Pierwsze objawy ciąży: kiedy zrobić test ciążowy?

Pierwsze objawy ciąży: kiedy zrobić test ciążowy?

Zaczynasz odczuwać dziwne, niepokojące objawy w swoim organizmie lub opóźnia Ci się miesiączka? To może wskazywać na pierwsze symptomy ciąży. Jeśli chcesz wykonać domowy test ciążowy, ale nie miałaś z nim nigdy do czynienia, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Opowiadamy w nim, jak i kiedy zrobić test ciążowy, jak działa oraz czy może się mylić.

Objawy ciąży

Pierwszymi symptomami u kobiety, która jest w ciąży, są na pewno nudności, bóle piersi, senność i spadek energii. Oczywiście, nie każda kobieta ich doświadcza i nie wszystkie występują jednocześnie, lecz w większości odczuwa ona kilka z nich w trakcie całej ciąży. Poza tymi objawami ciąży, występują jeszcze: wahania nastroju, zaparcia i wzdęcia, częstomocz czy bóle brzucha. Większość z nich jest wzmożona w pierwszym trymestrze ciąży, natomiast senność może towarzyszyć kobiecie aż do samego porodu. Mówi się, że w ten sposób kobieta może odespać czas na zapas, kiedy pojawi się dziecko i będzie musiała być bardziej aktywna. Wszystkie te objawy są związane ze zmianami hormonalnymi, pojawiającymi się u kobiety już po zapłodnieniu.

Jak działa test ciążowy?

Zastanawiasz się, jak test ciążowy jest w stanie wykazać, że jesteś w ciąży? Są tak naprawdę cztery rodzaje testów ciążowych. Wszystkie opierają się na zasadzie wykrywania w moczu podwyższonego hormonu beta hCG. Jest to hormon, którego poziom wzrasta w ciągu kilku dni po zapłodnieniu. Zatem jak działa test ciążowy? W zależności od rodzaju testu, należy zaaplikować mocz w miejsce wrażliwe na ten hormon i cierpliwie poczekać na wynik. 

W przypadku testu płytkowego, które pokazuje jedną lub dwie kreski, pojedyncza oznacza brak ciąży, natomiast podwójna może wskazywać właśnie na odmienny stan. Tak samo jest w przypadku testu strumieniowego oraz paskowego. Różnią się one tylko kształtem i sposobem wskazania wyniku. Nieco inaczej zachowuje się test cyfrowy, który posiada cyfrowy wyświetlacz, wskazujący wynik. Pamiętaj jednak, że w przyrodzie zachodzą różnego rodzaju reakcje chemiczne, których działanie może sfałszować wyniki testu. Dlatego zawsze miej w zanadrzu co najmniej dwa testy, aby móc powtórzyć pierwszą próbę dla pewności.

Test ciążowy: cena

Najpopularniejsze, zwykłe testy ciążowe kosztują od niemal 5 do 15 zł. Inaczej jest jednak z testem cyfrowym, które koszt opiewa na około 25 zł. Nie chodzi tu zupełnie o skuteczność i wiarygodność testu, a bardziej o użycie technologii cyfrowej, która jest o wiele droższa. Staraj się przy wyborze testu nie kierować się ceną, skup się bardziej na informacji, który test najszybciej wykrywa podwyższony hormon beta hCG.

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Test ciążowy wskazuje podwyższony hormon dopiero po około 8 dniach od zapłodnienia. U każdej kobiety czułość testu na hormon będzie inna, więc niekiedy ta druga kreska może być ledwo widoczna. Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Na opakowaniach testów wyczytasz, aby test przeprowadzić po około 2 tygodniach od zapłodnienia. Wtedy będzie on najbardziej wiarygodny. Jednak dla pewności wykonaj go po prostu w pierwszym dniu planowanej miesiączki.

Kiedy zrobić test ciążowy: rano czy wieczorem?

Test ciążowy należy wykonać z rana, aby był najbardziej miarodajny. Mocz poranny zawiera bowiem hormon beta hCH w najwyższym stężeniu. Nawet przy zwykłym badaniu moczu, ten pobrany rano ma najbardziej wzmożone wskaźniki. Dlatego zrób test najlepiej zaraz po przebudzeniu.

Jak zrobić test ciążowy

Po wstaniu rano wyjmij test ciążowy z opakowania i zapoznaj się z ulotką. W zależności od rodzaju testu, wykonaj wszystkie kroki zgodnie z instrukcją. Na test płytkowy należy nanieść pipetką kilka kropel moczu. Test strumieniowy oraz cyfrowy należy umieścić pod strumieniem moczu, natomiast test paskowy trzeba umieścić w moczu do poziomu narysowanej miarki. Różne rodzaje testów wymagają innego czasu oczekiwania na wynik, dlatego przeczytaj dokładnie w ulotce, ile należy odczekać. Zazwyczaj jest to od kilku do kilkunastu minut.

Kiedy test ciążowy może się mylić?

Test ciążowy nie jest stuprocentowym potwierdzeniem zajścia w ciążę. Niekiedy różne czynniki wpływają na błędny wynik testu. Jeśli zrobisz go zbyt wcześnie, może on nie pokazać dodatniego wyniku, ponieważ wzrost hormonu nie uaktywnił się jeszcze na tyle. Niektóre testy mogą być także zbyt wyczulone na ten czynnik i pokażą ciążę pomimo, że jej nie ma. Dlatego warto po zrobieniu testu, kiedy objawy nie ustępują lub gdy wskazał on wynik dodatni, udać się do laboratorium i wykonać badanie krwi na obecność hormonu beta hCG. To najbardziej miarodajne i rzetelne badanie, jeśli chodzi o stwierdzenie ciąży.

Komentarze:

Pierwsze objawy ciąży: kiedy zrobić test ciążowy?