Masa solna dla dzieci, czyli sposób na bezpieczną, kreatywną zabawę
Masa solna to jeden z pierwszych materiałów plastycznych, z jakim każdy z nas miał do czynienia w wieku dziecięcym. Jej ogromnym atutem jest przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowania. Masę solną przygotujemy bowiem z ogólnodostępnych produktów spożywczych - nieszkodliwych i nietoksycznych. Sprawdź, co można wykonać wraz z dzieckiem z tego ekologicznego materiału i dlaczego warto zachęcać maluchy do tego typu kreatywnej zabawy.
Masa solna dla dzieci
Masa solna to materiał, który daje dziecięcej wyobraźni ogromne pole do popisu. Mieszanka soli, wody i mąki jest miękka, plastyczna i pozwala z łatwością formować się w dłoniach. Może zastąpić także piasek - i ten prawdziwy, i ten kinetyczny - bowiem doskonale nadaje się do wycinania wzorów przy pomocy foremek. Zabawę masą solną pokochają nawet dwulatki, a rodzice nie muszą martwić się o bezpieczeństwo takiej rozrywki, gdyż masa jest odpowiednia nawet dla alergików. Dzieci nie powinny jednak pod żadnym pozorem jej spożywać, dlatego podczas przygotowywania domowej masy solnej odradza się używania dodatków zapachowych, takich jak olejek waniliowy czy czekoladowy.
Masa solna przepis
Przepisów na masę solną znajdziemy w sieci naprawdę mnóstwo. Do wyboru mamy przede wszystkim masę solną z mąki pszennej z olejem, masę solną z mąki ziemniaczanej i mąki pszennej z olejem, masę solną bezglutenową z mąki ziemniaczanej lub kukurydzianej, masę solną z mąki pszennej bez oleju i wiele, wiele innych. Do każdej z nich możemy dodawać również kolorowe soki i barwniki spożywcze, dzięki którym materiał w naturalny sposób przybierze różne, atrakcyjne kolory. My przedstawimy Ci podstawowy przepis na masę solną, która zawsze się udaje! Do jej przygotowania potrzebujesz:
- jednej miarki (np. szklanki) soli drobnoziarnistej,
- jednej miarki mąki,
- 1,5 miarki wody.
Masa solna jak zrobić?
Tworzenie masy solnej zacznij od przygotowania odpowiednio dużej miski i odmierzenia składników. Proporcje są naprawdę istotne, jeśli pragniesz, aby materiał był odpowiednio miękki i elastyczny. Do naczynia wsyp mąkę i sól, a następnie dokładnie je wymieszaj. Dopiero do połączonych ze sobą składników sypkich możesz stopniowo dodawać odmierzoną wcześniej wodę. Rób to powoli, jednocześnie zagniatając tworzące się ciasto rękami. Wyrabianie masy możesz zakończyć, kiedy jej konsystencja będzie przypominała plastelinę. Jeśli materiał kruszy się, dodaj do niego więcej wody. Jeżeli zaś jest zbytnio lejący, możesz spróbować zagęścić go mieszanką soli i mąki. W przypadku przygotowania zbyt dużej ilości masy solnej, nadmiar owiń woreczkiem foliowym i schowaj do lodówki, aby nie stwardniał.
Masa solna figurki - jak je przygotować?
Z masy solnej możemy przygotować dosłownie wszystko, a jedyne co nas ogranicza, to nasza własna wyobraźnia. Do prostszych propozycji zaliczymy przede wszystkim tematyczne bałwanki i większe zwierzątka, na przykład misie. Masa solna nadaje się jednak również do tworzenia płaskorzeźb. Aby je przygotować potrzebujemy jedynie precyzyjnych narzędzi, takich jak patyczki czy wykałaczki. Gotowe figurki muszą zostać utwardzone, co pozwoli zachować ich oryginalny kształt. Małe przedmioty mogą schnąć samodzielnie, jednak te bardziej masywne lepiej wypiec w piekarniku w temperaturze około 120 stopni Celsjusza przez 2, 3 godziny. Gotowe figurki możemy również pomalować. Wystarczą nam do tego zwykłe farby plakatowe lub akrylowe.
Masa solna ozdoby
Do sięgnięcia po masę solną warto zachęcać dzieci w szczególności przed świętami. Materiał ten doskonale nadaje się bowiem do tworzenia przepięknych, oryginalnych ozdób i dekoracji. Z masy solnej wykonamy miseczki, ozdoby na choinkę, świeczniki na tealighty, a także biżuterię. Masa może posłużyć również jako bezpieczna dla dzieci alternatywa dla gipsu. Odbijemy w niej dłonie lub stopy, a przygotowana w ten sposób dekoracja może stać się bardzo cenną pamiątką lub prezentem dla dziadków. Świąteczne i tematyczne ozdoby z masy solnej malujmy farbami lub ozdabiajmy kolorowymi wstążkami, cekinami, brokatem, koralikami i gotowymi elementami dekoracyjnymi z filcu.
Poprzedni artykuł
Nauka jazdy na rowerzeNastępny artykuł
Czy puzzle piankowe dla dzieci są bezpieczne?
Masa solna dla dzieci, czyli sposób na bezpieczną, kreatywną zabawę