Pierwsze dni z nowonarodzonym dzieckiem – opieka nad maleństwem, regeneracja mamy oraz kwestie formalne

Pierwsze dni z nowonarodzonym dzieckiem – opieka nad maleństwem, regeneracja mamy oraz kwestie formalne

Narodziny dziecka to ważne wydarzenie w życiu całej rodziny, które niesie za sobą mnóstwo wspaniałych emocji i nowych doświadczeń. To również moment załatwiania ważnych formalności związanych z przyjściem na świat maluszka oraz czas, kiedy organizm mamy potrzebuje szczególnej troski i opieki, by móc powrócić do pełnej sprawności po ciąży i trudach porodu. Sprawdź, jak wyglądają pierwsze dni z noworodkiem oraz dowiedz się, jakie formalności czekają Was po porodzie.

Pierwsze dni z noworodkiem – pobyt w szpitalu po porodzie

Kiedy na świat przychodzi dziecko, całe dotychczasowe życie świeżo upieczonych rodziców zmienia się o 180 stopni. Pierwsze dni życia maluszek wraz z mamą spędza w szpitalu, na oddziale położniczym. Zdrowy, donoszony noworodek może pozostawać z mamą przez całą dobę, dzięki czemu kobieta ma stały kontakt z dzieckiem i od samego początku jest w stanie odkrywać jego potrzeby i na nie reagować.

Stała obecność wykwalifikowanego personelu medycznego jest dużym ułatwieniem w pierwszych dobach po porodzie – rodzice mogą liczyć na instruktaż i pomoc przy wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych, zadać nurtujące ich pytania oraz otrzymać wskazówki np. co do sposobu karmienia maluszka. Zmęczona porodem mama może poprosić o zabranie dziecka na noc na oddział noworodkowy, by móc zregenerować się i odpocząć. Niektóre szpitale oferują też kobietom możliwość bezpłatnego skorzystania z porady doradcy laktacyjnego, psychologa oraz fizjoterapeuty.

Pobyt w szpitalu po porodzie zwykle trwa 2-3 dni. Jeśli zarówno mama, jak i dziecko są zdrowi oraz czują się dobrze, lekarz może zdecydować o wypisaniu ich do domu już po 2 dobach (nawet po porodzie przez cc). W niektórych sytuacjach pobyt w szpitalu może się przedłużyć. Zwykle ma to miejsce w przypadku powikłań poporodowych u mamy, nasilonej żółtaczki u maluszka albo porodu przed terminem.

Karmienie piersią noworodka – początki laktacji po porodzie

Pobyt w szpitalu i pierwsze dni w domu to również początki laktacji oraz nauka prawidłowego przystawiania dziecka do piersi. Gruczoły piersiowe zaczynają wzmożoną produkcję mleka od razu po narodzinach maluszka. Początkowo są to niewielkie ilości siary – cennego pierwszego pokarmu mamy, który jest bogaty w wiele ważnych dla zdrowia dziecka składników. Dopiero po kilku dniach siara zamienia się w mleko przejściowe – dochodzi wtedy do tzw. nawału mlecznego, który jest jednym z naturalnych etapów laktacji i ma na celu dostosowanie ilości wytwarzanego mleka do potrzeb maluszka.

Początkowe próby karmienia piersią mogą być trudne, zwłaszcza kiedy urodziłaś swoje pierwsze dziecko. Jeśli czujesz się zagubiona, masz trudności z przystawieniem dziecka, obolałe brodawki albo martwisz się, że Twoje dziecko się nie najada, poproś o pomoc położną lub doradcę laktacyjnego. Warto skorzystać z takiego „instruktażu” karmienia piersią jeszcze podczas pobytu w szpitalu, a po powrocie do domu wszystkie trudności konsultować z położną środowiskową, która będzie regularnie odwiedzała Ciebie i dziecko w pierwszych tygodniach jego życia.

Regeneracja po narodzinach dziecka – pamiętaj o odpoczynku!

