Kiedy pozytywny wynik testu nie oznacza ciąży, czyli ciąża pozamaciczna

Kiedy pozytywny wynik testu nie oznacza ciąży, czyli ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna, zwana także ciążą ektopową, to ciąża, podczas której zarodek nie zagnieżdża się w macicy, lecz poza nią - w jajowodzie, jajniku, jamie brzusznej lub w szyjce macicy. Zjawisko to dotyczy najczęściej kobiet pomiędzy 25. a 30. rokiem życia. Ciąża ektopowa jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia kobiety, dlatego jej wczesne rozpoznanie oraz leczenie to konieczność, która zapobiega ryzyku wystąpienia groźnych powikłań.

Ciąża pozamaciczna - przyczyny

Zdarza się, że przyczyny ciąży ektopowej nie da się wyjaśnić. Na pytanie kobiety o przyczynę nieprawidłowego zagnieżdżenia zarodka lekarz odpowiada wtedy krótkim: "Tak się zdarza". Najczęściej doprowadzają do tego zjawiska nieprawidłowości w obrębie jajowodów, które są skutkiem przebytych chorób, zabiegów chirurgicznych czy stanów zapalnych. Wystąpieniu ciąży pozamacicznej sprzyja zatem:

  • endometrioza, która prowadzi do wytworzenia zmian w na jajowodach, 
  • przerośnięta śluzówka macicy, która prowadzi do problemów z zajściem w ciążę oraz niewłaściwego zagnieżdżania zarodka, 
  • nieprawidłowo zbudowany jajowód lub macica 
  • na przykład zwężenie jajowodu lub przyrośnięcie jajowodu do jajnika, 
  • doświadczenie zapalenia przydatków, które prowadzi do wytworzenia zrostów.

Zrosty to jedna z najczęstszych przyczyn ciąży pozamacicznej. Pojawiają się one nie tylko wskutek zapalenia przydatków, ale także jako konsekwencja operacji jajowodów, torbieli jajnika czy przeżytej już ciąży pozamacicznej. Zrosty sprawiają, że wnętrze jajowodów zaczyna się zwężać, co prowadzi z kolei do niedrożności, której skutkiem jest brak możliwości przetransportowania zapłodnionego jajeczka do macicy.

Ciąża pozamaciczna - objawy

Pierwsze objawy ciąży pozamacicznej mogą dać o sobie znać już dwa miesiące po zapłodnieniu. Pierwszym z nich jest silny ból brzucha, bardzo często jednostronny, a także intensywne krwawienie z dróg rodnych. Objawom tym towarzyszą także poty, mdłości, wymioty i ogólne osłabienie organizmu. Jeśli dojdzie do pęknięcia ciąży pozamacicznej, kobieta może odczuwać ostry ból po jednej stronie brzucha, niekiedy promieniujący do przepony i barku. Pojawia się także bladość skóry oraz przyspieszone tętno, które jest reakcją na krwawienie wewnętrzne. W przypadku silnego krwotoku kobieta musi być bezzwłocznie operowana. Niekiedy konieczne jest także usunięcie całego jajowodu.

Ciąża pozamaciczna - kiedy się ujawnia?

Ciąża pozamaciczna, podobnie jak normalna ciąża, w pierwszej kolejności sprawia, że cykl miesiączkowy zostaje zatrzymany. Kobieta może wtedy domyślać się, że doszło do zapłodnienia i sięgnąć po test ciążowy, który najprawdopodobniej okaże się negatywny. Dzieje się tak dlatego, że chociaż ciąża ektopowa powoduje wzrost wykrywanego przez test domowy stężenia hormonu hCG, jest on znacznie niższy i może dać wynik pozytywny znacznie później niż w przypadku prawidłowo zagnieżdżonego zarodka. Co więcej, wynik testu w przypadku ciąży ektopowej jest pozytywny statystycznie jedynie w 50% przypadków. Dużo częściej wykrycie tego zjawiska za pomocą testu poprzedzają już inne objawy, czyli ból brzucha oraz krwawienie.

Ciąża pozamaciczna a betaHcg

Beta-hCG to hormon ciążowy, który wydziela się w organizmie po implantacji zapłodnionej komórki jajowej. Ponieważ test ciążowy opiera się na wykrywaniu właśnie tej substancji w moczu, w niektórych przypadkach ciąży pozamacicznej jego wynik może okazać się pozytywny. Właśnie dlatego bardziej rzetelnym badaniem potwierdzającym zdrową ciążę jest sprawdzenie stężenia beta-hCG we krwi. Już na tej podstawie możemy przypuszczać, że mamy do czynienia z nieprawidłowo zagnieżdżonym zarodkiem, ponieważ kobieta, która jest w stanie określić dokładną datę zapłodnienia, ma szansę porównać wynik swojego testu z normami odpowiednimi dla danego tygodnia ciąży. 

W przypadku ciąży pozamacicznej poziom hCG będzie znacznie niższy niż w przypadku ciąży zdrowej. Diagnoza, która daje 100% pewności powinna opierać się jednak na wykonaniu badania USG, które ujawni, czy zarodek znajduje się w macicy.

Ciąża pozamaciczna - czy można ją donosić?

Donoszenie ciąży pozamacicznej i urodzenie dziecka nie jest możliwe, a samo podtrzymywanie tego zjawiska i unikanie leczenia stanowi duże zagrożenie dla życia kobiety. Prawidłowa, zdrowa ciąża może rozwijać się wyłącznie w macicy, gdyż żadne inne miejsce nie jest w stanie zmieścić w sobie rozwijającej się komórki jajowej. Ponadto, tylko macica jest przystosowana do tego, aby dostarczać płodowi tlen oraz składniki odżywcze. Zarodek ulokowany w niewłaściwym miejscu zawsze jest skazany na obumarcie, a nieusunięta ciąża ektopowa prowadzi do groźnych powikłań, w tym między innymi pęknięcia jajowodu i silnego krwotoku wewnętrznego.

Komentarze:

Kiedy pozytywny wynik testu nie oznacza ciąży, czyli ciąża pozamaciczna