Jaki fotelik samochodowy wybrać dla swojego dziecka?
Zakup fotelika samochodowego dla dziecka wielu rodziców stawia przed wieloma pytaniami i niezrozumiałymi kwestiami, które mogą zaburzać obraz sytuacji. Wielość dostępnych na rynku modeli i zachęcające reklamy nie ułatwiają zadania. A do tego tematu należy podejść na chłodno, opierając się na faktach oraz sprawdzonych testach jakości i bezpieczeństwa. Jaki fotelik samochodowy wybrać, aby nie zawieźć się już po wyjściu z dzieckiem ze szpitala? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania, jak dobrać fotelik do wieku dziecka, czym kierować się przy wyborze oraz czy warto brać pod uwagę fotelik używany.
Jakie rodzaje fotelików możemy wyróżnić?
Dziecko musi jeździć w foteliku samochodowym do momentu osiągnięcia 150 cm wzrostu. Rodzaje tych fotelików różnią się ze sobą ze względu na 3 czynniki: wzrost, wagę oraz wiek dziecka. Spośród różnych klasyfikacji najczęściej spotykany podział to:
· Grupa 0 (wiek 0+, waga 0-13 kg) to foteliki od pierwszych dni życia malucha. Dziecko podróżuje nim już w drodze ze szpitala i może w nim jeździć do około 13 kg wagi. Ten fotelik charakteryzuje się ustawieniem tyłem do kierunku jazdy. Dzięki temu jest on chroniony przed ewentualnymi uszkodzeniami ciała podczas wypadku. Zazwyczaj taki pierwszy fotelik jest dołączony do zestawu z wózkiem. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania fotelika.
· Grupa I (wiek 3-4 latka, waga 9-18 kg) to następny fotelik, w którym dziecko eksploruje świat. Jest on fotelikiem tzw. przejściowym, ponieważ dziecko spędza w nim maksymalnie 2 lata życia. W zależności od modelu może być on ustawionym przodem lub tyłem do kierunku jazdy, że dziecko 3-4 letnie jest wyższe od noworodka, a dodatkowo chce zazwyczaj wszystko widzieć. Dlatego raczej stawiajmy na foteliki ustawione przodem, żeby podróż dla każdego pasażera była komfortowa.
· Grupa II (waga 15-26 kg) w zależności od rozwoju i wieku dziecka, można zaopatrzyć się w kolejny fotelik. Tu sprawa jest już całkowicie indywidualna, ponieważ zmiana zależy od tego, jak dziecko rośnie. Jeśli widzisz, że w tym dla 4-5 latków zaczyna się już powoli nie mieścić, raczej pomyśl o nowym foteliku. Co więcej, ten kolejny model nie będzie już miał tylu zabezpieczeń na główkę dziecka, a maluch w nim będzie się czuł swobodniej.
· Grupa III (waga 22-26) tutaj rozpiętość też jest spora. Dokładnie tak jak w poprzednim przypadku wszystko zależy od indywidualnych cech dziecka. Kolejny aspekt, dokładnie tak jak w modelu poprzednim, pasy nie są już pięciopunktowe, a dziecko zabezpiecza się pasami samochodowymi. To duża zmiana jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jednak jest to uzasadnione ruchliwością tych starszych dzieci podczas jazdy.
Czym kierować się przy wyborze fotelika?
W zależności od marki fotelików, ten podział może się nieco różnić. Warto więc zapoznać się ze specyfikacją każdej marki, z podziałem, który twoim zdaniem będzie bardziej odpowiadał twojemu dziecku. Dodatkowo zwróć uwagę na te najważniejsze aspekty czyli wiek, wagę i wzrost dziecka.
Obecnie praktycznie każdy samochód posiada system ISOFIKS, który ma na celu bezpieczne wpięcie fotelika, bez owijania go pasami. Nowoczesne foteliki są przystosowane właśnie do tego systemu, dlatego warto zaopatrzyć swoje dziecko właśnie w taki model. To najbezpieczniejsza opcja, która w wielu przypadkach chroni dziecko przed uszczerbkiem na zdrowiu. Zaawansowana technologia i doskonałe wykonanie systemu ISOFIKS w samochodach to gwarancja bezpieczeństwa dla twojego malucha.
Przy wyborze fotelika zwróć uwagę na atesty i zaawansowane testy bezpieczeństwa. To one pozawalają ocenić, jak bezpieczny będzie dany model podczas wypadku i czy rzeczywiście uchroni zdrowie i życie dziecka. Przedstawimy Wam najlepsze foteliki samochodowe, jeśli chodzi o jakość i bezpieczeństwo:
Maxi-Cosi Citi 0-13 kg
Caretero Combo 0-18 kg
Chicco Universe Fix 9-36 kg
Maxi Cosi KorePRO 15-36 kg
Lionelo Sander 0-36 kg
BabySafe Labrador 0-36 kg
Mogliście zauważyć w tym zestawieniu, że fotelik w przedziale wagowym 0-36 kg to dość duża rozpiętość. Jest to propozycja bardzo ekonomiczna, ponieważ ten fotelik rośnie praktycznie razem z dzieckiem i nie ma potrzeby ciągłego go wymieniania. Oczywiście ma to związek z wygórowaną ceną za taki model, jednak w ogólnym rozrachunku jest opłacalny.
Nowy czy używany – jaki fotelik samochodowy kupić?
Kupując fotelik samochodowy, niezależnie czy jest on używany czy nowy, trzeba zwracać uwagę na jego parametry, dane techniczne i wszystkie aspekty związane z przewożeniem w nim dziecka. To, czy używany fotelik ma zabrudzenia czy plamy nie jest znaczące. Kwestia higieny jest mało istotna. Można go po prostu wyprać. Problem pojawia się wtedy, jeśli kupujesz fotelik od zupełnie nieznanej osoby i nie wiesz, czy brał on udział w wypadku, czy też nie.
Fotelik powypadkowy – czy nadaje się do użytku?
Kupno fotelika używanego od osoby całkowicie nieznanej jest pewnego rodzaju ryzykiem. Nie wiemy, czy ta osoba sprzedaje fotelik, bo jej dziecko wyrosło z niego, czy np. bo fotelik brał udział w wypadku. Ta kwestia jest delikatna i niezwykle istotna. Bowiem fotelik, który brał udział w wypadku, a nawet niewielkiej stłuczce, nie nadaje się do ponownego użycia. Nawet, jeśli nie widać na nim po tym choćby rysy, jego konstrukcja może być zagrożona. W związku z tym przy kolejnej podróży może w nagłej sytuacji nie spełnić swojej funkcji bezpieczeństwa. Przypuszczalnie może być w nim uszkodzony system ISOFIKS lub inny podzespół odpowiedzialny za ochronę zdrowia i życia dziecka. Z całą stanowczością nie należy tak ryzykować! Dlatego na pytanie, jaki fotelik samochodowy wybrać i czy może być on używany mówimy tak, ale tylko od znanej nam, zaufanej osoby.
Poprzedni artykuł
Zielone i białe szkoły – kiedy i jak zorganizować wyjazd?
Jaki fotelik samochodowy wybrać dla swojego dziecka?