Ubranka dla dzieci

Ubranka dla dzieci

Już niedługo pojawi się w Twoim domu nowy członek rodziny. Masz już całą wyprawkę, czyli przede wszystkim ubranka. Ale które i jak mu ubierać, aby czuł się komfortowo? A co ze starszymi dziećmi? Przecież i one muszą być dobrze ubrane, aby m.in. uniknąć przegrzania i jego następstw. Oprócz ubrań dzieci potrzebują także butów. Jakie będą najlepsze? Na te wszystkie pytania odpowiemy w artykule! Miłej lektury!

 Jak ubrać noworodka?

Noworodki i niemowlęta zazwyczaj powinny być ubierane w jedną warstwę więcej niż osoba dorosła. Wyjątkiem jest pierwszy tydzień życia maleństwa, kiedy to uczy się ono utrzymywać właściwą temperaturę ciała. To dlatego na oddziałach niemowlęcych najczęściej jest bardzo ciepło - w ten sposób maluchy nie doznają szoku termicznego. Wielu rodziców zastanawia się co zrobić z ubrankami po powrocie ze szpitala. Już na etapie kompletowania wyprawki warto o tym pomyśleć - przede wszystkim kupuj ubranka dla dzieci, które można prać w 90 stopniach. Dzięki temu po powrocie ze szpitala możesz je wyprać i pozbędziesz się wszystkich drobnoustrojów. Drugie wyjście to zabranie do szpitala ubranek używanych, już zniszczonych, które po powrocie do domu można wyrzucić.

Jak ubrać noworodka na dwór?

Kiedy maluch już jest w domu, warto często wychodzić z nim na świeże powietrze (o ile nie ma siarczystych mrozów). Jeżeli na zewnątrz jest ciepło, możesz wyjść z noworodkiem już po kilku dniach od urodzenia. Zimą zdecydowanie lepszym wyjściem jest tzw. werandowanie, czyli ułożenie dziecka w wózku, ubranie go i postawienie przy otwartym oknie, bądź na balkonie. Po kilku takich próbach można już wyjść z dzieckiem na dłuższy spacer (około 30 minut). Każdy następny może być coraz dłuższy. Warto przed spacerem sprawdzić jakość powietrza na zewnątrz - wdychanie smogu dla nikogo nie jest zdrowe, a już na pewno nie dla noworodka. Latem warto unikać mocnego słońca, padającego na dziecko - najgorsze są godziny największego nasłonecznienia, czyli 11:00-16:00. Zimą te godziny to najlepsza pora na spacer. Niezależnie od pory roku, maluch powinien być posmarowany odpowiednim kremem chroniącym (filtry dla dzieci powinny być mineralne). A jak ubrać noworodka na dwór? Podobnie jak po domu - w jedną warstwę więcej niż osoba dorosła. Aby sprawdzić, czy dziecku jest ciepło, wystarczy dotknąć jego karczku.

Ubranka dla dzieci - po domu i do spania

Starsze dzieci ubiera się podobnie jak maluchy, jednak występuje kilka istotnych różnic. Zacznijmy od początku - odpowiednia temperatura w domu to około 18-22 stopni. Zbyt wysoka temperatura w domu i idące za nim przegrzanie mają znacznie gorsze skutki niż wychłodzenie, ponieważ mogą powodować obniżenie odporności dziecka. Orientacyjna zasada “jedna warstwa więcej niż dorosły” ma zastosowanie tylko w stosunku do młodszych dzieci - starsze mogą biegać po domu i spać ubrane jak dorośli. A co z kapciami i skarpetkami? Czy są potrzebne w domu? Małe dzieci powinny chodzić na boso, zwłaszcza te, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki. Buty powinny nosić dopiero, jak zaczną chodzić po dworze. W domu ich stópki muszą jak najdłużej pracować swobodnie. Jeżeli jednak masz w domu chłodną podłogę (np. gres), możesz założyć maluchowi skarpetki, jednak muszą być w odpowiednim rozmiarze - nie mogą uciskać i ograniczać jej ruchomość. Z noszeniem skarpetek wiąże się oczywiście obuwie. Jakie wybrać?

Buty dla dzieci

Czym kierować się przy wyborze butów? Przede wszystkim nie powinny przeszkadzać w chodzeniu. Muszą być miękkie, lekkie i elastyczne. Podeszwa musi umożliwiać zgięcie stopy pod palcami. Nie powinna być śliska, żeby maluch się nie przewrócił. Ponadto but musi być uszyty z naturalnych materiałów - stopa w nim “oddycha” i się nie poci. Ponadto buty muszą być dobrze dopasowane - odpowiednio przylegać do pięty i trzymać stopę na wysokości śródstopia. Nie zaleca się, aby buty usztywniały kostkę dziecka, mogą być wysokie, jednak nie powinny ograniczać jej ruchomości. Stosując się do naszych rad, na pewno Twój maluch będzie dobrze się czuł zarówno w domu, jak i na zewnątrz! Wybór ubranek dla dzieci nie jest trudny prawda?

Komentarze:

Ubranka dla dzieci