Młoda mama – jak znaleźć czas dla siebie mając małe dziecko?

Młoda mama – jak znaleźć czas dla siebie mając małe dziecko?

Kalendarz dzienny, który młoda mama musi skrupulatnie wypełnić, jest wypchany po brzegi. Każda godzina jest zaplanowana i dopasowana pod pory dnia i przyzwyczajenia noworodka. Nic więc dziwnego, że wiele kobiet nie radzi sobie z codziennymi obowiązkami.. Nawet, jeśli udaje jej się zakończyć dzień bezbłędnie, noce bywają ciężkie. Przewlekłe zmęczenie, oporny powrót do formy, masa obowiązków – to powoduje, że wiele młodych mam zamyka się na świat, a to może prowadzić nawet do depresji. Jak ustrzec się przed problemami, związanymi z młodym macierzyństwem? Poznaj kilka ważnych zasad, które pozwolą Ci być szczęśliwą i wolną mamą!

Zajęcia młodej mamy!

Każda młoda mama na początku swojej drogi pragnie jak najlepiej sprawdzać się w nowej roli. Wszelkie obowiązki wynikające z posiadania dziecka, chce wypełniać jak najlepiej. Do tego również dochodzi prowadzenie domu, które nawet bez dziecka nie jest łatwym zadaniem. Jednak wizja wicia upragnionego gniazda przewyższa zmęczenie i frustrację, która w natłoku obowiązków, kumuluje się w głowie kobiety. Oprócz zajęć, które młoda mama musi każdego dnia wypełnić, potrzebuje także czasu, aby się po prostu porządnie wyspać. Niestety, niewielu kobietom jest dany taki przywilej. Zdarzają się dzieci naprawdę wymagające, które budzą mamę po kilkanaście razy w ciągu jednej nocy. To budowanie więzi jest zarazem wspaniałe, jak i bardzo trudne dla kobiet, ponieważ wiąże się z ogromnym zmęczeniem. Bezstronni doradcy dookoła powtarzają, aby młoda mama robiła sobie drzemki w dzień, w trakcie snu malucha. Jednak każda z nich wie, że nie jest to takie proste, jak się wydaje. Dosłownie każda wolna chwila jest idealna na przygotowanie posiłku, posprzątanie domu czy zrobienie prania. Nie mówiąc już o zakupach, które zazwyczaj mamy robią przy okazji spaceru z dzieckiem.

Młoda mama, a organizacja czasu

Życie młodej mamy to najpiękniejsza droga, ale niestety nie zawsze jest usłana różami. Zazwyczaj jednak kobiety świetnie dają sobie radę z organizacją czasu – nie bez powodu mówi się, że to właśnie płeć piękna jest najlepsza w planowaniu i logistyce. Wszystko to kobiety zawdzięczają naturalnemu procesowi przystosowania do posiadania rodziny i stworzenia jej idealnych wręcz warunków do życia. Ale czy świetna organizacja czasu i jej widoczne efekty, przekładają się na dobre samopoczucie i spełnienie młodej mamy? Czy to właśnie jest wszystko, czego kobieta potrzebuje?

Czego potrzebuje młoda mama?

Każda młoda mama, mimo dobrej organizacji, potrzebuje czasami chwili dla siebie – takiego momentu, w którym będzie wolna od codziennych myśli. Taki mentalny odpoczynek pozwoli kobiecie naładować baterie na nowe wyzwania, skupić się przez chwilę na sobie i uświadomić, jak wiele robi w ciągu dnia. Kobiety to prawdziwe siłaczki, które swoje samopoczucie zawsze odkładają na później. Jednak będąc młodą mamą, warto zatroszczyć się również o siebie. Odpoczynek, sen i zadbanie o własne ciało to najlepsza recepta na to, żeby nie zagubić się w pętli codziennych obowiązków! Jak to zrobić? Wystarczy zastosować się do kilku ważnych zasad.

Jesteś młodą mamą? To Ci się należy!

