Pierwsza pomoc dla dzieci
Jeśli masz dziecko, to nieustannie martwisz się o jego zdrowie i życie. Choćby małe skaleczenie przyprawia Cię o zawrót głowy, nie mówiąc już o poważniejszych dolegliwościach. Ale kiedy dzieje się coś naprawdę, złego trzeba reagować natychmiast. Pierwsza pomoc dla dzieci to wiedza numer jeden, jaką każdy rodzic powinien posiadać. Niekiedy to reakcja mamy czy taty, w sytuacji zagrożenia, jest jedynym ratunkiem. Nie zawiedź swojego dziecka i dowiedz się wszystkiego o pierwszej pomocy!
Co to jest pierwsza pomoc?
Obowiązkiem każdego człowieka jest udzielenie pomocy osobie potrzebującej pomocy przedmedycznej. Nie każdy jednak wie, że jest to usankcjonowane odpowiednimi przepisami prawnymi. Mianowicie:
"Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażania siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3."
Kodeks karny art. 162
Dlatego kiedy widzisz osobę, która ewidentnie posiada objawy zagrażające życiu lub zdrowiu, nie ignoruj tego, nie odchodź. Co to jest pierwsza pomoc? To zespół czynności ratowniczych, które bezpośrednio ratują zdrowie i życie poszkodowanego, udzielonych tuż po zdarzeniu. Niezależnie od tego, czy jest to zasłabnięcie, wypadek czy jakakolwiek inna sytuacja, pierwsza pomoc udzielona przez świadków zdarzenia może uratować życie, do przyjazdu wykwalifikowanych służb ratowniczych.
Pierwsza pomoc dla dzieci
O ile osoby dorosłe taką pomoc zazwyczaj otrzymują, o tyle w przypadku ratowania dzieci towarzyszy strach. Świadkowie jakichkolwiek zdarzeń doświadczają blokady przed pomocą, ponieważ boją się, że mogą wyrządzić jeszcze większą krzywdę dziecku. Organizm małego człowieka jest mniej odporny i o wiele bardziej kruchy niż dorosłego. Dlatego uratowanie zdrowia bądź życia dziecka jest trudniejsze. Jeśli jesteś rodzicem musisz pamiętać o jednej, podstawowej zasadzie. Zawsze powinieneś mieć w pobliżu apteczkę pierwszej pomocy. Czy jest to dom, samochód czy wyjazd wakacyjny, nie może wokół Ciebie zabraknąć medykamentów ratujących zdrowie. Oczywiście w przypadku bardzo ciężkich obrażeń czy objawów dziecko powinno natychmiast być przewiezione do szpitala, lecz pierwsza pomoc polega właśnie na doraźnym leczeniu objawów. W Twojej apteczce nie może zabraknąć:
plastrów
- bandaża,
- nożyczek,
- gazy,
- rękawiczek gumowych,
- chusty trójkątnej,
- koca ratunkowego,
- maseczki do sztucznego oddychania.
To podstawowe wyposażenie Twojej apteczki pozwoli Ci na natychmiastowe działanie w przypadku zagrażającego zdarzenia. Zawsze staraj się zadbać o bezpieczeństwo poszkodowanego, ale także i swoje. Zachowaj sterylność podczas udzielania pierwszej pomocy. Jak wiadomo dzieci są z natury bardzo wrażliwe, dlatego w każdym przypadku staraj się zachować maksimum spokoju, nawet jeśli sytuacja jest krytyczna. Jeśli dziecko wystraszy się bardzo, może to doprowadzić do jeszcze gorszych powikłań. Nie jest wskazane dodatkowe narażanie go na nerwy.
Pierwsza pomoc: jak udzielić?
