Jak i kiedy powiedzieć o ciąży? Pomysły i inspiracje
Wiadomość o ciąży to jedna z najpiękniejszych sytuacji, jaka może przytrafić się kobiecie. Długo wyczekany potomek to najlepszy prezent w życiu. Taka informacja potrafi zawrócić w głowie, a wieść o niej chce się nieść jak najszybciej. Każda kobieta marzy, aby już od pierwszych godzin wiedział o tym cały świat. Ale czy rzeczywiście jest to dobry pomysł, aby już od początku wszystkich informować? I jak zrobić z tej informacji piękną niespodziankę?
Kiedy powiedzieć o ciąży?
Informowanie najbliższych o ciąży to delikatny temat dla kobiety i bardzo dyskusyjny. Niektóre przyszłe mamy od razu mówią rodzinie o ciąży, a inne czekają z tą wiadomością do późniejszych tygodni. Co jest lepsze? Tak naprawdę to bardzo indywidualna sprawa i zależy od wielu czynników. Jednak, jak to mówią, „lepiej zapobiegać niż leczyć”. O ciąży kobieta dowiaduje się około 5 tygodnia, czyli dosłownie na samym starcie.
Natomiast pierwszy trymestr jest kluczowy w rozwoju płodu i to właśnie w tym czasie dochodzi do największej ilości powikłań i poronień. Dlatego czasami lepiej przeczekać ten moment i kiedy już pierwszy trymestr będzie dobiegał końca, można obwieścić wszem i wobec o radosnej nowinie. Dla kobiety w tak trudnym momencie, jakim jest strata dziecka, najważniejszy jest spokój. Dlatego im mniej osób będzie wiedziało o ciąży na samym jej początku, tym lepiej dla kobiety.
Jak powiedzieć mężowi o ciąży?
Oczywiście odstępstwem od tego jest przyszły tatuś, który o ciąży powinien wiedzieć już na początku. To od wielu jego decyzji zależy jej przebieg i poczucie bezpieczeństwa każdej kobiety. Spokój i opanowanie to dla przyszłej mamy ogromny komfort, dzięki czemu ciąża może przebiegać bez zbędnych nerwów. Jeśli kobieta nie powie od razu mężowi o ciąży, ten nieświadomie nie odciąży jej w codziennych obowiązkach.
Oczywiście ciąża to nie jest choroba, jednak szczególnie na początku kobiecie nie wolno się obciążać. Ciąża nie jest chorobą, ale wielką rewolucją w organizmie i wiele kobiet ma w niej różne objawy. Nie chcemy przecież, żeby przyszli tatusiowie martwili się na zapas. Wystarczy powiedzieć o ciąży na początku. Jak najlepiej to zrobić? Mamy kilka sprytnych pomysłów na ciążową niespodziankę dla przyszłego tatusia:
- Zdjęcie USG położone na poduszce i przykryte kołdrą. Kiedy tatuś będzie kładł się spać, z pewnością zaskoczy go prezent, a Ty będziesz prawie jak wróżka zębuszka,
- Prezent w postaci małych bucików dziecięcych, które w pięknie opakowanym pudełku, wręczy przyszła mama,
- List napisany przez mamę w imieniu dzidziusia: „Kochany Tato, mimo że jeszcze nic o mnie nie wiesz, ja już wiem o Tobie sporo. Niedługo stąd wyjdę to pogadamy. Poczekaj Jeszcze tylko 8 miesięcy”. Taki list z pewnością nie tylko zaskoczy, ale i wzruszy przyszłego tatę. Na dołączonym zdjęciu USG będzie mógł po raz pierwszy zobaczyć swojego potomka,
- łóż test ciążowy do kubeczka ze szczoteczkami do zębów. Sięgając po swoją szczoteczkę na pewno zobaczy ten wyjątkowy prezent i już wszystko będzie jasne,
- Możesz też zadziałaś tradycyjnie, przygotować pyszną kolację, zapalić świece i wtedy wyciągnąć zdjęcie USG. To będzie wyjątkowo podniosła chwila dla was obojga.
Jak powiedzieć rodzicom o ciąży?
Przyszli dziadkowie to skarby, które będą nieocenioną pomocą przy wychowywaniu dziecka. Możesz powiedzieć im szybciej, ale istnieje ryzyko, że będą chcieli pochwalić się całemu światu, że spodziewają się wnuka. Kolejna ciocia poproszona o dyskrecję nie jest gwarancją tajemnicy.
Dlatego możesz poczekać chwilę dłużej z tą wiadomością, ale także zrobić im sporą niespodziankę później. Podaruj rodzicom lub teściom zdjęcie USG w ramce, żeby mogli przez 8 miesięcy podziwiać wnuka albo wnuczkę, a z każdym kolejnym USG wymieniać zdjęcie w ramce. Tym sposobem będą widzieli, jak maluch rośnie.
Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży?
Rozmowa z pracodawcą wcale nie powinna Cię przerażać. Nie nastawiaj się, że przyjmie to surowo. Ciąża to naturalna kolej rzeczy i pracodawca zatrudniając Cię, musiał liczyć się z tym, że kiedyś zajdziesz w ciążę. Postaraj się jednak, aby powiedzieć pracodawcy o porodzie dopiero, kiedy powoli zacznie być widać brzuszek. Nie ma potrzeby, jeśli tylko dobrze się czujesz, mówić o tym wcześniej. Jeśli jesteś w stanie, wykonuj swoje obowiązki normalnie. Jeśli są to fizyczne zadania, niestety musisz powiedzieć o ciąży od razu, gdy tylko sama się dowiesz.
Pracodawca ma obowiązek odciążyć Cię w pracy. Tak samo współpracownicy. Jeśli Twoje obowiązki mogą zagrażać ciąży lub Twoja ciąża jest zagrożona, musisz od razu powiedzieć o tym lekarzowi, który podejmie odpowiednie kroki. Po tym poinformuj pracodawcę.
Jak powiedzieć dziecku, że będzie miało rodzeństwo?
Rodzeństwo zmienia wszystko w życiu dziecka. Od tego momentu jest starszym bratem lub siostrą i to wiąże się z pewnymi obowiązkami. Najpierw postaraj się zacząć temat od prozaicznej rzeczy, np. opieki nad lalkami. Możesz opowiedzieć dziecku, że za około 9 miesięcy pojawi się na świecie człowiek tak malutki, jak jego lalki. Trzeba będzie się nim jeszcze więcej opiekować i troszczyć, dlatego potrzebujesz pomocy.
Zawrzyj ze swoim dzieckiem umowę, że będzie Ci pomagać i angażować się oraz że wszystkiego nauczy młodsze rodzeństwo. Twoje dziecko poczuje się wyjątkowe, potrzebne i ważne. To świetny sposób na przekazanie informacji o ciąży starszemu rodzeństwu.
Poprzedni artykuł
Idealna niania: jak znaleźć nianię?
Jak i kiedy powiedzieć o ciąży? Pomysły i inspiracje