Rozstępy w ciąży - jak im zapobiegać i co robić, kiedy jednak się pojawią?

Rozstępy w ciąży - jak im zapobiegać i co robić, kiedy jednak się pojawią?

Rozstępy pojawiają się na skórze wtedy, kiedy ulega ona zbyt szybkiemu rozciągnięciu. Nic zatem dziwnego, że kobiety w okresie ciąży są na nie najbardziej narażone. Skłonność do powstawania rozstępów jest uzależniona przede wszystkim od kondycji naszej skóry, a także od czynników genetycznych. Istnieje jednak wiele sposobów, aby zminimalizować ryzyko utworzenia tego typu blizn. Które z nich są najskuteczniejsze?

Rozstępy w ciąży - jak do nich nie dopuścić?

Ponieważ w większości przypadków rozstępy pojawiają się na skutek gwałtownego zwiększenia masy ciała, warto pamiętać, aby w okresie ciąży nie jeść za dwoje, lecz dla dwojga. Zdrowo przebiegająca ciąża powinna wiązać się ze stopniowym przybieraniem na wadze. W pierwszym trymestrze możliwa jest nawet delikatna utrata wagi, spowodowana wymiotami i mdłościami. W trymestrze drugim przyszła mama może przybierać około 300 - 400 g tygodniowo, a w ostatnich miesiącach 1 - 3 kg miesięcznie. Oznacza to, że podczas całej ciąży kobieta nie powinna przytyć więcej niż 12 kg. Drugą niezwykle ważną kwestią jest zadbanie o dobrą kondycję skóry - zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Dieta ciężarnej powinna obfitować w cynk, witaminę A oraz witaminę E, które znajdziemy w warzywach i owocach. Poza tym, zaleca się także wypijanie przynajmniej 8 szklanek wody dziennie. Skórę warto również stymulować i nawilżać, aby zadbać o jej odpowiednią elastyczność. Co sprawdzi się w przypadku najbardziej narażonych na rozstępy części ciała, czyli piersi i brzucha?

Rozstępy na piersiach - jak zapobiegać?

Rosnące w trakcie ciąży oraz po porodzie piersi są szczególnie narażone na pojawienie się rozstępów. Skóra tych okolic jest również bardzo delikatna, co sprawia, że wymaga wyjątkowego traktowania. Piersi możemy przede wszystkim masować, najlepiej za pomocą gąbki lub rękawicy używanej podczas kąpieli, omijając przy tym wrażliwe na dotyk brodawki. W stymulacji produkcji nowych komórek i poprawie krążenia pomocne może okazać się także naprzemienne polewanie tej partii ciała ciepłą i chłodną wodą. Piersi warto również nawilżać i natłuszczać za pomocą dedykowanych kremów i balsamów, które zawierają w swoim składzie witaminy i oleje naturalne. Wiele kobiet chętnie sięga także po zwykłą oliwkę dla dzieci.

Rozstępy na brzuchu - jak ich uniknąć?

Podobnie jak w przypadku piersi, ciążowy brzuszek najlepiej pielęgnować zarówno w trakcie, jak i po każdej kąpieli. Skórę tej partii ciała możemy masować gąbką lub rękawicą, jednak mniej intensywnie niż w przypadku innych obszarów. Warto także zadbać o jej regularne złuszczanie, aby aplikowane później kosmetyki lepiej wchłaniały się w głębokie warstwy naskórka. W pielęgnacji skóry brzucha sprawdzi się zarówno oliwka, jak i dedykowane kremy czy balsamy. Najbardziej skuteczne może okazać się naprzemienne aplikowanie bogatych w kwasy tłuszczowe olejów naturalnych oraz kosmetyków drogeryjnych. O ciążowy brzuszek warto troszczyć się już od pierwszego trymestru ciąży, gdyż to on rozciągnie się najbardziej w ciągu kolejnych 9 miesięcy. Skuteczność pielęgnacji zależy przede wszystkim od systematyczności, dlatego najlepiej zaplanować przynajmniej dwukrotną aplikację preparatów nawilżających dziennie.

Jak zlikwidować rozstępy?

Bardzo często zdarza się, że nawet skrupulatna pielęgnacja, aktywność fizyczna i dobrze zbilansowana dieta nie pozwalają nam uniknąć ciążowych rozstępów. Najskuteczniejszym sposobem, aby się ich pozbyć są wtedy specjalne zabiegi, które można wykonywać po zakończeniu karmienia piersią (w trakcie warto sięgnąć po bezpieczne preparaty z apteki, które zredukują ich widoczność). Najczęściej wybierane kuracje dermatologiczne, dzięki którym możliwe jest niemalże całkowite usunięcie tego typu zmian skórnych to przede wszystkim mezoterapia, laseroterapia, mikrodermabrazja oraz peelingi chemiczne. Bardzo często zabiegi te stosuje się także w różnych kombinacjach. Warto pamiętać, że skuteczność specjalistycznej terapii zależy od liczby oraz wielkości rozstępów i wymaga serii od 3 do nawet 10 powtórzeń.

Domowe sposoby na rozstępy

Domowe metody radzenia sobie z rozstępami nie sprawią, że zmiany te znikną całkowicie. Mogą jednak znacząco zredukować ich widoczność. Poza tym są również bezpieczne i niedrogie. Domową kurację możemy rozpocząć też bezpośrednio po porodzie. W walce z rozstępami doskonale sprawdzi się przede wszystkim oliwa z oliwek, sok z cytryny oraz witamina E w kapsułkach. To składniki, z których przygotujemy peeling cukrowy lub kawowy, niezbędny w celu pobudzenia krążenia krwi oraz zwiększenia wchłanialności kolejnych naturalnych preparatów. Po wykonaniu masażu, skórę dotkniętą problemem należy natłuścić - najlepiej olejem roślinnym lub masłem shea. Rozstępy warto nacierać także rozjaśniającym sokiem z cytryny, łagodzącym żelem z aloesu, a nawet surowym ziemniakiem, który pobudza regenerację naskórka. Warto pamiętać, że walka z bliznami nie będzie skazana na porażkę, jeśli rozpoczniemy ją jeszcze wtedy, kiedy mają one czerwony, różowy lub fioletowy kolor.

Komentarze:

Rozstępy w ciąży - jak im zapobiegać i co robić, kiedy jednak się pojawią?