Rozmiary niemowlęce - tabela rozmiarów

Rozmiary niemowlęce - tabela rozmiarów

Wybór ubranka to jeden z większych dylematów przy kompletowaniu wyprawki dla noworodka. Gdy dziecko jest już na świecie, również możemy mieć problem z wielkością ciuszków (zwłaszcza jeśli kupujemy ubranka przez Internet). Dzięki tabeli rozmiarów niemowlęcych łatwo dopasujesz ubranie do wymiarów Twojego malucha. W artykule znajdziesz również informacje o rodzajach ciuszków dla dzieci i ubraniu dostosowanym do pory roku.

Jaki rozmiar dla noworodka?

Wyprawka dla noworodka jest problematyczna, zwłaszcza jeżeli chodzi o ubranko - w końcu nie znamy jeszcze dokładnych wymiarów dziecka. Przecież może urodzić się wcześniakiem bądź dużym noworodkiem. W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w kilka awaryjnych małych zestawów (w rozmiarze 52), a także tych większych (w rozmiarze 62). Najlepszy rozmiar dla noworodka to 56 i ciuszków właśnie w tym rozmiarze powinno być najwięcej. Nie warto jednak przesadzać z zakupami - przez pierwsze 3 miesiące życia dziecko może urosnąć nawet 10 cm, więc szybko zmieni rozmiar na większy. Niezależnie od rozmiaru, wszystkie ciuchy noworodka należy wyprać w hipoalergicznym proszku, dobrze wypłukać i wyprasować. 

Rozmiary niemowlęcych ubranek są ważne, jednak równie istotne jest dopasowanie ciuszków do pory roku. Wiosną i latem lepiej zainwestować w lżejsze body z krótkim rękawem, w zimie należy pamiętać o kombinezonie. Zasada ubierania noworodka jest prosta - powinien mieć na sobie jedną warstwę więcej niż osoba dorosła. Utrzymanie dziecka w cieple jest najważniejsze w pierwszych tygodniach życia, ponieważ to wtedy mały człowiek uczy się termoregulacji. Nie warto jednak noworodka przegrzewać - najlepszą metodą na prawidłowe ubranie jest sprawdzanie na karczku, czy dziecku nie jest za ciepło/ zbyt zimno.

Rozmiary niemowlęce - tabela

Rozmiary niemowląt mieszczą się zazwyczaj w przedziale od 56 do 86 cm. Oznaczają one wzrost malucha, jednak nie tylko te liczby są ważne - pod uwagę bierze się także obwód pasa, czy klatki piersiowej, a także wagę. Do wybierania ubranek przydaje się tabela rozmiarów niemowlęcych.

Jak ubierać niemowlę?

Pierwsza zasada brzmi - lepiej ubrać dziecko za cienko niż za grubo. Jest tak, ponieważ przegrzanie ma zdecydowanie więcej negatywnych skutków niż lekkie wychłodzenie. Hartowanie dziecka poprawia odporność, natomiast przegrzewanie tylko ją obniża, może też zwiększać ryzyko śmierci łóżeczkowej. Druga zasada to ubieranie noworodka i niemowlęcia w jedną warstwę więcej niż siebie. Starsze dzieci można już ubierać podobnie jak dorosłych. Zasada trzecia - temperaturę dziecka sprawdzamy na karku. To tam można poznać przybliżoną, wewnętrzną temperaturę ciała. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy na spacery trzeba ubierać dziecku czapeczkę. Nakrycie głowy zapobiega utracie ciepła przez skórę głowy, więc kiedy temperatura jest wysoka lepiej zdjąć czapkę, żeby nadmiar ciepła miał ujście. Jeżeli jednak główka dziecka narażona jest na intensywne promienie słońca, trzeba ją przed nim uchronić. Oczywiście przy wyjściu na zewnątrz każde dziecko powinno być posmarowane kremem z filtrem UV, najlepiej takim z mineralnym składem. To dodatkowa ochrona, niezbędna na każdym etapie rozwoju dziecka.

Rozmiary niemowlęce - buty

Buty dla dzieci to problem wielu rodziców - nie wiedzą, jakie wybrać, aby maluch czuł się w nich dobrze. Zacznijmy więc od początku, czyli od kiedy dziecko powinno zacząć nosić buty. Ponieważ stopa dziecka musi mieć możliwość zbierania dużej ilości doświadczeń zmysłowych, warto buty zakładać dopiero jako ochronę przed urazami bądź zimnem. W praktyce oznacza to, że maluch powinien dostać pierwsze buty dopiero wtedy, gdy zacznie samodzielnie chodzić. Jeżeli Twoje dziecko jest już dość duże, podczas zakupu butów musisz zwrócić uwagę na kilka elementów: 

  •  but powinien być miękki i elastyczny, 
  •  nie może przeszkadzać w ruchach stopy i w chodzeniu, 
  •  w dobrze dobranym bucie dziecko powinno móc swobodnie siadać i kucać, 
  •  buty powinny być dobrze dopasowane, czyli trzymać się stopy na wysokości śródstopia, 
  •  podeszwa ma być elastyczna, nie może być śliska, 
  •  materiał, z którego uszyty jest but, powinien pozwolić stopie oddychać.

Jak dobrać rozmiar butów?

Rozmiar butów ma znaczenie, zwłaszcza u dzieci. Jest tak, ponieważ kości stóp u dzieci są miękkie i podatne na odkształcenia. Bucik nie powinien być więc za mały (powoduje zaciśnięcie palców) ani za duży (ma wpływ na szuranie i potykanie się dzieci). Jak więc dobrać rozmiar butów u dziecka? Najłatwiej jest udać się do sklepu obuwniczego, w którym dostępne są specjalne miarki. Nie kupujemy jednak butów pasujących idealnie na stopę, zawsze należy zostawić trochę zapasu. Średnio powinien od wynosić od 0,5 cm u młodszych do 1,5 cm u starszych dzieci. Nie warto jednak brać tych wymiarów za pewnik - każda stopa jest inna i najważniejszym wyznacznikiem jest dziecko. Najważniejsza jest obserwacja dziecka, musi chodzić w butach naturalnie i czuć się w nich dobrze.

Komentarze:

Rozmiary niemowlęce - tabela rozmiarów