Skrupulatne trzymanie się pewnych przyzwyczajeń, pozwoli na chwilę wytchnienia od codzienności, która dla każdej młodej mamy nie jest łatwa. Ale przecież wychowywanie dziecka z partnerem nie oznacza, że wszystkie obowiązki są na Twojej głowie! Wystarczy podzielić się z nim pewnymi refleksjami na temat zmęczenia, snu i podziału obowiązków. Zróbcie listę pewnych zajęć, którymi się podzielicie. Razem rozplanujcie czas po południu, ponieważ tylko w ten sposób jesteście w stanie nawzajem sobie pomóc. Jeśli Twój partner pracuje w ciągu dnia, to wcale nie jest dla niego łatwa sytuacja. Kiedy dziecko w nocy płacze – on również nie śpi, a później mozolnie musi wstać rano do pracy. Wzajemne zrozumienie może doprowadzić do świetnych efektów, kiedy to każde z Was będzie miało chwilę na odpoczynek.

Czas z mężem

Małe dziecko bywa naprawdę wymagające. Obojgu Wam należy się chwila relaksu. Dla podtrzymania Waszych relacji, wybierzcie się sami na spacer, do kina czy na kolację. Wspólne zakupy także poprawią Wam humor, chociaż jak powszechnie wiadomo – mężczyźni za nimi nie przepadają. Upewnij się więc, czego potrzebuje Twój partner. Taka randka tylko we dwoje pozwoli Wam obojgu zregenerować siły, porozmawiać o czymś zupełnie innym niż dziecko i dom. Każdej parze jest potrzebne wyjście samemu, lecz przy tym nieocenioną pomocą okazują się dziadkowie lub rodzina i przyjaciele. Na pewno w pobliżu Was znajdzie się ktoś naprawdę zaufany, który z przyjemnością poćwiczy umiejętności w roli opiekuna. Ciocie i wujkowie – meldujcie się na posterunku, a Wam, drodzy rodzice, życzymy dużo odpoczynku i wspólnych radosnych chwil!

Zarezerwuj dla siebie jeden dzień w tygodniu!

Dobrym pomysłem na formę regeneracji będzie wyznaczenie sobie jednego dnia w tygodniu na spotkanie z przyjaciółkami. Jeśli i one mają dzieci, na pewno chętnie przystaną na Twoją propozycję. Niezależnie od tego, czy spotkania mają się odbywać z dziećmi, czy bez nich, będzie to doskonała okazja do potrzymania ważnych dla Ciebie relacji społecznych. Nie pozwól, żeby macierzyństwo zamknęło Cię w domu. Możecie spotykać się na placach zabaw, na basenach, w kawiarniach czy razem chodzić do spa bez dzieci. Może wspólne zakupy lub joga na świeżym powietrzu poprawią Wam humor? Jedno jest pewne – w większej grupie nie będziecie się nudzić!

Zadbaj o swoje wnętrze

Nie tylko wygląd zewnętrzny i forma są ważne – ćwiczenia pozwalają wydobyć endorfiny i kortyzol, który także bezpośrednio wpływa na samopoczucie. Wystarczy wieczorny spokojny spacer, rower, rolki czy przebieżka i Twój humor od razu się poprawi. Zyskasz wówczas dodatkową energię i pozbędziesz się negatywnych emocji. A jeśli to wpłynie pozytywnie na Twoje ciało – upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu!

Zatroszcz się o swój wygląd i dobre samopoczucie

Nic tak nie poprawia kobiecie humoru jak wizyta u fryzjera, kosmetyczki czy dobry masaż. Po ciężkich dniach zasługujesz na to, żeby się trochę porozpieszczać. Wybierz się do centrum odnowy biologicznej, gabinetu kosmetycznego czy fryzjera. Taka chwila tylko dla Ciebie pozwoli Ci zregenerować siły. Odświeżając swój wygląd poprawisz nie tylko swoje samopoczucie, ale także zrobisz świetny prezent mężowi, który będzie podziwiał Cię w nowej, wypoczętej odsłonie.

Komentarze:

Młoda mama – jak znaleźć czas dla siebie mając małe dziecko?