Czy późne macierzyństwo to duże ryzyko dla matki i dziecka?

Czy późne macierzyństwo to duże ryzyko dla matki i dziecka?

Tryb życia współczesnego człowieka sprawia, że coraz więcej par decyduje się na dziecko dopiero po 40. roku życia. Decyzja ta często uwarunkowana jest przede wszystkim chęcią rozwijania kariery, budowania lepszych warunków dla przyszłego potomstwa czy też zwyczajnym unikaniem odpowiedzialności lub niedojrzałością do bycia rodzicem. Warto wiedzieć, że chociaż późne macierzyństwo ma swoje zalety, nie jest wolne od wad, a nawet ryzyka, związanego z utratą ciąży lub narodzeniem dziecka niepełnosprawnego.

Późne macierzyństwo - wady i zalety

Ciąża po 40. roku życia ma niewątpliwie wiele zalet. Dojrzalsze, bardziej doświadczone kobiety, mogą podjąć bowiem bardziej świadomą decyzję na temat posiadania potomstwa i są lepiej przygotowane do tego, aby właściwie je wychować. W tym wieku większość par ma już odpowiednią stabilizację finansową, aby utrzymać dziecko i zapewnić mu dobre warunki bytowe. Problemu nie stanowi także kariera, która na tym etapie życia powinna być już stabilna i pozwalać kobiecie na poświęcenie większej ilości czasu na wychowanie dziecka. 

Późne macierzyństwo dotyczy osób, które są już nie tylko dojrzalsze, ale także lepiej wykształcone i bardziej pewne swojego związku, co minimalizuje również ryzyko rozpadu małżeństwa i wychowywania potomka osobno. Decyzja o zajściu w ciążę po 40. ma jednak także swoje wady. Do najważniejszych z nich zaliczamy trudności z samym zajściem w ciążę, większe ryzyko poronienia oraz wystąpienia wad wrodzonych u płodu.

Ciąża po 40 - jakie są szanse na dziecko?

Płodność kobiet maleje już po 35 roku życia. Dzieje się tak wskutek zmniejszenia ilości jajeczek, produkowanych przez jajniki. W wieku 43 lat prawdopodobieństwo poczęcia dziecka wynosi już jedynie 10%. Z roku na rok szanse na zapłodnienie drastycznie maleją. Kobieta po 44 roku życia ma już jedynie 1,6% szansy na zajście w zdrową ciążę. Co więcej, wraz z wiekiem wzrasta także odsetek poronień. W przypadku 40-latek wynosi 24%, zaś w przypadku 44-latek aż 54%. Bardzo często starania o poczęcie po 40. roku życia obejmują też walkę z bezpłodnością - zarówno metodami naturalnymi, jak i poprzez wykorzystanie metody in-vitro.

Ciąża po 40 roku życia - ryzyko

Późne macierzyństwo wiąże się nie tylko z ryzykiem poronienia, ale także zwiększoną szansą na wystąpienie zaburzeń oraz problemów chromosomalnych, które prowadzą do wad wrodzonych płodu. W wieku 40 lat ryzyko narodzenia dziecka z zespołem Downa to 1 do 82, a w wieku lat 45 aż 1 do 30. Z wiekiem rośnie także prawdopodobieństwo konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia - szczególnie u kobiet, które nigdy przedtem nie rodziły. Późna ciąża wiąże się również z ryzykiem wielu utrudnień, na przykład cukrzycy, wysokiego ciśnienia czy problemów z łożyskiem. Istnieje także duża szansa, że kobieta po 40 będzie musiała zmierzyć się z komplikacjami podczas samego porodu lub urodzi dziecko z obniżoną masą ciała.

Ciąża po 40 - co z wiekiem mężczyzny?

Wiek kobiety, która pragnie zajść w ciążę, ma ogromny wpływ na szanse poczęcia, donoszenie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka. Co jednak z wiekiem partnera? Organizm zdrowego mężczyzny stale produkuje nowe i pełnowartościowe plemniki, które są zdolne do zapłodnienia komórki jajowej. Co ciekawe, plemniki wytwarzane są przez całe życie i dojrzewają około 100 dni, co oznacza, że jeśli partner ma 40 lat i 3 miesiące, jego nasienie biorące udział w zapłodnieniu powstało, w wieku lat 40. Naturalnie, na męską płodność mają wpływ różne czynniki, które mogą zwiększać lub zmniejszać szanse na zapłodnienie. Zaliczamy do nich chociażby tryb życia czy stosowanie używek. 

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku kobiety, która rodzi się z określoną ilością jajeczek i nie ma żadnego wpływu na zwiększenie ich liczby. Ponadto, komórki te powstają już na etapie życia wewnątrzmacicznego co oznacza, że są nawet starsze niż sama kobieta. Z biegiem lat jajeczka podlegają selekcji i dojrzewają, wskutek czego mogą obumrzeć lub dać nowe życie. Wraz z wiekiem wymagają także większej stymulacji hormonalnej w celu pełnego rozwoju, dlatego u kobiet w wieku 40-45 lat mogą wystąpić w nich różne nieprawidłowości genetyczne. 

Ciąża po 40 roku życia często określana jest ciążą podwyższonego ryzyka. Nie oznacza to jednak, że poczęcie jest w tym wieku niemożliwe. Wielu kobietom udaje się zajść w ciążę, donosić ją i urodzić zdrowe dziecko. Warto mieć jednak na uwadze, że szanse na osiągniecie takiego sukcesu maleją z każdym rokiem, a pierwsze problemy mogą mieć już kobiety, które ukończyły 35. rok życia.

Komentarze:

Czy późne macierzyństwo to duże ryzyko dla matki i dziecka?