Pierwszy dzień w szkole – jak przygotować dziecko na nowe, życiowe wyzwanie?

Pierwszy dzień w szkole – jak przygotować dziecko na nowe, życiowe wyzwanie?

Nieubłaganie zbliża się druga połowa sierpnia – to czas, w którym narastają emocje, związane z pierwszym dniem w szkole. Dla pierwszaków to zupełnie nowe wyzwanie. Maluchy wówczas zadają sobie oraz rodzicom mnóstwo pytań na temat nowej roli. Dotyczą one zazwyczaj samego budynku, nauczycieli, zajęć, a także grupy rówieśniczej. Wraz z początkiem nowego etapu w życiu, w głowach dzieci pojawiają się wątpliwości, które rodzic powinien jak najszybciej rozwiać. Jak zatem przygotować dziecko na pierwszy dzień w szkole, aby nowe wyzwanie spodobało mu się od samego początku?

Ostatnie dni wakacji - przygotowanie do nowej roli ucznia

Wakacje to czas beztroski, podróży i dnie spędzone z rodziną. Wiele maluchów odwiedza wówczas dziadków, a także wyjeżdża wraz z rodzicami w najdalsze zakątki świata. Wakacyjna aura powoduje, że dzieci mają mnóstwo niespożytej energii – wreszcie mogą popływać w basenie, pobawić się na plaży, czy popluskać w jeziorze. Na myśl o codziennej rutynie reagują grymasem. Jak więc spowodować, żeby dzieci były podekscytowane nową szkołą? Przede wszystkim warto je pomału przygotowywać do nowej roli. Siedmiolatki potrafią już naprawdę sporo zrozumieć. Zabawa w szkołę pozwoli ukazać im, co tak naprawdę będzie się działo w pierwszej klasie. Środek sierpnia to również świetny czas na kompletowanie szkolnej wyprawki, którą dziecko powinno wybrać samodzielnie. Taka przyjemność z kupowania nowych rzeczy będzie powodowała, że maluch zechce jak najszybciej wypróbować zakupy w praktyce.

Czekanie na pierwszy dzień w szkole

Wraz z końcem wakacji, dziecko powinno pomału wchodzić w rytm dnia, obowiązujący od września. Dni są coraz krótsze, toteż nie będzie trudności z wyciągnięciem malucha z ogrodu. Stwórzcie sobie wieczorną rutynę, która pozwoli w naturalny sposób przyzwyczaić się dziecku do nowych obowiązków. Codzienne kładzenie spać o określonej porze stanie się wówczas dla pierwszaka czymś zupełnie naturalnym, a jednocześnie będzie się kojarzyło z nowym dniem szkoły nazajutrz. Warto także przygotować pokój nowego ucznia, w którym będzie chętnie się uczył i rozwiązywał zadania domowe. Biurko i odpowiednie krzesło to podstawa, która jest potrzebna uczniowi w każdym wieku. Warto też spakować całą wyprawkę do nowego plecaka, aby tornister był gotowy i tylko czekał na pierwszy dzień szkoły. Pod koniec wakacji można kilka razy pojechać w okolice szkoły, żeby pokazać maluchowi budynek z zewnątrz, a jeśli szkoła byłaby otwarta - wejść i na spokojnie obejrzeć ją od środka. To pozwoli dziecku stworzyć sobie zarys sytuacji i wyobrazić sobie pierwszy dzień w szkole. 

Nastawienie rodziców, a pierwszy dzień w szkole

Wielu rodziców tak bardzo cieszy się z nowego dnia szkoły, że zapomina o stresie towarzyszącym dziecku. Dlatego niech ten temat nie będzie w Waszym domu jedynym. Nie zapominajmy, że połowa sierpnia to jeszcze czas wakacji, więc korzystajcie z ostatnich dni. Z drugiej strony, nie traktujcie tematu szkoły jako tematu tabu i nie próbujcie wyciskać z ostatnich wolnych dni jak najwięcej atrakcji. Postarajcie się znaleźć jakiś balans pomiędzy ostatnimi dniami wakacji, a wizją nowego roku szkolnego. Niech maluch czerpie z atrakcji wakacyjnych, ale dyskretnie przypominajcie mu czasem, że niedługo zacznie się szkoła i nie będzie już tak dużo czasu na te wszystkie przyjemności. Warto zaznaczyć dziecku, że każdy uczeń na świecie kończy kiedyś okres wakacyjny i to całkowicie naturalna kolej rzeczy. Jednocześnie wielu rodziców nieświadomie demonizuje szkołę i sugeruje, że odbiera ona radość z życia i cały wolny czas. Dla dziecka słowa „niedługo skończą się te szaleństwa, zacznie się nauka i nie będzie czasu na nic” są absolutnym zaprzeczeniem wizji o wspaniałości placówki szkolnej. To dla maluchów przepis na niekończącą się naukę i brak czasu dla rówieśników. Nie przedstawiajmy szkoły w taki sposób, ponieważ dziecko po prostu zrazi się do roli ucznia.

Pierwszy dzień w szkole – rozpoczęcie roku szkolnego

Dzień, w którym rozpoczyna się nowy etap życia, jest dla dziecka niezwykle stresujący. Z pewnością dla rodziców także. Warto więc opowiedzieć dziecku przed wyjściem, co będzie się działo podczas tej uroczystości. Ogromnie ważne jest także pierwsze wrażenie, związane z nauczycielem. Jeśli dziecko poczuje sympatię do wychowawcy, spokojniej przebiegnie pierwszy dzień nauki. Warto także pokazać dziecku, że nawiązywanie nowych znajomości to nic strasznego. Mama lub tata mogą przedstawić się innemu rodzicowi ze wspólnej klasy, tym samym zachęcając dziecko do tego samego. Zaskarbienie sobie nowej znajomości pozwoli dziecku nieco odważniej przeżyć pierwszy dzień w szkole. Będzie ono wiedziało, że zna już co najmniej jedną osobę i nie będzie czuło się tak samotne. Wszystkie te porady służą oswojeniu się dziecka z nową rolą ucznia – mamy nadzieję, że w przypadku Waszego dziecka będzie dokładnie tak, jak opisaliśmy to w artykule. Życzymy powodzenia w Waszym nowym, życiowym etapie!

Komentarze:

Pierwszy dzień w szkole – jak przygotować dziecko na nowe, życiowe wyzwanie?