Roczek dziecka - zabawy na urodziny

Roczek dziecka - zabawy na urodziny

Pierwsze urodziny to przyjęcie, które trzeba dobrze zaplanować - w końcu roczek dziecka to wyjątkowa impreza. Przydadzą się dekoracje, dobrze dobrane menu i oczywiście zabawy! Pomożemy Ci zorganizować wyjątkowy roczek. Zapraszamy do lektury!

Roczek dziecka - krok po kroku

Pierwsze urodziny powinny być obchodzone w gronie rodziny i bliskich znajomych - towarzystwo obcych może malucha onieśmielić, a nawet przestraszyć, co zepsuje mu to wyjątkowe święto. Niech jubilat czuje się na przyjęciu swobodnie. Powinien być także wyspany, aby mieć siły na zabawę z gośćmi. Warto więc wybrać odpowiedni termin przyjęcia - najlepiej weekend, po popołudniowej drzemce malucha. Miejsce urodzin jest równie ważne. Roczek dziecka najlepiej zorganizować w domu bądź w ogrodzie. Dziecko zna te miejsca i na pewno będzie się w nich dobrze czuło. 

Jeżeli organizujesz przyjęcie w mieszkaniu, przygotuj ciekawe dekoracje - najlepsze będą takie związane z ulubioną bajką bądź zabawką małego człowieka. Oczywiście możesz kupić girlandy, jednak czy nie byłoby lepiej zrobić je razem z dzieckiem? Własnoręcznie wykonane zaproszenia dla gości i dekoracje na pewno zrobią wrażenie. Pamiętaj jednak żeby nawiązywały do motywu przewodniego przyjęcia (czyli tej wspomnianej już bajki czy postaci). W podobnym stylu powinien być także tort. Tak dopracowana uroczystość na pewno spodoba się zarówno dużym, jak i małym gościom.

Roczek dziecka - menu

Mieszkanie już przygotowane, dekoracje zrobione, a zaproszenia wysłane. Tort przygotuje cukiernia, co jednak z pozostałymi posiłkami? Proszony obiad to nie najlepszy pomysł - szwedzki stół na pewno lepiej się sprawdzi. Dla maluchów warto przygotować zdrowe przekąski np. warzywa w różnych kształtach, kanapeczki, szaszłyki i sałatki. Oczywiście coś słodkiego również musi wylądować na stole. Polecamy np. świeże owoce, ciasteczka owsiane, babeczki, batoniki musli, a także lekkie ciasta pokrojone na małe kawałki, udekorowane zgodnie z tematyką przyjęcia. Nie może zabraknąć także naleśników, które można przygotować na słono i na słodko. Małe niejadki na pewno skuszą się na którąś z tych przekąsek! Do picia warto przygotować wodę, koktajle ze świeżych owoców bądź soki 100%.

Zabawy na urodziny

Jeżeli chcesz, aby dzieci miały wspaniałe wspomnienia z przyjęcia, zorganizuj im kilka ciekawych zabaw. Poniżej podrzucamy Ci kilka przykładowych, które na pewno się sprawdzą! 

  • Latające woreczki - przygotuj kilka skarpetek i wrzuć do nich surowy groch. Następnie mocno je zawiąż, żeby nic z nich nie wypadło. Ustaw maluchy w rzędzie i postaw przed nimi wiaderko. Niech wrzucają do niego woreczki - to dziecko, które trafi największą ilość razy, wygrywa!
  • Małe zoo - do tej zabawy potrzebujesz kilku karteczek z rysunkiem zwierząt, wydających charakterystyczne odgłosy np. kota, psa, krowę, konia. Dzieci losują kartki i od tej pory wcielają się w dane zwierzę. Animator czyta bajkę i gdy pojawi się w niej wzmianka np. o kocie, dziecko z rysunkiem kotka musi zamiauczeć. Analogicznie robią pozostałe dzieci.
  • Kicające króliki - dzieci kicają po pokoju w rytm muzyki jak małe króliczki. Gdy muzyka przestanie grać, animator woła “Idzie lisek!”. Wtedy maluchy muszą zastygnąć, aby nie zwabić drapieżnika. Lisek sprawdza, czy wszystkie dzieci kicają bez ruchu i zabawa zaczyna się od nowa.
  • Masa solna - tworzenie medali, figurek czy innych przedmiotów z masy solnej to idealny pomysł na urodzinową zabawę. W skład masy solnej wchodzi: pół szklanki soli, jedna szklanka mąki i pół szklanki wody. Masy powinno być tyle, żeby każde z dzieci otrzymało swoją kulkę wielkości jabłka.
  • Ciepło - zimno - zabawa dobrze znana wszystkim maluchom. Jedno dziecko powinno wyjść z pokoju. W tym czasie pozostali uczestnicy zabawy chowają np. misia w jakimś miejscu. Dziecko, które wyszło, wraca i szuka pluszaka, a pozostali pomagają mu mówiąc “ciepło-zimno”.

Prezent dla dziecka na roczek

Wielu gości dopytuje się rodziców, co powinni kupić dziecku na roczek. To bardzo dobrze, ponieważ kupując coś w ciemno, możemy nie trafić w gust dziecka, a także… rodziców. W końcu grający i trąbiący samochodzik to nie jest wymarzony prezent dla chcących się wyspać dorosłych… Jeżeli goście pytają o prezent warto im zaproponować zrzutkę - jeden duży prezent na pewno bardziej ucieszy malucha niż kilka małych upominków, które zaraz trafią do kąta. Ponieważ jubilat jest malutki i nie będzie pamiętał swoich pierwszych urodzin, przygotuj aparat i nagraj filmiki - za kilka lat pokażesz mu, jak wyglądała pierwsza impreza w jego życiu. Na pewno będzie udana!

Komentarze:

Roczek dziecka - zabawy na urodziny