Zasady udzielania pierwszej pomocy dzieciom będą różnić się w zależności od sytuacji, jaka miała miejsce. Przewrócenie się, uraz głowy, złamania, krwotoki, rany cięte, oparzenia oraz zadławienia to tylko niektóre z częstych zdarzeń, które spotykają dzieci. Nic dziwnego, że rodzice panikują. Takie sytuacje naprawdę przyprawiają o dreszcze. Ale najważniejsze jest szybkie reagowanie! Jeśli tylko zauważysz niebezpieczeństwo, natychmiast wezwij służby ratownicze. Jeśli zdarzeniu przyglądają się inni ludzie, wyznacz konkretnie jedną osobę, aby wykonała telefon alarmowy. To pozwoli Ci zaoszczędzić czas i wykorzystać go na pomoc poszkodowanemu. Jeśli to Ty dzwonisz na pogotowie, podaj adres, wiek dziecka, objawy i krótki opis sytuacji, a następnie poproś o dokładny instruktaż, co masz robić, pozostając jednocześnie na linii z pogotowiem.
Pierwsza pomoc przy zadławieniu
Zadławienie to jedna z najczęstszych przyczyn wzywania pogotowia do dziecka. Kiedy dziecko przestaje oddychać, z pewnością coś utkwiło mu w drogach oddechowych i uniemożliwia swobodny przepływ powietrza. Należy niezwłocznie sprawdzić, czy można udrożnić drogi oddechowe, poprzez wyciągnięcie przedmiotu. Jeśli nie, należy postępować zgodnie z przyjętymi zasadami pierwszej pomocy w przypadku zadławienia. Niemowlę, które się zadławi, należy położyć na swojej dłoni na brzuszku tak, aby rączki i nóżki swobodnie zwisały po obu stronach przedramienia. Palce rąk należy ułożyć na otwartych ustach malucha, aby ułatwić wypadnięcie ciała obcego. Główka z tułowiem powinna być skierowana lekko w dół. Drugą ręką należy uderzać w plecy maluszka, nie za mocno, ale ruchem wymiatającym, aby to co zatyka drogi oddechowe, mogło swobodnie wypaść. Niekiedy pojawią się przy tym wymioty, ale to normalny objaw. Jeśli dziecko jest już większe i może swobodnie stać, a Ty widzisz, że się dławi, stań za nim, obejmij go w talii i pochyl do przodu. Umieść swoją pięść pomiędzy jego mostkiem a pępkiem, natomiast drugą dłonią złap pięść i uciskaj ku górze. Powtarzaj czynność aż do momentu, kiedy ciało obce wypadnie z dróg oddechowych. Jeśli jednak dziecko straciło przytomność, sprawdź oddech. W razie jego braku, przystąp do resuscytacji.
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa
W przypadku większych dzieci resuscytacja będzie wyglądała nieco inaczej niż w przypadku noworodka czy niemowlęcia. Resuscytacja krążeniowo- oddechowa to czynności mające na celu dostarczenie tlenu do mózgu. Polega na dwóch głównych działaniach: masażu serca oraz sztucznym oddychaniu. Większe dziecko ułóż na plecach, odchyl lekko głowę do tyłu, aby zapewnić lepszy przepływ powietrza. Przyłóż ucho do nosa i posłuchaj czy oddycha, jeśli nie, przystąp do resuscytacji. Polega ona na uciskaniu klatki piersiowej splecionymi dłońmi, w okolicy splotu słonecznego 30 razy. Później powinny nastąpić 2 wdechy. W przypadku noworodka uciski należy wykonać dwoma złączonymi palcami, aby nie uszkodzić żeber. Czynność należy powtarzać do momentu odzyskania oddechu przez poszkodowanego lub przyjazdu służb.
Złamania: pierwsza pomoc
Jeżeli podejrzewasz u dziecka złamanie którejś kończyny, co może objawiać się bolesnością, brakiem czucia, tuż po upadku bądź urazie, natychmiast musisz unieruchomić kończynę. Najlepiej przymocować ją bandażem do deski lub innego twardego i płaskiego przedmiotu i niezwłocznie udać się do lekarza. Jeśli nastąpi przy tym przerwanie powłok skórnych, czyli tzw. złamanie otwarte, najpierw zatamuj krwawienie, mocno uciskając na środek rany. Zabezpiecz to miejsce owijając je bandażem. Wraz z upływem krwi dziecko może słabnąć, dlatego jak najszybciej wezwij pomoc. Pamiętaj, że Twoje umiejętności i zachowanie tzw. zimnej krwi w takich sytuacjach, może uchronić dziecko przez tragicznymi konsekwencjami.
Następny artykuł
Wyprawka dla noworodka
Pierwsza pomoc dla dzieci