Czy tyłozgięcie macicy to stan patologiczny? Jakie objawy wiążą się z nietypowym ukształtowaniem tego narządu?

Czy tyłozgięcie macicy to stan patologiczny? Jakie objawy wiążą się z nietypowym ukształtowaniem tego narządu?

Choć tyłozgięcie macicy nie jest prawidłowym ułożeniem tego narządu, według ginekologów i położników nie stanowi również istotnego problemu. Ma z nim do czynienia około 20% kobiet i nie powinno być traktowane jako anomalia. Z czym wiąże się tyłozgięcie macicy i jakie są objawy takiego ukształtowania kobiecego narządu rozrodczego?

Tyłozgięcie macicy - jak wygląda?

Macica ma kształt lekko spłaszczonej gruszki. Przed nią znajduje się pęcherz moczowy, zaś za nią odbytnica. Naturalne wygięcie tego narządu może wyglądać w dwojaki sposób - dno macicy może być pochylone do przodu i oparte o pęcherz lub pochylone do tyłu w stronę kręgosłupa. Pierwszy przypadek to przodozgięcie i to ono jest ułożeniem uznawanym za prawidłowe. Drugi przypadek to właśnie tyłozgięcie, które choć nie należy do stanów patologicznych, może wpływać niekorzystnie na jakość życia kobiety. Wyróżniamy tyłozgięcie macicy wrodzone i nabyte, na przykład wskutek endometriozy czy stanów zapalnych w obrębie miednicy.

Tyłozgięcie macicy - objawy

Tyłozgięcie macicy nie zawsze daje o sobie znać, a ponieważ jego ewentualne objawy są bardzo ogólne, kobieta rzadko kiedy zdaje sobie sprawę, że dotyczą one właśnie mniej typowego ułożenia tego narządu. Najczęściej tyłozgięcie rozpoznawane jest dopiero podczas badania ginekologicznego lub badania USG narządów rodnych. Objawy jakie mogą towarzyszyć tyłozgięciu macicy to między innymi bardzo bolesne i obfite miesiączki, niekiedy w towarzystwie biegunek, bóle w odcinku krzyżowym kręgosłupa, a także ból podczas stosunku, zwłaszcza podczas głębokiej penetracji.

Tyłozgięcie macicy a ból kręgosłupa

Tyłozgięcie wiąże się z wygięciem trzonu macicy w stronę kręgosłupa, co może przekładać się na ból odczuwany w okolicy lędźwiowej. Szczególnie narażone na tego typu dyskomfort są kobiety ciężarne, u których dolegliwości bólowe zaczynają się już w pierwszym trymestrze i mogą być znacznie bardziej nasilone niż w przypadku pań, u których macica przechylona jest prawidłowo, w kierunku pęcherza moczowego.

Tyłozgięcie macicy a okres

Kobieta z tyłozgięciem macicy może zmagać się z bardziej bolesnymi i obfitymi miesiączkami, a niekiedy nawet z biegunkami, gdyż kurcząca się w trakcie okresu macica ma bezpośredni kontakt z odbytnicą. Podczas miesiączki oraz tuż przed nią możliwe są także bóle w okolicach kręgosłupa. Sama wydzielina menstruacyjna często zawiera w sobie skrzepy, które wynikają z wolniejszego procesu oczyszczania wygiętej, pochylonej do tyłu macicy.  

Tyłozgięcie macicy a współżycie

Tyłozgięcie macicy może sprawiać, że pozycje seksualne wiążące się z bardzo głęboką penetracją staną się dla kobiety źródłem dyskomfortu i bólu. Tyłozgięcie wiąże się z mocniejszym napinaniem więzadeł, zaś ich mechaniczne przesuwanie może prowadzić do wystąpienia dolegliwości bólowych. W takim przypadku zaleca się stosowanie takich pozycji, które ograniczą penetrację lub pozwalają ją kontrolować właśnie partnerce. Które sprawdzą się najlepiej? Wszystko zależy od kobiety. Ginekolodzy proponują przede wszystkim wypróbowanie współżycie w pozycjach na boku lub od tyłu, na przykład w pozycji kolankowo-łokciowej.

Tyłozgięcie macicy a ciąża

Tyłozgięcie macicy przekłada się między innymi na gorszą widoczność ciąży podczas badania USG przez powłoki brzuszne, dlatego u kobiet z tym mniej typowym ułożeniem narządu do 12. tygodnia ciąży wykonuje się zazwyczaj USG dopochwowe. Po tym czasie wskutek wzrostu dziecka macica prostuje się i niczym nie różni od przypadków ciąży w przodozgięciu. Do niedawna panowało przekonanie, że tyłozgięcie skutkuje takimi problemami jak niepłodność, poronienia czy trudności z zajściem w ciążę. Dzisiaj medycyna wyklucza jednak tego typu "skutki uboczne" tyłozgięcia macicy. Ponieważ w niektórych przypadkach takie ułożenie może rzeczywiście utrudniać zapłodnienie, parom starającym się o dziecko zaleca się wybór pozycji "od tyłu". Z kolei problem z częstszymi poronieniami nawykowymi u pań z tyłozgięciem tłumaczony jest powiązaniem z chorobami, które skutkują takim właśnie ułożeniem (endometrioza).

Komentarze:

Czy tyłozgięcie macicy to stan patologiczny? Jakie objawy wiążą się z nietypowym ukształtowaniem tego narządu?