Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Dla wielu kobiet karmienie dziecka piersią to najpiękniejsza czynność w ciągu pierwszych miesięcy rodzicielstwa. Świeżo upieczone mamy opisują to jako wyjątkową więź z dzieckiem, która jest możliwa do nawiązania tylko podczas karmienia. Do tego przytulanie i bliskość powodują, że wszystkie troski odchodzą na bok, a maluch się uspokaja. Lecz co zrobić, kiedy już chcesz odstawić dziecko od karmienia piersią? W którym momencie i jak to zrobić, podpowiadamy w artykule!

Sen dziecka

Czy wiesz, że karmienie piersią ma bezpośredni wpływ na sen dziecka? Twój pokarm jest najbardziej wartościowy w składniki odżywcze i przeciwciała, które chronią odporność malucha. Nic więc dziwnego, że karmiąc dziecko piersią, jest ono bardziej odporne na bakterie i wirusy. Swoim pokarmem dajesz mu prawdziwą barierę ochronną, której żadne witaminy, mleko i probiotyki, nie są w stanie zastąpić. Jeśli dziecko czuje, że wszystkie składniki odżywcze dotarły do jego organizmu, a sam brzuszek jest dostatecznie najedzony, może spokojnie zasnąć na kilka godzin, aż do kolejnego posiłku. To wpływa na jego spokojny, efektywny sen. Jeśli dziecko jest wypoczęte, w ciągu dnia jest radosne, żwawe i obserwuje świat bez niepokojów. Karmienie piersią nie może być jednak wieczne. U niektórych mam pokarm może zanikać sam nawet już kilka miesięcy od rozpoczęcia karmienia. Widocznie organizm jest w stanie tylko tyle wyprodukować. Inne mamy mogą karmić długie miesiące, a pokarmu jakby przybywało. Jak więc odstawić dziecko od piersi i skąd wiedzieć, że to już ten czas?

Jak zatrzymać laktację?

Laktacja, czyli wytwarzanie pokarmu w piersiach kobiety tuż po porodzie, to naturalny proces. Skąd więc wiedzieć, że już czas odstawić malucha od pokarmu? Przede wszystkim wtedy, gdy będziesz widzieć, że jest go coraz mniej, a dziecko nie najada się dostatecznie. Może to skutkować częstym budzeniem się w nocy, niepokojem i nerwami skierowanymi wprost do (uwaga!) Twoich piersi. Jak zatrzymać laktację? Po prostu przestać karmić dziecko. Im mniej będziesz przystawiać dziecko do piersi, tym bardziej pokarm będzie zanikał, aż w końcu przestanie być wytwarzany. 

Jednak na początku może pojawić się problem, że pokarm dalej będzie się wytwarzał, mimo całkowitego odstawienia malucha. Nie możesz gromadzić nadmiaru pokarmu w piersiach, bo może dojść do zapalenia kanalików i poważnych powikłań, związanych z dużym bólem i stanem zapalnym. Dlatego, kiedy już odstawisz dziecko od piersi, a pokarm dalej będzie się gromadził, upuszczaj go delikatnie za pomocą laktatora. Rób to jednak bardzo powoli i w małych ilościach, aby organizm nie dostał błędnej informacji, że karmisz. Aby wspomóc zatrzymanie laktacji możesz także pić napar z szałwii. Ona działa hamująco na wytwarzanie pokarmu. Nie przesadzaj jednak z jej ilością, wszystko rób precyzyjnie i mądrze. 

Jeśli te metody nie będą przynosiły rezultatów, możesz poprosić lekarza ginekologa o przepisanie leków, hamujących laktację. Zatrzymują one produkcję prolaktyny, a w rezultacie także pokarmu.

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Odstawienie dziecka od piersi to nie lada wyzwanie nie tylko dla mamy, ale także dla malucha. Wchodzi on bowiem w tym momencie w okres swojego życia, kiedy jedna z niewidzialnych nici, łącząca go z mamą, zostaje bezpowrotnie odcięta. Jego organizm także musi mieć czas, aby przyzwyczaić się do zmiany i nowych warunków, a przede wszystkim nowego pokarmu. 

Każdy rodzic inaczej rozszerza dietę swojego dziecka. Niektórzy przechodzą na mleko modyfikowane, dostosowane do wieku, inni zaś zaczynają przygodę z warzywami i owocami. Zależne jest to przede wszystkim od wieku dziecka, w którym zostało odstawione od piersi. 

Nie możesz jednak pewnego dnia postanowić sobie, że odstawiasz dziecko i robisz to nagle. Maluch nie będzie wiedział o co chodzi, a jego frustracja osiągnie apogeum. Za to Ty będziesz najbardziej niewyspaną kobietą na Ziemi. Dlatego odstawiaj malucha sukcesywnie. Pierwszej nocy nakarm go o jeden raz mniej niż zwykle i z każdą nocą ograniczaj powoli ilość karmienia. Nie wywołasz szoku u dziecka, tylko pomalutku przyzwyczaisz go, że Twoja pierś to nie sposób na usypianie. Zamiast przystawiać dziecko do karmienia, napajaj go w nocy wodą z butelki. To będzie mu przypominało o karmieniu, a woda będzie go odpowiednio nawadniać. Zobaczysz, że to, co przerażało Cię od początku bycia mamą, po kilku dniach okaże się być wprowadzeniem do kolejnego etapu życia Twojego dziecka.

Komentarze:

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?