Kino familijne: filmy dla całej rodziny, czyli co kiedyś oglądali rodzice z dziećmi

Kino familijne: filmy dla całej rodziny, czyli co kiedyś oglądali rodzice z dziećmi

Kiedy na dworze pogoda nie pozwala na wyjście z domu, Twoja rodzina zaczyna się nudzić. Każdy szuka dla siebie dobrego zajęcia, ale i tak nic nie przynosi radości. A może by tak wykorzystać, że jest deszczowo, zimno i spędzić ten czas razem? Wygodna kanapa, popcorn i duży telewizor to jest to! Każdy ma swoje upodobania filmowe, więc żeby dość do konsensusu zdecydujcie się po prostu na kultowe kino familijne!

Filmy familijne

Kino familijne ma w sobie wszystko, czego potrzeba całej rodzinie. Przede wszystkim energię, fabułę, ciekawy scenariusz, a co najważniejsze morał. I właśnie dlatego każdy kocha kino familijne. Kiedy rodzice oglądają filmy familijne z dziećmi, pada wiele pytań od tych najmłodszych. Dlatego warto na bieżąco tłumaczyć dziecku, co właśnie dzieje się w filmie. Trochę starsze dzieci raczej nadążają za przebiegiem wydarzeń, w zależności od tego, jak szybko dzieje się akcja. Ale to barwne postaci przyciągają widzów przed telewizory. Dlatego wybierzcie takie filmy, które oprócz ciekawych bohaterów i ich przygód, niosą za sobą jakieś przesłanie. Czasami więcej dziecko potrafi zrozumieć z filmu czy bajki, niż kiedy uświadamia go rodzic. Dzieci potrafią same wyciągać wnioski z obserwacji, a nawet dzielić się nimi z dorosłymi.

Najlepsze filmy rodzinne

Jaki jest najlepszy film familijny? Taki, od którego dzieci nie mogą oderwać oczu! Oglądanie filmów rodzinnych to nie tylko świetna wspólna zabawa, ale przede wszystkim sposób na spędzanie razem czasu. I nie ma możliwości, żeby nie doszło na takim seansie do bitwy na popcorn lub poduszki! W tym cały sekret, żeby rodzina jak najbardziej zbliżyła się do siebie poprzez takie wspólne spędzanie czasu. Niekiedy wychodzi z tego wiele dobrego, ponieważ takie kino familijne może czasami rozwiązywać problemy, zarówno dzieci, jak i dorosłych. 

Rodzice w takich filmach mogą dostrzegać wiele pozytywnych zachowań innych opiekunów, których sami nie potrafią w sobie wykrzesać. Dzieci także mogą ujawniać sytuacje pokazane w filmie, które tak naprawdę sami na co dzień doświadczają, a o czym nie wiedzą rodzice. Takie kino familijne ma więc dodatkowo wymiar edukacyjny i behawioralny. Jakie są najlepsze i najbardziej kultowe filmy dla całej rodziny? Podpowiadamy, co musi znaleźć się w Waszym domowym kinie!

Filmy rodzinne: komedie

 • Z pewnością nawet bracia Lumiere nie spodziewali się, ile ich wynalazek będzie pełnił funkcji w naszych czasach. Kino familijne zrzesza nie tylko poszczególnych domowników na jednej kanapie, ale czasami więcej zaprzyjaźnionych i spokrewnionych rodzin! Ile razy słyszysz lub mówisz: „Przyjdźcie całą rodziną do nas na ten nowy film”? Takie towarzyskie rytuały to świetna sprawa na podtrzymanie dobrych kontaktów. Ale kino familijne zazwyczaj idzie w dwóch podstawowych kierunkach: komediowym i przygodowym. Mogą być to filmy fabularne lub produkcje animowane. Oglądanie bajek przez dorosłych to żaden wstyd! Szczególnie, jeśli chodzi o komedie. A do najbardziej kultowych komedii familijnych należą: Beethoven o niesfornym bernardynie, który swoim właścicielom robi różne psikusy, a mimo to ratują go oni z opresji 
 • Kevin sam w domu o wyjątkowo sprytnym chłopcu, który musi stawić czoła przestępcom i ochronić swój dom 
 • Brzdąc w opałach o nadinteligentnym i cwanym niemowlaku, który ucieka swoim porywaczom 
 • Małpi kłopot o cudacznym szympansie i jego ludzkiej przyjaciółce 
 • Klan urwisów o paczce wyjątkowych przyjaciół o śmiesznych imionach 
 • Pani Doubtfire o sprytnej niani, która okazuje się być tatą 
 • Shrek o strasznym ogrze, który jednak nie jest taki straszny 
 • Madagaskar o zwierzętach, które uciekają z nowojorskiego zoo 
 • Grinch, świąt nie będzie o zielonym stworku, który nie cierpi świąt

Filmy rodzinne: przygodowe

Drugi rodzaj filmów, który wciąga widza w świat niezwykłych przypadków to filmy rodzinne przygodowe. Zwłaszcza dzieciaki nie mogą usiedzieć w miejscu, ponieważ bardzo osobiście przeżywają przygody bohaterów. To niesamowite, jakie scenariusze potrafią wymyślać scenarzyści! Do najciekawszych przygodowych filmów familijnych wszechczasów można z pewnością zaliczyć: 

 • Goonies, o przyjaciołach, którzy szukają zaginionego skarbu 
 • E.T. o niezwykłej przyjaźni kosmity z ziemskim chłopcem 
 • Niekończąca się opowieść o prześladowanym przez kolegów chłopcu, który przenosi się do innego świata 
 • Kroniki Spiderwick o rodzeństwie, które dzięki starej kronice poznaje fantastyczne stwory 
 • Toy Story o przygodach zabawek i ich niezwykłej przyjaźni
 • Król Lew o przygodach wyjątkowego lwa Simby 
 • Charlie i Fabryka Czekolady o chłopcu, który żyje z rodziną w biedzie, a jego życie zmienia się po wygraniu kuponu do sławnej fabryki czekolady 
 • Mój brat niedźwiedź o chłopcu, który przez niesamowity zbieg okoliczności zamienia się w niedźwiedzi 
 • Padddington o inteligentnym niedźwiadku i jego przygodach 
 • Alicja w Krainie Czarów o dziewczynce, która przenosi się w zaczarowany świat gadających królików i złej królowej

Komentarze:

Kino familijne: filmy dla całej rodziny, czyli co kiedyś oglądali rodzice z dziećmi