Przebodźcowanie dziecka: objawy
Napływ różnych informacji, nowych technologii i zwielokrotnionych bodźców dociera nie tylko do dorosłych, ale także do tych najmłodszych. I to niestety ze zdwojoną siłą. Przebodźcowanie dziecka bardzo często skutkuje różnymi negatywnymi objawami, z którymi maluch sam sobie nie poradzi. Dowiedz się więc, jak wyzwolić swoje dziecko z przebodźcowania i zharmonizować jego życie.
Bodźce zewnętrzne
Bodźce zewnętrzne, docierające do dziecka, mogą powodować u niego różne reakcje. Gdy staje się ich zbyt wiele, najczęściej są to negatywne następstwa, takie jak: ·
- Płacz
- Niepokój
- Nadpobudliwość
- Smutek
- Przerażenie
Bardzo często przy nadmiarze atrakcji Twoje dziecko staje się niesforne i poddenerwowane? Nie słucha, co do niego mówisz i nie może się skupić na najprostszych czynnościach? To może być efekt przebodźcowania. To nie oznacza, że źle robisz, organizując dziecku dużo atrakcji. Jednak nie zawsze jest to droga do lepszego rozwoju i poznawania świata. Niekiedy Twój maluch potrzebuje po prostu pobyć sam i spędzić czas w swoim pokoju, z własnymi zabawkami.
Jeśli dziecko jest już bardzo komunikatywne, po prostu czasem wystarczy zapytać go, czego w tym momencie chce. Należy dać mu alternatywę do działania i możliwość wyboru. Jeśli dziecko nie będzie chciało kolejny raz iść na plac zabaw czy do rówieśników, to powinno dać Ci do myślenia. To właśnie ten moment, kiedy dziecko samo czuje przemęczenie. Nie zdaje sobie sprawy jednak z objawów pobocznych, które mu towarzyszą.
Najmłodsze dzieci także są narażone na przebodźcowanie. Noworodki i niemowlęta mają do dyspozycji ogromną ilość pozytywek, zabawek edukacyjnych, wydających różne dźwięki, grzechotek i karuzeli. One także mogą powodować skutki przebodźcowania. Odwiedzający nowo narodzone dziecko starają się zwrócić jego uwagę za pomocą mowy, śpiewu, brania na ręce, przytulania. Niestety, często dziecko przez to czuje się ono niekomfortowo i niebezpiecznie.
Zaburzenia snu
Taki natłok różnych bodźców może powodować zaburzenia snu. Mamy zastanawiające się, dlaczego ich dziecko nie może spać i denerwuje się nawet przy spożywaniu pokarmu, powinny zastanowić się, czy w ciągu dnia dziecko nie miało zbyt wielu bodźców zewnętrznych. Sen jest bardzo ważny w życiu każdego malucha, dlatego nie można sobie pozwolić, żeby spał niespokojnie lub wcale. Poza tym każda chwila regeneracji jest niezbędna dla każdej mamy. Nie wystawiaj więc wytrzymałości swojej i dziecka na próbę.
Brak skupienia
Twój maluch jest rozkojarzony i nie może się skupić na żadnej czynności? Prawdopodobnie to sprawka przebodźcowania. Dziecko przyjmuje wszystkie docierające do niego bodźce, a jego mózg nie ignoruje ich, tylko przetwarza i zapamiętuje. Przez taką kumulację dziecko nie może skupić się na jednej czynności, ponieważ już myśli o kolejnej i chce robić ją jednocześnie. Myśli nie pozwalają mu na regenerację, ponieważ stale jest na najwyższych obrotach.
Rozdrażnienie
Niestety, do tego dochodzi także frustracja i zmęczenie, bardzo często prowadzące także do wybuchu złości czy płaczu. Dziecko jest rozdrażnione i nawet najciekawsze atrakcje nie sprawiają mu już radości. Nie chce bawić się z rówieśnikami. Czasami bywa też tak, że maluch zamyka się w sobie. Jest przybity, smutny i nie chce rozmawiać nawet z rodzicami. Taka sytuacja jest najczęściej wynikiem przebodźcowania.
Relaksacja
Jeśli już zauważysz, że u Twojego dziecka doszło do przebodźcowania i objawy nie pozwalają mu na swobodne funkcjonowanie, nie panikuj. To nie koniec świata, choć rzeczywiście poważny problem. Zastosuj kilka rad, które dla Ciebie mamy, a Twoje dziecko na pewno się wyciszy. Pamiętaj jednak, że przebodźcowanie może powracać za każdym razem, kiedy będziesz zapominać o pewnych zasadach. Dlatego muszą one wejść w Waszą wspólną, codzienną rutynę. Przede wszystkim:
- zwolnij! Kiedy rodzice są zapędzeni, dziecko rozumie to jako naturalność i samo próbuje za Wami nadążyć,
- planuj atrakcje tak, żeby w ciągu dnia nie było ich za dużo. Lepiej zrobić jedną ciekawą rzecz, a resztę rozłożyć na inne dni. W ten sposób Wasze życie stanie się ciekawsze, ale się nie zmęczycie,
- postaraj się, żeby dziecko miało możliwość samotnej zabawy w ciągu dnia. W końcu nie musi wiecznie mieć do tego kompana. Wtedy maluch się wycisza i skupia własne myśli,
- postarajcie się obcować z naturą. Chodzenie boso po plaży czy trawie spowoduje, że dziecko się zrelaksuje i zacznie stymulować swoje zmysły,
- wraz z nadejściem wieczoru postaraj się wprowadzać w domu wyciszenie. Wyłączcie głośne radio, telewizory, zabawki i poczytajcie książkę, opowiedzcie sobie bajkę. To pozwoli na utrzymanie więzi i nic nie zakłóci Wam tej chwili,
- kiedy macie gości, postaraj się o strefę komfortu dla swojego dziecka, szczególnie bardzo małego. Zasugeruj przybyłym, że maluch źle reaguje na noszenie i hałasy,
- wyreguluj głośność urządzeń domowych oraz zabawek interaktywnych
- postaraj się, żeby Wasz wieczorny rytuał był pełen spokoju. Lekko polewaj dziecko wodą podczas kąpieli, a po niej zrób masaż oliwką maluszkowi, aby go wyciszyć i uspokoić. Czasami podczas masażu dziecko samo zaśnie.
Poprzedni artykuł
Ciąża tydzień po tygodniu - trzeci trymestrNastępny artykuł
Alergia w ciąży – jak się z nią uporać?
Przebodźcowanie dziecka: objawy