Poznaj leki przeciwcukrzycowe, które zwalczają głód węglowodanów
O ile nie jesteś nadczłowiekiem, który potrafi oprzeć się pokusie słodkich przekąsek i węglowodanów, radzenie sobie z cukrzycą nie jest łatwe. Możesz mieć ciągłą ochotę na słodkie, bogate w skrobię produkty i trudno jest Ci ich unikać. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją leki, które mogą pomóc w ograniczeniu łaknienia węglowodanów. Istnieje wiele różnych rodzajów leków na cukrzycę.
Niektóre pomagają kontrolować poziom cukru we krwi, podczas gdy inne leczą takie objawy, jak częste oddawanie moczu lub nadmierne pragnienie. W przypadku cukrzycy typu 2 organizm albo nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny, albo jest odporny na jej działanie. Utrudnia to przekształcanie cukrów pochodzących z diety w energię, a jednocześnie powoduje, że w krwiobiegu pozostaje nadmiar glukozy. W rezultacie możesz odczuwać częste i intensywne pragnienie spożywania słodyczy i węglowodanów - zwłaszcza bez żadnego ostrzeżenia (lub przygotowania). Na szczęście istnieje kilka leków (np. Ozempic), które mogą zmniejszyć te zachcianki i zapobiec przyszłym zaostrzeniom łaknienia węglowodanów. Sprawdź ich nazwy i zastosowanie.
Ozempic
Ozempic cena jest lekiem złożonym stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2. Jego działanie polega na obniżaniu poziomu cukru we krwi poprzez zwiększanie ilości insuliny wytwarzanej przez organizm. Stosuje się go jako uzupełnienie diety i ćwiczeń fizycznych. Zalecana dawka leku Ozempic to 100 mg przyjmowane raz na dobę z jedzeniem. Osoby z cukrzycą przyjmujące lek Ozempic powinny regularnie badać stężenie cukru we krwi i w razie potrzeby dostosować swój plan posiłków.
Januvia
Januvia jest doustnym lekiem stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2. Jego działanie polega na obniżaniu poziomu cukru we krwi u dorosłych. Stosuje się go jako uzupełnienie diety i ćwiczeń fizycznych. Zalecana dawka leku Januvia to 100 mg przyjmowana raz na dobę z jedzeniem.
Victoza
Victoza jest lekiem stosowanym do kontroli poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2. Jest on również stosowany w leczeniu osób z cukrzycą typu 1, u których kontrola poziomu glukozy jest słaba pomimo przyjmowania insuliny. Victoza działa podobnie jak Ozempic. Zaecana dawka leku Victoza to 6 lub 12 mg przyjmowane raz na dobę z jedzeniem.
Byetta
Byetta jest lekiem stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2. Jego działanie polega na obniżaniu poziomu cukru we krwi poprzez stymulowanie uwalniania insuliny przez własny organizm. Trzeba pamiętać, że przy stosowaniu leku Byetta należy zadbać o prawidłowe uzupełnienie diety i odpowiedni zestaw ćwiczeń fizycznych. Zalecana dawka leku Byetta to 5 mg przyjmowana dwa razy na dobę podczas posiłków.
Który z nich wybrać?
Jeśli chodzi o zmniejszenie łaknienia węglowodanów, najważniejszą rzeczą jest wybranie leku odpowiedniego do sytuacji. Każdy rodzaj leku na cukrzycę ma swoje wady i zalety. Niektóre z nich mają ograniczone skutki uboczne, podczas gdy inne powodują poważne i długotrwałe powikłania. Niektóre z nich są bardziej skuteczne w leczeniu objawów cukrzycy, podczas gdy inne są bardziej skuteczne w leczeniu przyczyn leżących u jej podłoża. Dlatego ważne jest, aby omówić swoje możliwości z lekarzem. Może on pomóc w wyborze odpowiedniego leku przeciwcukrzycowego dla danej sytuacji.
Poprzedni artykuł
Dysleksja rozwojowa – przyczyny, objawy i typy dysleksjiNastępny artykuł
Pierniczki - prezent od serca
Poznaj leki przeciwcukrzycowe, które zwalczają głód węglowodanów