Depresja poporodowa - kogo dotyczy depresja poporodowa i jak sobie z nią radzić?

Depresja poporodowa - kogo dotyczy depresja poporodowa i jak sobie z nią radzić?

Urodzenie dziecka to jedna z najpiękniejszych chwil w życiu. Jednocześnie to ogromna zmiana dla kobiety. Nieprzespane noce, nauka karmienia piersią, wahania hormonów, ciągła opieka nad maluszkiem - to tylko część powodów, dla których kobiety po porodzie czują się zmęczone i zagubione. W niektórych przypadkach złe samopoczucie może przemienić się w depresję poporodową. Oficjalnie mówi się, że ten problem dotyczy jednej na osiem kobiet. W tym artykule pomożemy Ci zrozumieć przyczyny depresji poporodowej, poznać jej objawy, a także sposoby leczenia.

Depresja poporodowa czy baby blues?

Wiele osób myli depresję poporodową ze zwykłym baby blues, które dotyka większości kobiet po porodzie. Nie ma co ukrywać: opieka nad noworodkiem, kiedy kobieta jest zmęczona i obolała po porodzie, to duże wyzwanie. Złe samopoczucie i płacz to normalne objawy, które określa się jako baby blues. W tym przypadku mamy do czynienia ze stanem przejściowym, który trwa do około dwóch tygodni. Ważne, aby umieć odróżnić go od depresji poporodowej.

Skąd bierze się depresja poporodowa?

Na depresję poporodową może składać się wiele czynników. Poniżej podajemy najczęstsze przyczyny:

  • Komplikacje okołoporodowe, a także problemy ze zdrowiem matki i maluszka znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia depresji.
  • Każda matka chce sprostać nowej roli najlepiej jak potrafi. Problemy z karmieniem piersią, kolki i płacz niemowlęcia - to wszystko może znacznie obniżyć nastrój matki i negatywnie wpłynąć na jej poczucie wartości.
  • Jeśli kobieta jest zdana na siebie, bez wsparcia rodziny, bardzo ciężko jest się odnaleźć w nowej sytuacji.
  • Duże znaczenie ma również to, czy ciąża była planowana, czy nie.
  • Jeśli przechodziłaś depresję poporodową w poprzedniej ciąży, istnieje duża szansa, że problem powróci po kolejnym porodzie.

Jak rozpoznać u siebie objawy depresji poporodowej?

W sytuacji, kiedy złe samopoczucie trwa już kilka tygodni i nie widać poprawy, to najwyższy czas, aby udać się do specjalisty. Możesz zgłosić się od razu do psychiatry albo psychoterapeuty. Jeśli masz problem z oceną, czy problem depresji może dotyczyć Ciebie, sprawdź czy posiadasz następujące objawy:

  • Nieustanie obwiniasz się o wszystkie problemy z dzieckiem.
  • Masz poczucie, że jesteś złą matką i nie radzisz sobie z opieką nad dzieckiem.
  • Masz problemy ze snem, jesteś ciągle zmęczona i nie masz siły wstać z łóżka.
  • Straciłaś apetyt lub nadmiernie "zajadasz" swoje problemy.
  • Czujesz smutek i zdenerwowanie przez większość dnia.
  • Masz problemy z wypełnianiem obowiązków. Czujesz, że nie potrafisz zrobić nic, tak jak trzeba.
  • Nic Cię nie cieszy, ani nie interesuje.
  • Masz poczucie, że Twoje życie się skończyło i już nigdy nie będziesz szczęśliwa.
  • Bardzo często odczuwasz nieuzasadniony lęk związany z różnymi sytuacjami z dzieckiem.
Pamiętaj, że nie musisz odczuwać wszystkich powyższych objawów - to wciąż może być depresja. Jeśli natomiast doświadczasz nasilanie tych objawów, utratę kontroli sytuacji, a nawet halucynacje, to najwyższy czas na pilną wizytę u psychiatry.

Jak wygląda leczenie depresji poporodowej?

Nieleczona depresja może ciągnąć się miesiącami, latami, a nawet prowadzić do niebezpiecznych zachowań zagrażających życiu matki i dziecka. Dlatego jeśli zauważysz objawy choroby u siebie lub kogoś bliskiego, nie zwlekaj. Jak najszybciej umów wizytę u specjalisty. 

 O sposobie leczenia depresji poporodowej decyduje psychiatra. Lekarz odbędzie z Tobą rozmowę, przeprowadzi niezbędne testy i na tej podstawie podejmie najlepszą decyzję dla Twojego zdrowia. Prawdopodobnie będziesz musiała wykonać jeszcze dodatkowe badania, które wykluczą np. choroby tarczycy. Czasem lekarz zaleca samą psychoterapię, ale w większości wypadków trzeba wdrożyć leczenie farmakologiczne. 

Leki przeciwdepresyjne przenikają do mleka matki, dlatego terapia musi być szczegółowo przemyślana. Psychiatra dobiera najlepszą dawkę, która pomoże kobiecie, a jednocześnie nie zagrozi dziecku. Lekarz ocenia skuteczność leczenia po kilku tygodniach. Każdy przypadek jest inny, jednak najczęściej depresja poporodowa ustępuje po około pół roku. Jeśli tak się nie stanie, nie obawiaj się - psychiatra poprowadzi Twoje leczenie, aż do ustąpienia choroby.

Komentarze:

Depresja poporodowa - kogo dotyczy depresja poporodowa i jak sobie z nią radzić?