Mata sensoryczna DIY – wspólna praca, fantazja, stymulacja zdolności motorycznych
Na dworze leje, a Twoje dziecko nudzi się w domu? Stwórzcie coś, co sprawi Wam niezwykłą radość, a w dodatku będzie pożyteczne w rozwoju malucha. Dziś pod lupę bierzemy matę sensoryczną i to nie taką zwyczajną, bo zrobioną własnoręcznie przez Ciebie i Twoją pociechę! Sprawdź, jak przygotować ją z tego, co posiadasz w domu!
Świetna zabawa i mnóstwo radości!
Przygotowanie takiej maty to mnóstwo frajdy dla całej rodziny. Sam pomysł na stworzenie maty sensorycznej wymaga fantazji i wyobraźni, a tego Wam zapewne nie brakuje. Możecie zaangażować całą rodzinę do stworzenia takiej atrakcji, która posłuży później na rodzinne wieczory, urodziny czy zajęcia w przedszkolu. Najważniejsze jest to, że cała praca podzielona jest na kilka etapów:
- Pierwszym etapem jest zebranie pomysłów, jaką matę chcemy stworzyć i jaką funkcję ma ona pełnić. To, gdzie później ją wykorzystacie, będzie miało wpływ na proces tworzenia. Jeśli ma posłużyć większej ilości dzieci, musi być naprawdę porządnie zrobiona i wzmocniona.
- Kolejny etap to zebranie materiałów do jej zrobienia – całą listę znajdziesz poniżej.
- Trzeci etap to podzielenie maty na części, na których przykleicie zebrane materiały.
- Ostatnim etapem jest samo wykonanie maty sensorycznej. Potrzeba na to naprawdę sporo czasu. To wymaga skupienia i cierpliwości.
Koordynacja wzrokowo – ruchowa
Dlaczego ta mata jest „sensoryczna”? Stworzenie jej ma także swoje zalety, jeśli chodzi o motoryczne aspekty rozwoju dziecka, m.in. koordynację wzrokowo - ruchową. Użytkowanie maty ma wpływ na wrażenia zmysłowe dziecka, dzięki czemu odblokowuje odczuwanie, zapoznaje dotyk z różnymi fakturami, uczy skupienia przy danej czynności. Wpływa także pozytywnie na słuch dziecka, ponieważ korzystanie z jej elementów powoduje wydawanie poszczególnych dźwięków. Ta mata potrafi w łatwy sposób zweryfikować, czy dziecko ma problemy z funkcjonowaniem niektórych zmysłów. To pierwszy krok do oceny, która w rezultacie może przyczynić się do wykorzystania technik integracji sensorycznej, jeśli rodzic zauważy pierwsze objawy zaburzeń w tym obszarze.
Co potrzebujesz?
Stworzenie maty sensorycznej może być świetną formą spędzenia wolnego czasu w domu. Co najważniejsze, do jej zbudowania możesz użyć wszystkiego, co znajdziesz w domu. Pamiętaj jednak, że mata wykonana samodzielnie nie powinna zawierać elementów, którymi małe dziecko mogłoby zrobić sobie krzywdę. Dlatego dla maluszka można zrobić znacznie mniejszą matę, z wykorzystaniem tkanin, struktur, bez żadnych małych elementów. Co będziesz potrzebować do stworzenia maty?
- Duży karton, który będzie pełnił funkcję podstawy do naklejania elementów
- Dobry klej biurowy lub taśmę dwustronną
- Nożyczki
- Waciki kosmetyczne
- Rolki po papierze toaletowym
- Zakrętki plastikowe od butelek
- Kawałek filcu
- Zmywaki kuchenne
- Ściereczkę kuchenną
- Anielskie kolorowe włosie dekoracyjne bądź florystyczne
- Folię bąbelkową
- Patyczki higieniczne
- Kawałek materiału
- Kawałki zgniecionych gazet
- Bibułę
- Ryż w torebce
- Zaślepki stolarskie lub plastikowe
- Groch lub fasolę w woreczku strunowym
- Kawałek flizeliny
- Sztuczną trawę
- Miękką tkaninę
- Makaron wstążki
- Gąbkę do mycia
- Makaron świderki w woreczku strunowym
Wszystkie elementy należy poprzyklejać według własnego uznania do kartonu za pomocą kleju lub taśmy dwustronnej. Tak przygotowana mata sensoryczna może stać się prawdziwym torem przeszkód, którego pokonanie przyniesie wiele radości i satysfakcji.
Następny artykuł
Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?
Mata sensoryczna DIY – wspólna praca, fantazja, stymulacja zdolności motorycznych