie, jakie odpady przynależą do danego pojemnika.

Kosze do segregacji

Aby stać się taką odpowiedzialną za segregację mamą, wystarczy zaopatrzyć swój dom w odpowiednie kosze do segregacji. Pamiętaj, że przy wyborze należy zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw. Przede wszystkim na pojemność. Dopasuj kosze do wielkości swojej rodziny, metrażu mieszkania oraz ilości wytwarzanych odpadów. Ponadto zwróć uwagę na sposób higieny i pielęgnacji tych koszy. Łatwość ich utrzymania i szybki sposób czyszczenia jest dla każdej gospodyni bardzo ważny. Upewnij się, że kosze, które wybrałaś, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i odbarwienia, spowodowane promieniami UV – kosze powinny być zrobione z dobrej jakości materiału. Z tak dobranymi koszami w Twoim domu zagości porządek!

Komentarze:

Kosze do segregacji – obowiązek czy dobre rozwiązanie dla każdej perfekcyjnej Pani domu?