Labirynty dla dzieci, czyli dlaczego ćwiczenia grafomotoryczne są takie ważne?
Kiedy Twój maluch pójdzie do przedszkola, poza zabawą będą czekały na niego pierwsze ćwiczenia, które mają być wstępem do nauki pisania. Są to ćwiczenia grafomotoryczne, czyli szlaczki, odrysowywanie kształtów oraz labirynty, które rozwijają zarówno zdolności motoryczne, jak i umysłowe. Wykonywanie tego typu zadań to niezbędny etap rozwoju każdego starszaka, gdyż to dzięki nim dziecko uczy się prawidłowo trzymać ołówek lub długopis, kontrolować ruchy swojej dłoni oraz koordynować ruch ręka-oko. Sprawdź, jak możesz pomóc swojemu maluchowi wykonywać labirynty również w domu!
Ćwiczenia grafomotoryczne - dlaczego ćwiczenia ręki i labirynty są ważne?
Ćwiczenia grafomotoryczne i manualne są niezbędne każdemu dziecku, na każdym etapie jego rozwoju. Kolorowe kredki warto podawać nawet tym maluszkom, które nie chodzą jeszcze do przedszkola, gdyż jest to praktyczna czynność, mająca na celu zwiększenie sprawności małych rączek. W okresie przedszkolnym ćwiczenia grafomotoryczne są już koniecznością, bowiem dzieci rozpoczynają wtedy swoją przygodę z pisaniem i powinny wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo trzymać kredkę, ołówek czy długopis. Celem kreślenia szlaczków, poprawiania konturów kształtów i szukania wyjścia z labiryntu jest trening tak zwanej małej motoryki, szlifowanie precyzji ruchów i nauka koordynacji wzrokowo-ruchowej. Jednocześnie czynności tego typu pozwalają dziecku wykształcić precyzję wykonywania różnych innych czynności manualnych niezbędnych w codziennym życiu - nie tylko pisania czy rysowania.
Labirynty dla dzieci
Labirynty dla dzieci to jedna z ciekawszych form ćwiczeń grafomotorycznych. Ich zadaniem jest nie tylko rozwijanie ich sprawności graficznej i umiejętności trzymania przyrządów do pisania, ale także nauka przewidywania, logicznego myślenia i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Labirynty są dla maluchów doskonała atrakcją, bowiem motywują je do główkowania, a w przypadku odniesienia sukcesu, dają wiele satysfakcji. Jeśli pragniemy zachęcić dziecko do zabawy w szukanie wyjścia z labiryntu, powinniśmy jednak nauczyć je prawidłowego wykonywania tego ćwiczenia. W pierwszej kolejności zaleca się, aby maluch prześledził ścieżki paluszkiem i postarał się zapamiętać, która z nich była prawidłowa. Dopiero później do zabawy może wkroczyć kredka lub ołówek. Taki sposób rozwiązywania problemu pomoże uniknąć frustracji i zniechęcenia, zwłaszcza w przypadku naprawdę małych dzieci.
Labirynty dla dzieci do wydruku
W sieci bez trudu znajdziemy gotowe labirynty dla dzieci do wydruku. Aby z nich skorzystać musimy dysponować jedynie sprawną drukarką i ryzą czystego papieru. W taki sposób możemy przygotować dla dziecka rozwijające i relaksujące zajęcie na długie zimowe wieczory, deszczowe weekendy czy mroźne ferie. Gotowe do pobrania i wydruku labirynty o różnym poziomie trudności znajdziesz tutaj.
"Absolutnie fantastyczne labirynty"
Jeśli wolisz skorzystać z gotowych rozwiązań, zapoznaj się z pozycją Becky Wilson. W książeczce pod tytułem Absolutnie fantastyczne labirynty znajdziesz ponad 100 łamigłówek dla dzieci w wieku 5 - 7 lat. Ćwiczenia będą odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych, a swoją grafiką zachęcą do zabawy nawet najbardziej wymagającego malucha. Autorka książki zadbała, aby ćwiczenia były ekscytujące, a ich poprawne wykonanie nagrodzone ogromną satysfakcją.
Trudne labirynty - jak zrobić je samemu?
Jeśli większość labiryntów nie stanowi już dla Twojej pociechy żadnego wyzwania, możesz pokusić się o samodzielne przygotowanie bardziej skomplikowanej łamigłówki. Zadanie wykonasz bez trudu zarówno ręcznie przy pomocy ołówka i linijki, jak i poprzez prosty program graficzny, dostępny na każdym komputerze. Aby labirynt był dla dziecka naprawdę ciekawy postaraj się nadać mu nietypowy kształt i dodać do niego elementy, które wzbudzą w maluchu ekscytację. Bohaterem łamigłówki może stać się na przykład ulubione zwierzątko czy postać z bajki. Co więcej, po skończonej zabawie dziecko będzie miało okazję, aby zamienić labirynt w kolorowankę!
Następny artykuł
Mój mąż mnie nie kocha: problemy małżeńskie
Labirynty dla dzieci, czyli dlaczego ćwiczenia grafomotoryczne są takie ważne?