Niepłodność - kogo dotyka niepłodność i jak można ją leczyć?

Niepłodność - kogo dotyka niepłodność i jak można ją leczyć?

Każdego roku niepłodność dotyka około 1,5 miliona polskich par. Okazuje się, że aż w 40% związków, które mają ten problem, niepłodny jest mężczyzna. Za wzrost niepłodności u panów lekarze obwiniają przede wszystkim nieprawidłową dietę, używki oraz alkohol. Przyczyn niepłodności jest jednak dużo więcej i dotykają one obojga partnerów. W tym artykule szerzej opisujemy to zagadnienie oraz radzimy, jak walczyć z niepłodnością.

Niepłodność a bezpłodność

Wiele osób myli niepłodność z bezpłodnością. Dlatego na samym początku warto rozróżnić te dwa pojęcia. WHO podaje, że niepłodność jest chorobą społeczną. Możemy o niej mówić, jeśli kobieta nie zachodzi w ciążę przy regularnym współżyciu (około 3-4 razy tygodniowo) przez okres roku. Leczenie niepłodności jest możliwe i obejmuje różne metody: od zmiany stylu życia, poprzez farmakoterapie, aż po interwencje chirurgiczne. Bezpłodność to niezdolność to posiadania dzieci, która może dotyczyć zarówno kobiety i mężczyzny. Główna różnica polega na tym, że bezpłodności nie można wyleczyć. Współczesna medycyna nie znalazła jeszcze skutecznej metody na tą przypadłość. Partnerom pozostaje skorzystanie z metody in vitro.

Jakie są przyczyny niepłodności?

Niepłodność oznacza, że mechanizmy odpowiedzialne za zapłodnienie nie działają prawidłowo. Do najczęstszych przyczyn takiego stanu zaliczamy: 

Choroby 

Spośród chorób, które powodują niepłodność u kobiety, najczęstszą przyczyną jest zespół policystycznych jajników. Oprócz tego zajście w ciążę może utrudnić endometrioza, choroby tarczycy, nadnerczy, szyjki macicy, czy np. rak jajnika. Jeśli chodzi mężczyzn, na niepłodność mogą wpływać schorzenia jąder lub różne choroby ogólnoustrojowe. 

Nieprawidłowa masa ciała 

Otyłość, a także nadmierne wychudzenie może znacznie utrudnić starania o ciążę. Jeśli oboje z partnerów mają nieprawidłową wagę, szanse na poczęcie mogą spaść aż trzykrotnie. Problemy z masą ciała bezpośrednio przekładają się na zaburzenia gospodarki hormonalnej. 

Nieprawidłowa dieta 

Udowodniono, że kobiety, które spożywają więcej błonnika, białka roślinnego i witamin, mają większe szanse na zajście w ciążę. Jeśli unikasz tłustego mięsa, cukru i uprawiasz sport, prawdopodobnie nie będziesz mieć problemów przy staraniach o dziecko. 

Wiek 

W dzisiejszych czasach kobiety odkładają ciążę na coraz później.  Niestety natura jest nieubłagana - maksymalna płodność u kobiety przypada na 25 rok życia. W tym wieku większość osób dopiero zaczyna karierę i nie myśli o potomstwie. Po 35 roku życia szansa na zajście w ciążę zaczyna spadać. Ponadto wzrasta ryzyko wystąpienia wad genetycznych i powikłań w ciąży. Więcej o późnym macierzyństwie przeczytasz tu.

 Wymieniliśmy tylko część spośród przyczyn niepłodności. Niektóre osoby zbyt intensywnie uprawiają sport, nadużywają leków lub np. mają kontakt ze szkodliwymi substancjami. Jeśli nie wiesz, co powoduje niepłodność w Twoim związku, skontaktuj się z lekarzem. Medycyna posiada coraz bardziej zaawansowane metody diagnostyki i  leczenia.

Jak wygląda leczenie niepłodności?

Jeśli staracie się z partnerem o dziecko, w pierwszej kolejności powinniście zadbać o zdrową dietę i ruch. Zrezygnuj z wysoko przetworzonych, tłustych produktów. Wybieraj żywność ekologiczną z pewnego źródła. Ponadto radzimy odstawić papierosy i inne używki. Zadbaj o spokój i relaks każdego dnia. 

 Większość przypadków niepłodności, również tych spowodowanych przez choroby, można leczyć. Kiedy udasz się do specjalisty od leczenia niepłodności, pierwszym etapem będzie wywiad. Lekarz zleci niezbędne badania dla obojga partnerów oraz ustali, czy istnieją szanse na samoistną ciążę. Następnie specjalista pomoże wdrożyć odpowiednią metodę leczenia. 

W przypadku kobiet podstawą terapii może być wyregulowanie gospodarki hormonalnej, czy np. usunięcie mięśniaków lub torbieli. Jeśli chodzi o mężczyzn, leczenie może opierać się np. na usunięciu problemu związanego z nasieniowodami lub wyleczeniu infekcji, która ogranicza płodność. Klucz do sukcesu to postawienie właściwej diagnozy i podjęcie najlepszych kroków medycznych. Dlatego zadbaj o wybór profesjonalnej kliniki.

Komentarze:

Niepłodność - kogo dotyka niepłodność i jak można ją leczyć?