Becik czy rożek dla dziecka? Czyli jak (pod)nosić noworodka
Od wielu lat noszenie noworodka i wszystko, co z tym związane, są elementem sporów rodziców i ekspertów. Jeśli spodziewasz się dziecka lub masz kilkudniowego maluszka w domu, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Dowiedz się, jaka jest prawda o becikach i rożkach, a także jak podnosić noworodka, żeby nie zrobić mu krzywdy.
Jak podnosić noworodka?
Pierwszą sprawą, która na początku bycia rodzicem może przerażać, to kwestia podnoszenia noworodka z pozycji siedzącej oraz odkładania go. Jeśli ktoś nie miał wcześniej styczności z tak małym człowiekiem, może mieć prawdziwą tremę przed tym zadaniem, szczególnie w pierwszych dniach życia malucha. Z każdej strony natomiast napływają porady i zasady, jak podnosić noworodka. Niestety, zazwyczaj to mity, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Najważniejsze jest to, żeby słuchać specjalistów w tej dziedzinie, np. położnej lub fizjoterapeuty dziecięcego. Aby uniknąć problemów w kolejnych etapach rozwoju dziecka, dostosuj się do pewnych zasad pielęgnacji noworodka, w których zawiera się również kwestia jego noszenia. Jak wiadomo najwięcej czasu spędza on na rękach u mamy czy taty. To buduje więź z rodzicami oraz sprawia, że maluch czuje się bezpieczny. Ponadto na początku swojego życia maluszek często je, dlatego ręce mamy stają się najlepszym leżakiem. Chcesz wiedzieć, jak podnosić noworodka, aby jego napięcie mięśniowe było prawidłowe? Oto kilka podstawowych zasad:
- Podnoś maluszka tak, aby nie działo się to w pełnym wyproście. Obierz najlepszą technikę dla siebie. Może to być podnoszenie dziecka poprzez przewrócenie go na bok, umieszczając swoje przedramię między jego wszystkimi kończynami, a dłonią podpierając jego policzek. Trzymając drugą ręką za bark, jesteś w stanie z łatwością położyć go sobie w pozycji łokciowej, która jest bardzo zdrowa dla rozwoju psychofizycznego dziecka, a przede wszystkim nie robi mu krzywdy. ·
- Pamiętaj, aby przy podnoszeniu noworodka główka była usztywniona, ponieważ na tak wczesnym etapie dziecko nie kontroluje jeszcze jej utrzymania.
- Podnoszenie dziecka przy zgiętych nóżkach nie powoduje deformacji kręgosłupa i pozytywnie wpływa na perystaltykę jego jelit, co jest szczególnie ważne przy problemach z kolką.
Jak nosić niemowlę?
Od wielu już lat trwa spór społeczny o to, czy noworodek powinien mieć dostatecznie mnóstwo wolności w ruchach, czy też bardziej należy go owijać w kocyk lub becik. Doświadczeni specjaliści w tej dziedzinie jednoznacznie głoszą, że nie ma czegoś takiego, jak wolność ruchów u dziecka, ponieważ sam maluch nie zna takiego pojęcia. Już w brzuchu mamy ma wystarczająco mało miejsca, aby przystosować się do takich warunków. Po przyjściu na świat i zetknięciu się z przestrzenią, jego nieprzystosowany do tego organizm reaguje szokiem. Noworodek nie czuje się w takiej sytuacji komfortowo i bezpiecznie. O wiele bardziej woli być czymś otulony.
Jeśli chodzi o kwestię, jak nosić niemowlę, to najlepsza dla noworodka jest wcześniej wspomniana pozycja łokciowa. Dziecko swobodnie leży na przedramieniu mamy, na plecach. Może w ten sposób obserwować świat, uważnie słuchać rodzica, dostrzegać swoje rączki i manewrować nimi. To też idealna pozycja do przejścia w tryb karmienia. Kolejną dobrą pozycją jest noszenie noworodka na przedramieniu na brzuszku, tak aby jego rączki i nóżki swobodnie zwisały po obu stronach ręki. Główka leży na otwartej dłoni, a druga dłoń dodatkowo podtrzymuje głowę i tułów. W takiej pozycji noworodek może ćwiczyć manewrowanie szyją i główką, w naturalnym dla siebie rytmie. Ten sposób noszenia pomaga także przy częstych atakach kolki.
I tu warto zaznaczyć, że kładzenie dziecka na brzuszku, na miękkim podłożu nie jest wcale takie zdrowe dla jego kręgosłupa. Maluch podnosi główkę, aby móc swobodnie oddychać, ale jego plecy są w stanie wygięcia, co może skutkować późniejszymi dysfunkcjami układu ruchowego. Dlatego lepszą opcją jest noszenie dziecka na brzuszku, ale na swojej ręce. Jeśli kładziesz dziecko na brzuszku upewnij się, że jego kręgosłup nie jest nienaturalnie wygięty.
Rożek dla noworodka
Idealnym i całkowicie bezpiecznym sposobem na noszenie dziecka i jego pielęgnację jest zapomniany przez niektórych rożek dla noworodka. Tak jak już wcześniej wspomniano, maluch lubi być otulony. Dlatego nie rezygnuj z rożka, który daje mu ciepło i poczucie bezpieczeństwa. Wbrew wcześniejszym insynuacjom, rożek jest bardzo zdrowy dla kręgosłupa Twojego dziecka. Przede wszystkim jego usztywniający wkład spowoduje, że podczas podnoszenia jego plecy się nie wyginają.
Stabilność jest czymś, co w pierwszych miesiącach życia dziecka jest niezwykle ważne. Mama także ma ten komfort, ponieważ czuje się bezpieczniej, kiedy wie, że dziecko jest stabilne. Wtedy nie boi się go podnosić. Kocyki czy beciki, które nie mają takiego usztywnienia pod plecami, nie zdają egzaminu, ponieważ z nimi także należy uważać na każdy ruch. Dlatego rożek dla noworodka w pełni odpowie Ci na pytanie, jak nosić niemowlę, aby nie zrobić mu krzywdy.
Następny artykuł
Depilacja w ciąży - czy jest bezpieczna?
Becik czy rożek dla dziecka? Czyli jak (pod)nosić noworodka