Po porodzie cała uwaga otoczenia skupia się zwykle na noworodku i jego potrzebach. Nie zapominajmy jednak, że w okresie połogu ważne jest też zaspokojenie potrzeb świeżo upieczonej mamy. Jej ciało wykonało ogromny wysiłek – przez 9 miesięcy było domem dla rozwijającego się dziecka, a następnie wydało je na świat, dlatego potrzebuje teraz szczególnej troski.

Co możesz zrobić dla siebie w połogu? Oto nasze podpowiedzi:

  • poproś tatę maluszka o przejęcie większości obowiązków związanych z pielęgnacją dziecka, np. przewijanie, przebieranie, kąpiel, byś mogła w tym czasie odpoczywać  
  • dbaj o zdrową, zbilansowaną dietę – Twój organizm potrzebuje teraz energii, witamin, minerałów i innych składników odżywczych, które pomogą mu w regeneracji po porodzie
  • po porodzie nocne pobudki na karmienie bywają bardzo męczące, dlatego odpoczywaj i śpij wtedy, kiedy śpi dziecko jeśli rodzina lub znajomi oferują pomoc – nie odmawiaj! Możesz poprosić ich np. o zrobienie zakupów, przygotowanie obiadu lub załatwienie drobnych spraw, na które nie masz teraz siły.

Formalności po porodzie, o których musisz pamiętać

Po porodzie czeka Was nie tylko radość z pierwszych wspólnych chwil i ciągłe uczenie się siebie nawzajem, ale też załatwienie kilku bardziej „przyziemnych” spraw. Jak tylko wspólnie zdecydujecie o wyborze imienia dla maluszka, powinniście zgłosić jego narodziny w Urzędzie Stanu Cywilnego. Dawniej, kiedy konieczna była wizyta w urzędzie, ten obowiązek zwykle spoczywał na tacie. Teraz można załatwić tę sprawę również przez Internet, co jest wygodna formą, dostępną dla obojga rodziców. Na zgłoszenie macie 21 dni od urodzenia się dziecka – warto o tym pamiętać, bo w przeciwnym razie urzędnik sam wybierze imię dla Waszego malucha i go zarejestruje!

Po rejestracji dziecka otrzymacie odpis skrócony aktu urodzenia i potwierdzenie nadania mu numeru PESEL. Od tego momentu macie 7 dni na zgłoszenie dziecka do ZUS, by zostało objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. Odpis aktu urodzenia maluszka należy natomiast przedstawić pracodawcom obojga rodziców. Dzięki temu mama ma możliwość skorzystania z urlopu macierzyńskiego, a tata – z 2-dniowego urlopu okolicznościowego i 14-dniowego urlopu ojcowskiego.

Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski – czy i kiedy go złożyć?

Z punktu widzenia mamy, jedną z najważniejszych formalności po narodzinach dziecka jest zapewnienie sobie możliwości skorzystania z urlopu macierzyńskiego. Jeśli chcesz wykorzystać tylko urlop macierzyński, nie musisz składać specjalnego wniosku. Twojemu pracodawcy wystarczy sam skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. Inaczej jest w przypadku chęci wykorzystania urlopu rodzicielskiego zaraz po urlopie macierzyńskim – wtedy, razem z odpisem aktu urodzenia, w terminie 21 dni od porodu musisz przedstawić pracodawcy wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski.

Ile trwa urlop macierzyński? Sam urlop macierzyński przysługujący po urodzeniu 1 dziecka trwa 20 tygodni. W przypadku bliźniaków jest to już 31 tygodni, trojaczków – 33 tygodnie, a czworaczków – 35. Jeśli postanowisz wykorzystać na raz urlop macierzyński i rodzicielski, będziesz mogła spędzić z maluszkiem łącznie 52 tygodnie.

Część urlopu macierzyńskiego możesz oddać tacie dziecka. Urlop rodzicielski natomiast możecie podzielić między siebie, wykorzystać w częściach, a nawet zdecydować, że skorzysta z niego tylko tata, a mama wróci do pracy. Sprawdź,  jak skorzystać z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego oraz innych uprawnień związanych z narodzinami dziecka.

Komentarze:

Pierwsze dni z nowonarodzonym dzieckiem – opieka nad maleństwem, regeneracja mamy oraz kwestie formalne