Matematyka na co dzień - jak pokazać dziecku, że matematyka towarzyszy nam każdego dnia?

Matematyka na co dzień - jak pokazać dziecku, że matematyka towarzyszy nam każdego dnia?

Matematyka to jeden z trudniejszych szkolnych przedmiotów. Dzieci często odnoszą się krytycznie do wielu jej zagadnień, twierdząc, że wiedza matematyczna nie ma zastosowania w życiu codziennym. Tymczasem matematyka towarzyszy nam każdego dnia i warto pokazywać to nawet najmłodszym maluchom, które dopiero zaczynają uczyć się liczenia. W jaki sposób możemy wprowadzić dziecko w świat liczb i rachunków, wykorzystując przedmioty codziennego użytku?

Matematyka na co dzień - nauka liczenia

Maluchy uwielbiają liczenie. Często potrafią policzyć do dziesięciu, jeszcze zanim pójdą do przedszkola. O cyferkach dowiadują się podczas słuchania piosenek czy oglądania bajek. Nierzadko nawet dwu-, trzy letnie dziecko jest w stanie policzyć swoje paluszki, zabawki czy stopnie na klatce schodowej w drodze do domu. W tym samym czasie maluch bardzo interesuje się także otaczającym go światem. Przedmioty, takie jak kamyki, kasztany, liście, kwiaty czy szyszki mogą okazać się zatem bardzo przydatne podczas rozwijania posiadanych już umiejętności liczenia. Maluch może zebrać je podczas spaceru, a w domu układać je w stosy, segregować, zliczać czy nawet poznawać z ich pomocą najprostsze przykłady dodawania i odejmowania. Rodzic uczestniczący w takiej zabawie powinien starać się stymulować procesy myślowe dziecka, prosząc na przykład o podanie określonej liczby kamyczków lub położenie ich po lewej, bądź prawej stronie.

Matematyka na co dzień a porównywanie długości

Porównywanie długości to nauka i zabawa dla nieco starszych maluchów, uczy bowiem podstaw logiki i wyciągania wniosków. Można pokazać ją dziecku podczas zabawy na podwórku lub w czasie spaceru. Wystarczy, że staniemy obok pociechy i wykonamy jeden krok, po czym poprosimy je o to samo. Teraz zadaniem dziecka jest sprawdzenie, ile kroków musi wykonać, aby pokonać taką samą odległość. W taki sposób młody człowiek przekona się samodzielnie, co to znaczy, że dana odległość jest kilka razy dłuższa lub krótsza. Po kilku różnych próbach warto w pierwszej kolejności zachęcić malucha do odpowiedzi jeszcze zanim pozna ją w praktyce, stawiając własne kroki. Jeśli taka zabawa stanie się dla dziecka nudna, można urozmaicić ją zgadywankami uwzględniającymi przedmioty w najbliższym otoczeniu. Rodzic wskazujący na konkretne drzewa czy domy powinien zapytać malca, które jest większe i ile razy. Odpowiedź będzie oczywiście szacunkowa, ale pozwoli zarysować ogólną zasadę i będzie idealnym wstępem do nauki ułamków.

Matematyka na co dzień - mierzenie bez linijki

Jeśli damy dziecku linijkę lub taśmę mierniczą i każemy mierzyć określone odległości, nauczymy je jedynie odczytywać cyfry i liczby z gotowej miarki. Znacznie bardziej rozwijające będzie dla malucha kreatywne podejście do problemu, czyli mierzenie bez odpowiednich przyrządów mierniczych. Taka matematyka na co dzień może okazać się później bardzo przydatna nawet w codziennym życiu dorosłego człowieka. Odległości w linii prostej dziecko odmierzy przy pomocy kroków lub tip-topów, czyli długością podeszwy buta. W taki sposób maluch może sprawdzić jaką długość ma ogrodzenie lub przestrzeń pomiędzy domem a huśtawką. W przypadku bardziej nieregularnych kształtów należy przygotować dla dziecka narzędzie w postaci określonej długości sznurka czy tasiemki. Jeśli będzie ona krótsza niż odległość, którą pragniemy zmierzyć, pociecha wykorzysta również umiejętność poznaną w trakcie nauki porównywania długości. 

Liczby są czymś, czego z pozoru nie dostrzegamy, jednak matematyka może znaleźć zastosowanie w wielu zwykłych, codziennych aktywnościach. Jeśli chcesz, aby dziecko zaczęło ją dostrzegać i chętniej uczyło się w szkole, mając świadomość jej praktyczności, zachęcaj je do wykorzystywania poznanych już reguł w czasie zabawy, jedzenia czy wykonywania domowych obowiązków. Zerknij też na nasz profil FB, na którym znajdziesz świetne materiały do nauki matematyki dla najmłodszych https://www.facebook.com/jamamapl/ oraz wiele innych ciekawych zadań z serii "Krea(k)tywni w domu"! 

Komentarze:

Matematyka na co dzień - jak pokazać dziecku, że matematyka towarzyszy nam każdego dnia?